Aralık sayımız çıktı! 


Dergimizin 126. sayısı 1 Aralık'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Dt. Sonay Öztan Gökhan, implant hakkında bilinmeyenleri Quality Dergisi'ne anlattı

05.08.2019

Arkası dişsiz sonlanan çenelerde köprü yapımı için gerekli diş bulunmadığından klasik köprü tedavisi uygulamak imkansızdır. 
Klasik yöntemlerde bu gibi durumlarda hareketli protez uygulanır. İmplant tedavisi sayesinde, hareketli protezler yerine sabit protezler yapılabilmektedir. Yan yana bulunan birden fazla diş eksikliğinde, dişsiz bölgenin başında ve sonunda doğal dişler bulunsa bile yapılacak köprü ayağı olarak kullanılacak dişler de çok fazla kuvvete maruz kalacağından, yapılacak köprü uzun ömürlü olmayacaktır. İmplant tedavisi, uzun dişsiz bölgelerde daha işlevsel ve uzun ömürlü bir protez konforu sağlar. 


Çene Kemiği Yersiz ise!


İmplant tedavisi için kemik ebadı yeterli değilse, bazı cerrahi işlemlerde yeni kemik oluşumu başlatılabilir. Kemik eni yetersizse kemik greft işlemiyle kemik tozu kullanılarak miktar arttırılabilir ince olduğu durumlarda “onlay kemik grefti” işlemiyle ağız içinden kemik parçası alınarak implant uygulanacak bölgeye yerleştirilerek kemik miktarı arttırılabilir, eğer kemik yüksekliği yetersizse ‘distraksiyon’ yöntemiyle kemik uzatılır ve yeni kemik kazanılır. 


İmplant ve ağız bakımı


İmplant ameliyatından sonra ilk 18 saatlik dilimde ağız bakımı çok önemlidir. Ağız içinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak gerekir. İmplant sonrası bir gün boyunca ağız çalkalamak veya gargara yapmak önerilmez. Ağız içinde birikilen tükürüğü mümkün olduğunda yumuşak dışarı atmak gerekir. Emerek yapılan tükürmede negatif yönde oluşan basınç çok zararlıdır. Yine ağız içinde basınç yapacak oflama veya üfleme benzeri hareketlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. 


ÇOK DAHA FAZLASINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Dergimizin 122. sayısı, 1 Ağustos'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

16