Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 124. sayısı 1 Ekim'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Arnica Küçük Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı & Sumie Sanatçısı Senur Akın Biçer markanın hedeflerini ve yeni aşkı Sumi-e'yi Quality Business'a anlattı

01.07.2019

Arnica Küçük Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı & Sumie Sanatçısı Senur Akın Biçer ile son yıllarda hızlı bir ivmeyle tanınmaya başlayan markası Arnica’yı ve hedeflerini, ayrıca Japonya, Çin ve özellikle Tayvan'a olan iş seyahatleri sırasında tanışıp tutkusu haline gelen uzak doğu fırça sanatı olan Sumi-e’ yi konuştuk. 


Bize önce kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Mucit ve tasarımcı bir babanın kızı olarak dünyaya geldim. Çalışma hayatına, Türkiye’nin ev aletleri üretimi konusunda pek çok ilklere imza atan ve teknolojik alt yapısı kuvvetli bir sanayi işletmemizde henüz üniversite öğrencisiyken 20 yaşında çalışma hayatına başladım. Montaj ve Kalıphane atölyeleri de dahil olmak üzere pek çok birimde aktif olarak görev yaptıktan sonra 2011 yılında babamın vefatından sonra şirketimizin yönetim kurulu başkanlığı görevini yapmaktayım. Evliyim ve 22 yaşında bir kız 19 yaşında da bir oğlum var.


Sanat içinde büyüdüm. Rahmetli babam yaptığı ürünlerin tasarımlarında ressam ve heykeltıraş gibi sanatçılarla birlikte çalışırdı. Çoğu çalışmalarını evde de devam ettirirdi. Bakmak ile görebilmenin farklılıklarını anlatırdı. Çocukluktan itibaren sanatla büyümüş olmamın avantajını hayatıma taşıdım. Sanat ile uğraştığım zamanlar aslında işimle ilgili de çalışıyorum. Resimlerimde oynadığım renklerle bunu ürünlerimize taşıyorum. İlk kişisel sergimi 2012 yılında Büyükada da açtım. 2013 senesinde Japonya’da Tokyo şehrinde Ginza bölgesinde uluslararası bir sergiye katıldım. Yaklaşık 7 senedir her sene Uzakdoğu fırça sanatı ile ilgili karma sergilere katılıyorum. Şimdiye kadar 6 si yurt dışı, 21 yurt içi karma sergiye katıldım. 


Uzakdoğu fırça sanatı Sumie ile nasıl tanıştınız?

İşim gereği çeşitli ülkelere seyahat ediyorum. Japonya, Çin ve özellikle Tayvan'a olan iş seyahatlerimiz sırasında özellikle müzeler ve sergileri gezerken tesadüfen katılma şansı yakaladığım workshoplarda uzak doğu fırça sanatı olan Sumi-e ye olan ilgim arttı.


Sumie sanatının incelikleri ve altında yatan felsefesi hakkında neler söylemek istersiniz?

‘Sumi-e’ Japonca bir kelime. Sumi Japonca'da mürekkep, "-e" de resim anlamına geliyor. İkisi birlikte ‘’mürekkep ile yapılan resim‘’ anlamında. Sumi-e yani mürekkep ile resim, özel fırça yardımıyla pirinç kağıdı üzerine yapılıyor. Pirinç kağıdı son derece ince olup mürekkep üzerinde kontrolsüz bir şeklide yayılır. Usta bir sumi-e sanatçısının becerisi, pirinç kağıdı üzerinde mürekkebi fırça ile dans ettirebilmesinde kendini gösterir. Eski zamanlarda Uzakdoğu fırça sanatçıları kılıç kullanma becerilerini pirinç kağıdı üzerinde fırçalar ile resim yaparak geliştirirlermiş. Dolayısıyla iyi bir kılıç ustası aynı zamanda iyi bir fırça sanatçısı olurmuş. Bu ustalık ve beceri şahsen ilgimi çekmiş ve hayranlıkla bu resimleri incelemeye başlamıştım. Sadelik bu resim sanatının temel felsefesi. Bir objeye baktığınızda onu birebir çizmek yerine cimri fırça darbeleriyle nasıl resmedeceğinizi planlarsınız. Çizgi yakalamaya çalışırsınız. Konusu doğa ile ilgili, zarafeti ise sade bir görsellikle sunuyor, beni derinden etkiledi. Bu yüzden bu alanda ilerlemeyi kendime hedef edindim. Uzakdoğu sanatı ile ilgili hemen her sergiyi geziyorum, London Art College'de 2 sene Uzakdoğu fırça sanatı dalında eğitim aldım. Ayrıca bu eğitimden sonra Japonya'da merkezi Fukuoka Adası'nda bulunan Nihon Shuji Kaligrafi Merkezi'nde üstat Kampo Harada'nın izinde Sumi -e ve kaligrafi eğitimim devam etmekte. Çalışmalarıma yaklaşık 6 yıldır devam ediyorum.


Siz çok başarılı bir iş kadınısınız, çok çalışmak dışında bunun sırrı nedir?

 Hayata bakış felsefemden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Olumlu düşünme benim için anahtar kavram. İçimde koşulsuz sevgi kavramı besliyorum. Her türlü sorunu sevgi ile çözebilirsiniz. Benim için anahtar kavramlar: Sevgi, umut ve iyilik. Hayata umutla bakarım. Her türlü zorluklarda hayata umut ile tutunmaya çalışırım. Zorluklardan almam gereken dersi anlamaya gayret ederim. ‘’ Şimdi bu benim başıma niye geldi? ‘’ diye hayıflanmak yerine öncelikle bundan almam gereken ders nedir, şeklinde hayata bakarım. Hayata karşı savaş vermem gerekiyorsa silahlarım sevgi ve umut olur. RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 121. sayısı, 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


13