Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 126. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Fizikom'un Kurucusu Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, Quality Sağlık & Güzellik'e konuk oldu

01.02.2019

Fizikom Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu. 


Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nda eğitim aldıktan sonra Amerika’da ihtisasına devam eden Kozakçıoğlu, ABD’ye gittiği arkadaşlarından yalnızca kendisinin ülkeye geri döndüğünü belirterek, “Biz babamız tarafından çok milliyetçi yetiştirildik. Bizi hekim yapan da ülkemizdi, devletimizdi. Bizi devlet okuttu. Hekim olduktan sonra ülkeme hizmet etmem gerektiği için geri döndüm ve döndüğüm için de çok mutluyum” dedi. Gelin bu özel röportajı hep birlikte okuyalım.
* Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?


Liseyi Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde okuyup ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdim. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nda ihtisasa başladım. Başladıktan yaklaşık 6 ay sonra Hollanda ve Almanya’ya gittim ve ihtisasımın yaklaşık bir yılını oralarda geçirdim. Daha sonra Amerika’daiki yıl süre ile Miami Üniversitesi Cleveland Clinic ve Mayo Clinic'de eğitimime devam ettim. İhtisas tezimi Cleveland Üniversitesi’nde tamamladım. Daha sonra Türkiye'ye dönerek 1992 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde uzmanlığını, 1994 yılında Doçentlik unvanımı aldım. 1997'de Fizikom Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açtım. Profesörlük unvanımı da alarak 2005-2010 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptım. Oradaki görevimi bıraktıktan sonra kendi kliniklerimde özel olarak çalışmaya başladım. 
* Sizi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon dalına iten neden neydi?


Çocukluktan bu yana hayalim doktor olmaktı. Öğrencilik yıllarımda da plastik cerrahi düşünüyordum. Hatta nöbetlerimi bile o alanda almayı tercih ederdim. Mecburi hizmetimde ise Balçova Kaplıcaları’nda görev aldım. Fizik tedaviyi orada sevmeye başladım. Yeni mezun ve 23 yaşında olmama rağmen çevre ilçelerden dahi hastalar geliyordu bana. İşte o an anladım bu alanda ne kadar başarılı bir insan olacağımı. 


RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


* Estetik ve güzellikle ilgili bir hizmetiniz var mı?


Bizde vücut estetiği var, selülit tedavisi gibi. Ama bizde yüz için botoks yok, kas ve sinir tedavisi için kullandığımız botoks var. Terleme tedavisinde botoks kullanıyoruz. Bütün kozmetik cihazları, selülit cihazları, kırışık cihazları, fizik tedavi cihazlarının modifiye edilmiş halidir. Sonuç olarak fizik tedavide yüz dışında bütün kas ve iskelet sistemiyle ilgili her şeyi uygulayabiliyoruz. 


GÜZELLİK VE SAĞLIĞA DAİR HER ŞEY QUALITY SAĞLIK & GÜZELLİK'TE! TIKLAYIN


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ

14