Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 121. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Ünlü Macar Yazar Gábor T. Szántó, İTEF’e konuk olmak üzere Türkiye’ye geliyor!

15.04.2019

2009 yılından bu yana Kalem Telif Hakları Ajansı tarafından gerçekleştirilen İTEF Edebiyat Festivali, “Dalgakıran Edebiyat” temasıyla kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar 48 ülkeden 467 yazarı ve 32 ülkeden 124 edebiyat profesyonelini ağırlayan dev organizasyonun bu yılki konukları arasında ünlü Macar yazar ve senarist Gábor T. Szántó da yer alıyor. Türkiye’de Kafka’nın Kedileri adlı kitabıyla tanınan yazar, Elif Tanrıyar’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek oturumda Fuat Sevimay’la yan yana gelecek.
Çağın ötesinde iki yazar:


Gábor T. Szántó ve Fuat Sevimay İTEF 2019 İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali'nde!


Bir yanda Kafka’nın aslında 1921 yılında ölmediğine dair duyum alan ve bunun peşine düşen bir akademisyenin yolculuğunu anlatan Kafka’nın Kedileri (Kafka, 2018) romanının sahibi Macar yazar Gábor T. Szántó, öte yandan Kapalıçarşı (Hep Kitap, 2017) romanıyla, Kapalıçarşı’nın resmi tarihini tersyüz edip yepyeni, masalsı bir forma dönüştüren Fuat Sevimay. Dinlerin ve düşünce tarihinin sosyolojik boyutuyla hayatımızda nasıl dalgakıran etkisi yarattığını irdeleyen ve yeni bir dalga, farklı bir algı yaratmak isteyen bu iki roman, "Dalgalarla Tarihin Kalıplarını Yıkmak" adı altında, Elif Tanrıyar moderatörlüğünde konuşulacak. Metne yabancılaşma, yakın tarih ve yurtsuzluk gibi çeşitli konuları bu iki yazardan dinleyeceğiz.


Etkinlik detayları:


Tarih: 20 Nisan Cumartesi

Yer: Yapıkredi Bomontiada

Saat: 16:00 - 17:30

Konuşmacılar: Gábor T. Szántó & Fuat Sevimay

Moderatör: Elif Tanrıyar


Etkinlikte Macarca / Türkçe simultane çeviri olacaktır.


“Neredeyse polisiye türüne has heyecanların içine oturtulmuş ilginç bir psikoloji romanı... Kafka’nın yaşamına ilgi duyan/duymayan herkes için okumaya değer.”


—Izabelle Carranza
4