Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 128. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

TİDER Yönetim Kurulu Başkanı Hande Tibuk, Doç. Dr. Itır Erhart ve ünlü oyuncu Mert Fırat ile çok özel bir söyleşi Quality sayfalarında

29.08.2019

Net Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murahhas Aza ve Genel Koordinatörü aynı zamanda Temel İhtiyaç Derneği'nin (TİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hande Tibuk ile özel bir röportaj yapma fikrimiz, bizi aynı duyguları paylaşan üç muhteşem insan ile bir araya getirdi.  


Hande Tibuk, "Adım Adım Oluşumu" kurucu üyesi Doç. Dr. Itır Erhart ve 'İhtiyaç Haritası'nın yaratıcısı ünlü oyuncu Mert Fırat ile bir araya geldik. Hande Tibuk ile kısa bir sohbetin ardından, Itır Erhart ve Mert Fırat, Türkiye'de ilk kez gerçekleşecek olan Festtogehter Festivali için nasıl buluştuklarını ve neler yaptıklarını anlattı.Hande Hanım, siz eğitiminizi bitirdikten sonra sineme sektöründe bir süre çalıştınız, nasıl bir deneyimdi bu iş dalı?

Daha eğimim sırasında sinemaya karşı büyük bir ilgim vardı. Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun oldum ve sinema aşkı ile kendimi Sinan Çetin’in yanında buldum. Yaklaşık bir sene içinde iki uzun metrajlı film ve on tane de reklam filmi çekimlerinde bulundum. 


Sinema deneyiminden sonra neler yaptı Hande Tibuk?

Evet, sonrasında sinema sektöründen ayrılarak kendi şirketimiz Net Turizm’de pazarlama alanında çalışmaya başladım. 7 sene sonra otelcilik üzerine master yapmak için yurtdışına gittim. Tecrübe kazanmak için de Viyana’da bir danışmanlık şirketinde çalıştım. Üç sene sonra da babam Besim Bey’in isteği üzerine Türkiye’ye döndüm. Şu an Net Holding Net Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesiyim. Ayrıca Genel Koordinatör olarak aktif olarak iş hayatının da içindeyim.

İyi bir Fenerbahçeliyim ve bir ara Fenerbahçeliler derneğinde yönetim kurulu üyeliği yaptım.  2013-2017 yılları arasında Turizm Yatırımcılar Derneği’nde başkan yardımcılığı yaptım. Şimdilerde ise sevgili arkadaşım Serhan Süzer’den bayrağı devraldım ve Temel İhtiyaç Derneği'nin (TİDER) Yönetim Kurulu Başkanı’yım. Profesyonel iş hayatımın yanı sıra daha temiz, daha mutlu, daha iyi bir dünyada yaşamak için TİDER’e zaman ayırıyorum, projeler geliştirmeye çalışıyorum.   
Sosyal faaliyetlerde bulunmak çok güzel de nasıl başladı TİDER (Temel İhtiyaç Derneği) maceranız? 

Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile sevgili arkadaşım Serhan Süzer sayesinde tanıştım. O beni TİDER ve sivil toplum dünyası içine soktu. Bunun için de kendisine teşekkür ediyorum. O zaman Serhan Başkan’dı. TİDER’in amacı, iş modeli bana çok cazip geldi Genel Kurul’da severek TİDER Başkanlığını’da Serhan’dan devraldım. 


Temel İhtiyaç Derneği tam olarak ne yapar?  

Ülkemizde en çok israf edilen gıdaların başında Ekmek, sebze ve meyve gelir. Mesela yılda 6 milyon ekmek israf ediliyor. Buna karşın ülkemizde yeterli beslenemeyen insan sayısı ise 13 milyon kişi. Biz TİDER olarak; Bir taraftan israfı önlemek, diğer taraftan insanların temel ihtiyaçlarına adil ve eşit şekilde ulaşabilmesi için çalışmalar yürüten ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 
Gıda Bankacılığı diye bir kavramınız var, Gıda Bankası nedir?

Gıda bankası bağışlanmış gıda, giysi, temizlik ve hijyen ürünlerini toplayan, ayrıştıran, depolayan ve paketleyerek ihtiyaç sahiplerine dağıtan bir sivil toplum örgütlenmesidir. Firmalar ve kişiler gıda, giysi ve temizlik ürünlerini bu “bankaya yatırır”, ihtiyacı olanlar da bu ürünleri “bankadan çeker”. Böylelikle ihtiyaç sahiplerine yalnızca gıda bankacılığı yoluyla yardım etmekle kalmayıp, istihdam organizasyonunu da üstlenerek yoksullukla mücadelede gerçekçi ve sürdürülebilir bir model oluşturmayı hedefledik. Bu Türkiye’de bir ilktir.


Itır Hanım, ‘Adım Adım'ın festivaldeki misyonu nedir?

Itır Erhart: Biz festivalin hareket partneriyiz. Toplumun gelişmesi, toplumsal sorunların çözülmesi için mutlaka bireylerin harekete geçmesi gerektiği hedefiyle kurduk ‘Adım Adım'ı. Bireyler sorunlar karşısında tepkisiz kalmak yerine fiziksel olarak harekete geçiyor, koşuyor, bağış topluyor ve farkındalık yaratıyor. Ve bu sürdürülebilirlik için bireylerin bilinçlenmesi ve harekete geçmesini hedefleyin Festtogether'ın misyonu ile tamamen örtüşüyor.   


Mert Bey, artık konusuna bakacak olursak Türkiye'de ve dünyada durum nedir? sizi bu projede olmaya iten nedir?

Mert Fırat: Bütün dünyanın şu anda üzerinde durduğu en önemli çevre ve iklim değişikliği. Ülkeler bunun için politikalar üretiyor, şirketler bunun için çalışıyor. Müzik festivalleri de tüm dünyada çok önemli bir alan. Bu festivallerde kişi başı artık 3 kiloya ulaşıyor ve geri dönüşüm kullanımı çok az. Son birkaç yılda bu konu daha fazla gündeme geldiğinden beri, festivaller de kendi içinde bununla ilgili çalışmalar yapıyor. Türkiye'deki festivallerde henüz bununla ilgili yapılmış bir çalışma yok. “sürdürülebilirlik için bireylerin bilinçlenmesi ve harekete geçmesi festivalin hedeflerden biri. Bu nedenle Festtogether ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 123. sayısı, 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

14