Mayıs sayımız çıktı! 


Dergimizin 119. sayısı 1 Mayıs'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Dünya Fütüristleri arasında bir Türk Kadını: Ufuk Tarhan

06.12.2018

Dünya’nın En Etkin Fütüristleri sıralamasında, 12 sırada yer alan Ufuk Tarhan, dünyanın En Etkili 100 Kadın Fütüristi listesinde Türkiye’den yer alan tek kadın oldu. Türkiye’de fütürizmin tanınmasında önemli etkileri olan Ufuk Tarhan, tüm yazıları Türkçe olmasına rağmen tamamen bağımsız çalışan Google endeksinde de dünya fütüristleri arasına girmeyi başardı.


“Fütürist ve Fütürizm” kelimelerinin, kavramının, bakış açısının ülkemizde tanınıp yayılmasında önemli çabaları olan Fütürist, Ekonomist, Ajans Başkanı ve Yazar Ufuk Tarhan, dünya fütüristleri arasında ön sıralarda yer alıyor. Dünyanın En Etkili Fütüristleri (World Futurist Influencers) listesinde 12. sırada yer alan Ufuk Tarhan, “Dünyanın En Etkili 100 Kadın Fütüristi” listesinde de Türkiye’den yer alan tek isim olarak dikkat çekiyor.


Türk Fütüristler Derneği’nin 2005 yılında kuruluşundan bu yana kesintisiz olarak hizmet eden ve pek çok önemli projeye imza atan Tarhan, 1995’den bu yana World Future Society (Dünya Gelecek Topluluğu) ve 10 yıldır da Association of Professional Futurists (Profesyonel Fütüristler Derneği) üyesi.


İlk önemli çıkışını 2008 yılında, Türkiye’nin ilk Fütüristler Zirvesi’ni gerçekleştirerek yapan Tarhan, modern zamanların Leonardo da Vinci ’si olarak nitelenen dahi Fütürist Jacque Fresco’yu da 92 yaşındayken gelecek konuşmak üzere Türkiye’ye getirmişti.


Türkiye’de herkesin gelecekçiliği, fütürizmi fark etmesi, bilinçli öğrenmesi ve kullanması amacıyla, dünyadaki diğer önemli fütüristlerin aksine oluşturduğu tüm içerikleri Türkçe hazırlayan Tarhan, dijital dünyayı da iletişimde en etkin kullanan kişilerden biri oldu. Blogunda ve sosyal medya hesaplarında tamamen Türkçe yazdığı içerikleri ile, tamamen bağımsız çalışan Google endeksinde de dünya fütüristleri arasına girmeyi başardı.

3