Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 120. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Hollanda İstanbul Baş Konsolsu Bart Van Bolhuıs ile İstanbul ve moda üzerine sıcak bir sohbet Quality Aralık sayısında

01.12.2018

Bir yıldır Hollanda’nın İstanbul Baş Konsolosu olarak görev yapan Bart Van Bolhuıs ile birkaç ay önce İstiklal Caddesi’ndeki konsolosluk sarayında buluştuk ve Kefeli Ailesi için hazırladığımız“Bisse’den Size” dergisi için,tekstil ve moda üzerine bir sohbetimiz oldu.


Dergimiz Quality of Magazine için de Sayın Konsolosa merak ettiklerimizi sorduk. Bu çok özel, sıcak ve samimi bir havada geçen sohbetimiz, umarım iki ülke arasındaki gergin siyasi ortamın yumuşamasına vesile olur. 
İstanbul’a daha önce geldiniz mi? Şehrimiz ile ilgili izlenimleriniz nedir?


-İstanbul’a bu ilk gelişim, ilk ziyaretim, ilk görevim değil. Görev anlamında da Hollanda’da Ekonomi Bakanlığıyla çalıştığım dönemde en az 3-4 defa geldim. Gelmemin sebeplerinden bir tanesi tekstil, moda ve ayakkabı sektörüyle ilgili bir ziyaretti. Aynı zamanda Hollanda’daki önemli bir programın mimarlık,tasarım ve moda alanında çok önemli bir fonun ve programının kurucularındanım. Dolayısıyla uluslararası yaratıcı sektörler benim için çok önemli ve kendim de özel bir ilgi duyduğum bir alan. 


Burada çok güzel karşılandım. İlk 10 haftam oldukça güzel geçti. Özellikle Beyoğlu’nda çok güzel karşılandım. İstanbul’da en çok dikkatimi çeken ve beni mutlu eden, şey şehirdeki çeşitlilik, farklılık ve insanların birbirinden ne kadar farklı giyinmiş olmaları, bu farklılık da benim için çok güzel bir deneyim oldu. Hem giyim tarzındaki çeşitlilik ama aynı zamanda erkekler için de saç stilleri arasındaki çeşitlilik ve farklılık benim bayağı dikkatimi çekti.
 Kısaca kendiniz ve konsolosluğunuz hakkında bilgi verir misiniz?


Geçmişim fazlasıyla ekonomi ile alakalıydı, bundan dolayı da ekonomi bakanlığına bağlı olarak uzun yıllar hizmet verdim Hollanda’da. Bundan önceki önemli görevlerimden birisi 2009-2013 yılları arasında Kaliforniya- San Fransisko’da Başkonsolostum. Sonrasında Lahey’e geri dönerek Çevre bakanlığında görev yaptım. Orada konsantre olduğum alanlardan bir tanesi de “geri dönüşüm ekonomisiydi”.


Hollanda ve Türkiye arasındaki işbirliklerinde uzun bir süre söz konusu. Ben de şuna inanıyorum, farklı alanlarda, disiplinlerde, devlet desteği hem özel sektör, üniversiteler ve araştırma enstitülerinin bir arada çalışmaları çok önemli. Biraz önce bahsettiğim program da buna çok güzel bir örnek.


DEVAMINI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINIZ

14