Mayıs sayımız çıktı! 


Dergimizin 119. sayısı 1 Mayıs'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Little Genius kurucusu Carol Crous, erken yaşta eğitimin önemini Quality Business'a anlattı

01.03.2019

0-4 yaş arası öğrendikleri herşey onları ilerideki eğitimleri için hazırlıyorCarol Crous kimdir? Bize kendinizden biraz bahseder misiniz? 

Ben eğitimci ve öğrenme uzmanıyım. Cape Town ve Londra’da eğitim aldım ve çeşitli ülkelerde öğretmenlik yaptım.


Türkiye’de eğitimci olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Eşim Türk. Londra’da tanıştık. İşlerinden dolayı Türkiye’ye dönmek zorundaydı. 2003 yılında İstanbul’a taşındık ve uluslararası bir okulda iş buldum.


Little Genius programı nasıl ortaya çıktı?

İstanbul’a taşındığımızda ilk olarak uluslararası bir okulda öğrenme uzmanı olarak çalıştım. Daha sonra eğitim danışmanlığı işini kurmaya karar verdim. Önce The Learning Center Istanbul’u açtım sonrasında bebekler için Little Genius Language programını yarattım. Çocukları Little Genius Toddler programına katılan ebeveynler, benden Little Genius anaokulu açmamı istediler ve 2014’de anaokulunu kurdum. İki yıl önce 2017 yılında Growing Minds isimli anaokulunu iş ortağımla beraber açtık.

Little Genius ve eğitim sisteminizden kısaca bahseder misiniz?

The Little Genius program 10-30 aylık çocuklar için ilk ve çok önemli bir İngilizce öğrenme programıdır. Bu programa çocuklar haftada 2 ila 5 kere sabahları iki saat katılabilebilirler. Little Genius Preschool programı da benim tasarladığım bir müfredat. Bu müfredat İngilizce’yi yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde öğretiyorken çocuğun aynı zamanda ince ve kaba motor becerilerini, işitsel, görsel ve bilişsel becerilerini de geliştiriyor.


Türkiye’de okul öncesi eğitimi 4-5 yaş grubuna odaklanmakta. Ama Little Genius 10 aylıktan 5 yaşa kadar olan çocuklara yönelik. Daha erken yaşlarda eğitime başlamanın neden önemli olduğu hakkında bize neler söylersiniz?

Bir çocuğun en önemli gelişimsel dönemi 0-4 yaş arasıdır. Bu yaşlarda öğrendikleri şeyler onları ilerideki eğitim hayatlarına hazırlar. Beynimiz konuşmayı öğrenmeye programlanmıştır, bu dönemler sadece dinleyerek dil öğrenmek için de en iyi zamandır. En önemlisi de insan beyni en iyi bu yaşlarda öğrenir dolayısıyla bu yaşlardaki çocukların temel becerilerini güçlendirmek gerekmektedir. 
Gelecek projeleriniz ve planlarınız nedir?

Okulöncesi için STEAM (Bilim Teknoloji Mühendislik Sanat Matematik) müfredatı geliştirme üzerine çalışıyorum ve bunun eğitimin geleceği olduğuna inanıyorum. Bence çok yakında bu müfredat bütün ilkokul ve ortaokulların temel müfredatı haline gelecek.


Son olarak bizlere neler söylemek istersiniz?

Çocuklarının eğitimi için bana güvenen Türk ailelerine sonsuz teşekkür borçluyum. Benim eğitim aşkım 16 yıldır Türk aileleri tarafından benimsenmekte bu da bana inandığım eğitim yöntemlerini daha da geliştirme fırsatı veriyor. 
RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN

DERGİMİZİN MART SAYISINI TURKCELL DERGİLİK, TURK TELEKOM E-DERGİ VE qualityofmagazine.com ONLINE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!

13