Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 128. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı, Kent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak ile çok özel bir röportaj Quality Eylül sayısında

29.08.2019

Yaptığım her işte öncelikle vatanım ve milletim için faydalı ne yapabilirim diye yola çıkıyorum.


Kent Üniversitesi’nde çok güzel ve heyecan verici şeyler oluyor. Kızlarımıza ve engellilere özel burs imkanları veriliyor. Kadın ve engellilere pozitif ayrımcılık yapılıyor. Kızlarımız ve engelli öğrenciler her konuda destekleniyor. Tüm bunları konuşmak için Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı, Kent Üniversitesi Kurucu Rektörü ve muhteşem bir akademik kariyere sahip sağlığın kraliçesi Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak ile çok keyif aldığımız ve gurur duyduğumuz çok özel bir röportaj yapma imkanımız oldu. Gelin bu güzel röportajı birlikte okuyalım.  


Hocam, son yıllarda gerek sizin gerek Academic Hospital’ın adını daha sık duyar olduk. Sağlıkta fark yarattığınız süreç nasıl gelişti?

Her şey hastane yönetimine talip olmamızla başladı diyebilirim. Academic Hospital, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Üsküdar’da 25 yıllık geçmişe sahip bir hastane. İlk kurulduğu zaman Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’nın hastanesiydi. Biz devraldıktan sonra hastanenin bir ‘Hoca Has-tanesi’ olma özelliğini koruduk. Hastanemizin bu muhteşem özelliğini koruyarak, hizmet kalitesini ve hasta kapasitesini artırarak tüm ilkelerimiz aynı kalarak 20.000 metrekarelik bir alana yayılan, 92 yatak kapasiteli bir hastane haline geldik. Bunu yaparken de hasta ve yakınlarına kaliteli hizmet sunan odalarımızın yanında bir de şık ve konforlu ‘King Suit’ oda seçim imkanı tanıdık. 7/24 kesin-tisiz ve yüksek kalitede sağlık hizmeti veren bir organizasyon yapısına ulaştık. 
“Hoca hastanesi olma özelliğini koruyarak hizmet kalitemizi yükselttik” dediniz. Biraz açar mısınız?

Bana ‘Academic Hospital’ın farkı nedir’ diye sorulursa eğer yanıtım, ‘akademik bir hastane ol-masıdır’ olur. Akademik, akademi ile ilgili, bilimsel niteliği olan anlamına gelmektedir. 1997 yılından bu yana bu hastanede, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin mesleğe uzun yıllarını veren, her biri alanında mesleki yetenekleri ve deneyimleri ile öne çıkan değerli hocaları çalışmaktadır. Bu hoca-larımızın her biri kendi alanında çok değerli akademik kimliklere sahiptir. Academic Hospital, bu yönü ile isminin anlamını somut bir biçimde karşılamaktadır. Bu özelliğimizle gurur duyuyoruz. Her geçen yıl hastanemizin bu vasfı, aramıza katılan değerli hocalarımızla artmaktadır. Şu anda bünyemizde 50’nin üzerinde Profesörün görev yaptığını ve bu özelliğimizin bize verilen ödüllere etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu bizim için büyük bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Ayrıca hizmet kalitemizin, aldığımız ödüllerin ve akademik kadromuzun marka değerimizi de oldukça kuvvetlendirdiğini, bize olan güven duygusunun hızla arttığını, aldığımız harika geri dönüşler sayesinde somut bir şekilde görüldüğünü de belirtmek isterim. Tüm bu gelişmeler elbette bizler için artarak devam eden başarılarımıza bir yenisini daha eklememiz hususunda büyük bir motivasyondur. Ve bu motivasyonla birlikte her zaman ileriye bakıp elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz.

 

Söz ödüllerden açılmışken, çok ödüllü bir hastanenin çok ödüllü bir yöneticisiniz. Aldığınız ödüllerle ilgili olarak bizi biraz bilgilendirebilir misiniz?

2017 yılında, EBA (Europe Business Assembly) tarafından verilen ‘En İyi Hastane Yöneticisi’ ödülünü aldım. Söz konusu ödülden önce de Hindistan’da Dünya Kadın Liderlik kongresinde ‘Süper Başarılı Kadın Ödülü’nü almıştım. Bu kongreye Türkiye’den katılan tek kişi bendim. Ameri-ka’dan, Hindistan’a, Çin’den Filipinler’e çok değişik coğrafyalarda 48’in üzerinde ülkeye davetli olarak gittim. Gördüm ki Türkiye’de sağlık adına devrim yapıldı.

Oxford kökenli bir kuruluş olan Europe Business Assembly (EBA) tarafından verilen ‘En İyi Has-tane’ ödülüyle sağlıkta kalite anlamında çıtayı oldukça yükseltmiş olduk. Tabii Avrupa İş Konseyi Londra bize bu ödülü verirken, sadece akademik yapılanmamıza değil, Harvard Üniversitesi ile yaptığımız işbirliğine ve otelcilik hizmetlerinin çok üstün seviyede olması, kalite, saygınlık gibi kısaca bu tür pek çok kriter göz önüne alınarak bu kriterlerin tümüne vermiş oldu. Nitekim yaratmış olduğumuz fark yurt içinde de takdir gördü ve hastanemiz 2018’in ilk ayında, Eshab-ı Kehf Vakıf Kültür Eğitim ve Araştırma Derneği tarafından verilen ‘Yılın Sağlık Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödül de bizim için gurur verici oldu.
Harvard Üniversitesi ile yapmış olduğunuz sağlık anlaşması nasıl bir anlaşma? Yapmış olduğunuz başka uluslararası anlaşmalar var mı?

Academic Hospital geçtiğimiz yıllarda çok sayıda ödüle layık görülmesinin yanı sıra, uluslararası nitelikte bazı önemli anlaşmalara da imza attı. Bunlardan biri de Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı Partners Healthcare ile yapılmış olan, ikinci bir görüş alma ve tedavi içerikli an-laşmaydı. Bu anlaşmayla birlikte, tedavi olanak ve seçeneklerinin hastaların talepleriyle buluştu-rulması noktasında önemli bir adım atmıştık.


Kurumunuza, tedavi hizmeti almak amacıyla hangi ülkelerden hastalar geliyor? Hasta popüla-syonunuza ilişkin bilgi verebilir misiniz?

Yurt içi hastalarımıza ek olarak Azerbaycan, Suriye, İran, Orta Doğu ve Asya ülkeleri ağırlıklı olmak üzere dünyanın her tarafından talep var. Biz de bu talepleri en iyi şekilde karşılayabilmek için var gücümüzle çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 123. sayısı, 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

14