Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 116. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Şirin Tekeli Araştırma Ödülü sahiplerini buldu

06.12.2018

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nin


(SU Gender) İstanbul İsveç Başkonsolosluğu desteğiyle; demokrasi, akademik özgürlük, toplumsal cinsiyet eşitliği ve feminizm alanlarında öncü çalışmalar yapan Şirin Tekeli anısına düzenlediği “Şirin Tekeli Araştırma Ödülü” 2018 yılı sahiplerini buldu. Ödül töreni, Şirin Tekeli’nin bıraktığı zengin mirasın yaşaması, paylaşılması ve çeşitlenmesi amacıyla düzenlenen konferans kapsamında yapıldı.


Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi’nin (SU Gender) geçen yıl hayatını kaybeden Şirin Tekeli anısına İstanbul İsveç Başkonsolosluğu desteğiyle düzenlediği Araştırma Ödülü’nü kazanan genç araştırmacılar, 1 Aralık 2018, Cumartesi günü Minerva Palas’ta düzenlenen konferansla açıklandı. Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan Şirin Tekeli Araştırma Ödülü’nü Merve Kutuk-Kuriş, Petek Onur, Caner Hazar alırken; Nazife Koçukoğlu, Cemile Gizem Dinçer, Bermal Küçük, Rüya Telli, Burcu Bakö, Cansu Tekin, Elifcan Çelebi ise Araştırma Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.


Ödüle, doktora öğrencileri ile doktora derecesini tamamlamasının üzerinden en fazla 15 yıl geçmiş araştırmacıların başvuruları kabul edildi. Gönderilen araştırma önerileri, üniversiteler arası bir seçici kurul tarafından uluslararası akademik kriterler temel alınarak değerlendirildi. 2018 Seçici Kurulu Yeşim Arat, Fatmagül Berktay, Sibel Irzık, Deniz Kandiyoti ve Ayşe Öncü’den oluştu.


Şirin Tekeli’nin çok katmanlı mirasını genç araştırmacılarla paylaşmak istiyoruz

Konferansın açılış konuşmasını yapan SU Gender Direktörü Ayşe Gül Altınay, Şirin Tekeli’nin çok katmanlı mirasını bu ödülle birlikte genç araştırmacılarla paylaşmak ve çeşitlendirerek çoğaltmak istediklerini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Şirin Tekeli pek çoğumuz için feminizmin ilk adıydı. Herkesi kucaklayan, tüm kadınlara ve kadınlık hallerine – en güçlü itirazlarını yaparken bile – sevgiyle yaklaşan, her sözü ve duruşuyla cesaret, heyecan ve ilham aşılayan Şirin Tekeli’nin yapmaya, kurmaya, herkesi kapsamaya, bir araya getirmeye, dayanışmaya ve hayatı derinden dönüştürmeye odaklanan feminizmi yolumuzu açmaya devam ediyor.“

3