Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 128. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yüksel Balık’ın sahibi Yüksel Karakış hikayesini sadece Quality okurlarına anlattı

31.05.2019

İstanbul’un en meşhur balık restoranlarından biri olan Yüksel Balık’ın sahibi Yüksel Karakış ile iki yıl önce Tarabya’da açtığı 3. Mekânı, Yüksel Tarabya’da buluştuk. Köyde çobanlık yaparken kaçıp geldiği İstanbul’da sektörün önemli markalarından biri olmasının hikâyesini ve hedeflerini konuştuk. 


Köyden kaçıp İstanbul’a geldim


Yüksel Karakış Sivas’ın Zara ilçesi 1970 doğumlu. Çocukluğu köyde kurbanlık koyunlara çobanlık yaparak geçmiş. Ancak annesi ölünce babası yeniden evlenmiş ve zor günler başlamış.  Yüksel bey, o günleri şöyle anlatıyor; “Annem ölmüştü. Babam yeniden evlenince analığım beni hep azarladı. Bunları anlatmak zordur, kısacası ben analığın yanında huzursuz oldum. 10 yaşındaydım kaçıp İstanbul’a geldim. Cebimde para yok, 10 yaşında bir çocuğum, kimseyi tanımıyorum. Bir polis beni büfeye götürdü ve karnımı doyurdu. 
Sektöre bulaşıkçılık yaparak girdim


Çocuktum ama hem yatacak, hem ekmek parası kazanacak bir işim olması lazımdı. O nedenle Yeşilköy Kapri Gazinosu’nda bulaşıkçı olarak işe başladım. Mekânda yatıp kalkıyor, bulaşığa girişiyordum. Köye dönmemek için o kadar çok çalışıyor ve işimi iyi yapıyordum ki anlatamam. Ardından Hasır Restoran’a girdim ve burada da 10 yıl çalıştım. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiştim ve patronlarımın teşvik ve desteği ile çalışırken aynı zamanda da okula gittim. Turizm Otelcilik okudum. Okulumu bitirdikten sonra da askere gittim. Askerlik dönüşü de Yeşilköy’de Balıkçı Hasan’da işe başladım. Balıkçı Hasan İstanbul’un en meşhur balıkçılarından biriydi. Ben ne öğrendiysem ustam Balıkçı Hasan’dan öğrendim. Ben Balıkçı Hasan’ın çırağıyım. Burada çalışırken bir gün kendi balık restoranımı kurmanın hayallerini kurdum. O yıllarda usamın adı Hasan, dukanın tabelası da ‘Balıkçı Hasan’  O nedenle rüyalarıma hep ‘Yüksel’ tabelası giriyordu.  
Yüksel Balık’ın doğuşu


“Gece gündüz çalışıp biriktirdiğim para ile on masalı küçük bir yer açtığımda yıl 1998’di. Bir kartona “Yüksel” yazıp, ıslanmasın diye de jelatine sarıp kapıya astım. Gece gündüz çalıştım. Sabah Hale gidip balık alıyorum, dükkana gelip bulaşık yıkıyorum. Üç yıl büyük bir mücadele ve özveri ile çalışıp dost biriktirdim. 2001 de Yüksel 1 i açtım. Ondan sonrası zaten taşlar yerine oturduğundan ben de işime sahip çıktığımdan büyümeye başladım. Devamında TOBB Başkanı Fuat Miras’ın Yeşilköy’deki yerini aldım ve Yüksel2’yi açtım. Yoğun talep üzerine iki sene önce de Tarabya Yüksel Balık’ı açtım. Mesleki prensiplerimi soracak olursan, Ben asla ithal balık kullanmam. Balık haline sabahın erken saatlerinde kendim giderim ve balığı ve deniz ürünlerini seçer alırım. Prensibim şudur; “Deniz ürünleri ve balık denizden masaya, masadan mideye” 


Velleuna markası ile şarap üretiyoruz


Yüksel klasik bir Türk balıkçısı ve ben Balıkçı Hasan’ın çırağıyım. Bugün 3 restoranım var, 150 kişi çalışıyor ve Anadolu yakasında önümüzdeki yıl 4. Restoranımız açmayı planlıyoruz. Bizim sektörde şarap da çok önemli. Bu nedenle Şarköy Uçmakdere’de bağ yaptık. Tekirdağ’da fabrika kurduk ve Velluna adında şarap markamızı yaptık.   

Başarımın sırrı işime olan saygım aileme olan sevgimdir


Yüksel Bey’e başarınızın sırrı nedir dediğimizde ise; “Benim başarımın sırrı işime olan saygım ve ileme olan sevgimdir. Ben 26 yılık evliyim ve üçü kız, biri erkek 4 evlat sahibiyim. Ailem benim her şeyimdir. 26 yaşındaki kızım Derya New York’ta Moda Tasarım okuyor. 22 yaşındaki Berfin Los Angeles’ta Uluslararası İşleteme okuyor. 19 yaşındaki İrem Bilgi Üniversitesi Gastronomi eğitimi alıyor. 12 yaşındaki oğlum veliaht jr.Yüksel ise 12 yaşında 7. Sınıf öğrencisi.” dedi.
ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINIZ
DERGİMİZİN hAZİRAN SAYISINI TURKCELL DERGİLİK, TURK TELEKOM E-DERGİ VE WWW.QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLINE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


14