Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 128. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar ile çok özel röportajımız Eylül'19 sayımızda sizleri bekliyor

02.09.2019

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Başbakanlık koltuğuna oturduğunda, siyaset öncesi başlayan dostluğumuza dayanarak, kendisi ve eşi ile röportaj talep etmiştim. Ağustos ayında resmi bir ziyaret amacı ile İstanbul’a gelmeleri uzun zamandır beklediğim fırsatı sundu. 


Benim gibi Tatar çifti ile dostluğu eskiye dayanan ve dergimizin on yıldır değişmeyen tek yazarı olan gurme Reha Arar’ın gerçekleştirmesini arzu ettim, çünkü, KKTC’de görev yaptığı yıllar onları daha da yakınlaştırmıştı. 
*Öncelikle Sibel Tatar’ı okuyucularımıza tanıtalım isterim. Bize kendinizden bahseder misiniz?


Şanslı bir çocuktum. Sıcak, sevgi ve saygının hakim olduğu bir evde geçti çocukluğum. Annem annesiz büyümenin getirdiği bir yoksunlukla kalabalık bir ailesi olmasını arzu etmiş. Bu arzusu gerçek oldu çok şükür, biz beş kardeşiz, 4 erkek çocuk arasında tek kız çocuk olmanın avantajını yaşadım. İlk orta ve lise eğitimimi Kıbrıs’ta tamamladım.  Babamın benim ile ilgili hayali Hukuk alanında eğitim görmemdi. Annemin arzusu gibi babamın hayali de gerçek oldu ve ben İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Kıbrıs’a kesin dönüş yapana kadar eşimin kariyer yolculuğuna eşlik ettim ve çocuklarımı büyüttüm. Döndükten sonra bir dönem avukatlık yaptım, 2009 yılında eşimin Maliye Bakanlığı’na atanması ile KKTC’nin ilk özel televizyonu olan Kanal T’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevlerini ben üstlendim. Medya yöneticiliği kolay değil. 10 yıl önce öğrenerek başladığım bu süreçte, eşimin bir siyasi olmasına rağmen, tarafsız bir haber kanalı olarak, sektörümüzde birinciliği yakaladığımızı belirtmekten mutluluk duyuyorum. Asli işimin yanı sıra Dünyada yaygın olarak sosyal alanda hizmet sunan Inner Wheel Klübü’nün kurucu başkanı olarak dönem başkanlığını yürütüyorum ve aynı zamanda kendi kanalımızda program ortağım ile birlikte iki ayrı isim altında program hazırlıyor ve sunuyoruz.


*Ersin Bey ile nasıl tanıştınız? Nasıl evlendiniz?


Bizim dönemimizde, çevre ve aileler birbirlerine yakıştırdıkları gençleri birbirleri ile tanıştırırlardı. Bizim hikayemiz de böyle başladı. Ben 20 yaşında üniversite son sınıfa geçmiş bir genç kız, Ersin 26 yaşında Londra’da üniversiteyi bitirmiş bir delikanlı olarak ortak tanıdıklarımız tarafından tanıştırıldık.  Sonrasında, Ersin beni görmek üzere birkaç kez İstanbul’a geldi. Birbirimizi tanıma fırsatı bulduk. Ailelerimiz birbirini tanıyorlardı, onlarında onayı ile önce kendi aramızda yüzük taktık. Okulum bittikten sonra evlendik ve Londra’ya yerleştik.
*İstanbul’da çok başarılı ve iyi bir işiniz varken, ne oldu da Kıbrıs’a geri döndünüz?


İki kızımız da İstanbul’da doğdu. Ancak, Kıbrıs bizim ana vatanımız. ‘Ya gideceğiz, ya gitmeyeceğiz’ diye ikilem yaşadık. Memleketimize olan sevgimiz ağır bastı ve 2001 yılında Kıbrıs’a geri döndük. Döndüğümde 40 yaşımdaydım.


*Peki o dönem içinizde siyasete girme düşüncesi var mıydı?


Siyasete girme düşüncem çocukluğumdan beri vardı.


*Kayınpederinizin bunda etkisi var mıydı? Sizi ona çok benzetiyorlar.


Kayınpederimin etkisi yok. Kıbrıs Türkü’nün Özgürlük Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün yanında büyüdüm. Babamdan, dedemden dolayı toplumsal ve siyasi olaylar ruhuma girmiş. Toplumsal direnişimizde bir yerimin olmasını istedim ve bu hırsla bulunduğum noktaya gelebildim.
*Kıbrıs’a döndüğünüzde ne iş yaptınız?


Kıbrıs’a döndüğümde, mali müşavirlik yaptım. Şampiyonluğa taşıdığım Yeni Cami Spor Klübü Başkanlığı’nı da üç yıl yaptım. 1996 yılında Kuzey Kıbrıs’ın ilk özel kanalı olarak kurduğum  Kanal T’yi Maliye Bakanı olarak atandığım 2013 yılına kadar yönettim. Sonrasında yönetimi eşime devrettim. Eşim sonradan dahil oldu ama şimdi televizyon işini benden daha çok seviyor ve çok da başarılı. 


*Siyasete girip, milletvekili ve Maliye Bakanı oldunuz. Maliye Bakanlığı’nda ilk icraatiniz ne oldu?


Bakan olduğumda bir baktım, memleket büyük krizde, her yer borç içinde. İlk olarak tasarruf, vergi reformları ve mali disiplinin uygulanması ile büyük bir bütçe açığını artıya geçirdim. Bu anlamda, Maliye Bakanlığı’nda adım tarihe geçti. 


*Bu başarınızda eğitiminizin payı büyüktür mutlaka.


Maliye Bakanlığı gibi teknik bilgi gerektiren bir bakanlıkta eğer meslekten gelmiyorsanız bürokratlarınızla aynı dili konuşamazsınız. Ben aynı lisanı konuştuğum için ortak bir başarıya imza attık. 


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 123. sayısı, 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


14