Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 128. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Seçkin Pirim'in sanat serüvenindeki son 10 yılı kitap oldu

10.09.2019

New York’ta bulunan C24 Gallery tarafından temsil edilen sanatçı Seçkin Pirim, eserleriyle dünya çapında ilgi odağı olmaya devam ediyor. Sanat yaşamına 60’ın üzerinde grup sergisi, 15’i Türkiye’de, 6'sı yurtdışında olmak üzere 21 kişisel sergi sığdıran genç sanatçı heykel ve tasarım alanında birçok ödüle layık görüldü. Sanatçının sanattaki yolculuğunun kaleme alındığı yeni kitabının tanıtımı geçtiğimiz Mart ayında New York'taki Art on Paper fuarından sonra, Türkiye'de Sanayi 313'de yapıldı.


Ev sahipliğini Ali Sabancı ve Vuslat Doğan’ın yaptığı tanıtım davetine Maide-Emre Kurttepeli, Berrak-Nezih Barut, Hacı Sabancı-Nazlı Kayı, Arzu-Ömer Sabancı, Aylin-Özcan Tahincioğlu, Roksi-İzzet Garih, Ronit-Cem Hakko, İdil-Yosi Mizrahi gibi iş ve cemiyet dünyasının ileri gelen isimleri katıldı.


Kitap, Seçkin Pirim’in son on yılda gerçekleştirdiği üretiminden geniş bir seçki sunuyor. Sanat eleştirmeni Amerikalı Paul Laster’ın dilinden sanatçının pratiğine ve yaklaşımına odaklanıyor. Pirim’in benimsediği estetiği ve üretim yaklaşımını, sanat tarihinden Frank Stella, Lygia Clark gibi önemli sanatçıların işleriyle ilişkilendiriyor. Laster’ın yazısı aynı zamanda Pirim’in sanatsal kariyerinin gelişim basamaklarını ve zamanla dönüşen pratiğinin izlerini bugüne kadar yaptığı sergiler ve heykeller üzerinden sürüyor.


LANSMANDAN FOTOĞRAFLARSanatçının New York'ta bağlı olduğu C24 Gallery tarafından yayımlanan bu kitap, sanatçının son 10 yıllık üretiminden görsel olarak geniş bir seçki sunuyor Giriş yazısını kaleme alan Paul Laster, Seçkin Pirim’den dinlediklerini kendi yorumlarıyla harmanlayarak sonlandırıyor. 


LANSMANDAN FOTOĞRAFLAR
Paul Laster kitapta şu yorumda bulunuyor; “Seçkin Pirim’le New York’taki C24 Gallery’de sanatsal bakış açısını tartışmak için buluştuğumuzda, bana şöyle demişti: ‘Sanırım bir sanat eseri ne kadar az olursa, sessizlik içerisinde o kadar çok şey ifade ediyor. Beni en çok heyecanlandıran şey, bir satırda ne ifade edebileceğimi görmek. Bu yüzden çalışmalarımda daima bir dereceye kadar minimalizme erişmeye çabaladım.’ Sanatçının minimalist tarzı kullanması beni çalışmalarına çeken ilk yönlerden bir tanesiydi, ancak bu fikirleri dijital çağa aktarma biçimi, daha fazlasını görmek istememi sağladı.” 

1