Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 120. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Erdoğan Akduman’dan yeni kitap: ‘İçimdeki Eylem Planı’

10.01.2019

Ünlü senarist ve yazar Erdoğan Akduman, son kitabı ‘İçimdeki Eylem Planı’ ile geçtiğimiz gün yeniden okuyucuları ile buluştu.


Üç Kişilik Dünya, Güz Gülleri ve Üvey Baba gibi birçok efsane dizinin senaryosunu kaleme alan Erdoğan Akduman, bir okul öğretmeninin çarpıcı olaylar nedeniyle hayatının beklenmedik noktalara ulaşmasını anlatan yeni kitabı, ‘Cenevre Fikir Sanat Yayınevi’ imzasıyla raflardaki yerini aldı.


Okurları tarafından büyük ilgi gören kitap, satış noktalarında yok sattı.
ERDOĞAN AKDUMAN KİMDİR?


Tiyatroya Ankara’da, Halkevi tiyatro kurslarına katılarak başladı. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı tiyatro bölümünde okudu.


Kent Oyuncularında profesyonel oldu. Aynı dönemde usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın asistanı olarak sinemaya adımını atmış oldu. 


Bize özgü tiyatro ve oyunculuk üzerine araştırmalar yaptı. Bunun sonucu olarak geleneksel gösteri sanatlarımızdan olan MEDDAH’lığı çağdaş tiyatro anlayışı içinde yeniden biçimlendirerek Erol Toy’un yazdığı metinden hareketle yorumladı ve tiyatro sahnesine taşıdı. Bu oyunu aralıklarla on yıl oynadı. Türkiye ve Almanya turnesi yaptı.


Halk Oyuncuları kurucular kadrosunda oyuncu olarak yerini aldı. Epik tiyatroyu savunuyordu. Halk Oyuncuları’ndanayrılarak üç arkadaşıyla birlikte Ankara Birliği Sahnesi’ni kurdu. Daha sonra sırasıyla Çağdaş Sahne, Öncü Sahne ve Ankara Sahnesi’ni kurdu.


Ankara Birlik Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Ercan Yazgan Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak görev aldı.


Bakırköy Belediye Tiyatrosuna girdi. Son olarak Devlet Tiyatrolarında görev aldı ve buradan emekli oldu. 


Oyuncu ve yazar olarak ödüller aldı.


Sanat yaşamını oyuncu, yazar, yönetmen ve eğitmen olarak sürdürmektedir.


Oynadığı tiyatro oyunları:


Babayiğit, Öteye Doğru, Evin İçi, Jul Sezar, Vanya Dayı, Hamlet, Fadik Kız, Küçük Devler, Karakolda, Ver Elini Yeni Dünya, Deli İbrahim, Alis Harikalar Diyarında, Bir Aşk Hikâyesi, Teneke, Komisyon, Asiye Nasıl Kurtulur, Adam Adamdır, Meddah, Dokumacıların İsyanı, Büyük Gösteri, Kan Çiçekleri, Akıllı Adamın Deli Anıları, Savunma, Zilli Zarife, Mine, Sayenizde Efendim, Sevdalı Bulut. Machbet, Bir Düzensiz Hikâye (Meddah)


Yönettiği oyunlar:


Dokumacıların İsyanı, Büyük Gösteri, Kan Çiçekleri, Akıllı Adamın Deli Anıları, Meddah, Bir Düzensiz Hikâye (Meddah), Sevimli Oyuncaklar (Çocuk filmi)


Yazdığı oyunlar:


Büyük Gösteri, Akıllı Adamın Deli Anıları, Bir Düzensiz Hikâye (Meddah), Parçalanma


(Not: “Parçalanma” oyunu halen, Ankara Simurg Oyuncuları tarafından sergilenmektedir.)


Atıf Yılmaz’a asistanlık yaptığı filmler: 


Pembe Kadın, Ölüm Tarlası, Kozanoğlu, Köroğlu


Oynadığı film ve dizi filmler:


Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Balatlı Arif, Göç, İş İştir, Kadınlar İçin, Sis, Deniz Kızı, İnatçı, Kumar, TV. İçin Meddah, Ateş Üstünde Yürümek, Şaban Askerde, Bay Kamber, Hastane, Üç Kişilik Dünya, Raptiye, İlişkiler, Babba. 


Yazdıkları çekilen film ve dizi film senaryoları:


Üç Kişilik Dünya (13 bölüm), İlişkiler (107 bölüm), TV İçin Meddah, Raptiye (9 bölüm), Düşler (4 Bölüm), Güz Gülleri (8 Bölüm), Üvey Baba (14 Bölüm), Keje (10 Bölüm), Oyun Bozuldu (Film), Hesaplaşma (Film), Sevginin Böylesi (Film), Şahin (Film), Durduramadım(Film), Kin ve Gül (Film), Janjan (Film), Şarkılar Susmasın (Dizi Film), Sevgi Bağlayınca (Dizi Film). 


Yayınlanan kitapları:


“Üç Devrimci Tiyatro Bir Meddah” Anı kitabı. Ayrıntı Yayınları-Haziran 2016


“Öyle Gittiler ki…” Roman. Cenevre Fikir Sanat Yayınları-Kasım 2016 - “İçimdeki Eylem Planı” Roman. Cenevre Fikir Sanat Yayınları-2018

4