Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 120. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

50 yaş üzeri her 3 kadından 1’inde ve her 5 erkekten 1’inde Osteoporoz görülüyor

11.01.2019

En sık görülen metabolik kemik hastalığı olan osteoporoz düşük kemik kütlesi ve kemik mikro yapısının bozulması sonucu kemik kırılganlığının ve kırık olasılığının artması ile karakterize bir iskelet sistemi sorunudur. 50 yaşın üzerinde her üç kadından birinde (meme kanserinden fazla) ve 50 yaş üzerinde 5 erkekten birinde (prostat kanserinden fazla) görülmektedir.  Peki, bazı hastalıklar ve çevresel faktörler nedenlerinin yanı sıra yaş almamız ile de doğru orantılı olarak gücünü yitiren kemiklerimize nasıl destek olmalıyız?


Kemiklerimiz vücudumuzu oluşturan dokular arasında en sert yapıdır. Sağlıklı kemik oluşumunda iki vitamin birlikte çalışır. Bu vitaminler D ve K vitaminleridir. 


D vitamininin rolü, aldığımız gıdalardaki kalsiyumun bağırsaklardan emilimini artırmaktır.


K vitamini ise kalsiyumun kemiğe yerleşimine yardımcı olmaktadır.


D ve K vitaminin birlikte kullanımı, kalsiyumun olması gerektiği gibi kemiklerde birikmesini ve sağlıklı kemik oluşumunu desteklerken, damarlarda ve diğer yumuşak dokularda kalsiyum birikimine engel olmaktadır.


D ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir. Zade Vital D3+K2’de taşıyıcı olarak naturel sızma zeytinyağı kullanıldığından emilim kolaylaşmaktadır. Koruyucu BHA ve BHT içermemektedir.


16