Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 128. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Erci E.'nin yeni teklisi 'Rap'in Rüyası' dinleyicilerle buluştu

12.09.2019

Erci E.’nin yeni teklisi “Rap’in Rüyası” dinleyicilerle buluştu. 90’lı yılların rap müzik tarzını yansıtan şarkının sözleri Erci E.’ye ait; prodüksiyonu ise Erci E. ve Hakan Kırkpınar tarafından, Berlin’de gerçekleştirildi. Şarkıda Şakir Öner Günhan’ın “Hoptaraleylim Havası” kaydı da sample olarak kullanıldı.


Rap müziğin günümüzdeki durumunu ele alan şarkı, hip hop kültürünün ilk yıllarındaki sadeliğini ve o yıllardaki Cartel atmosferini yansıtırken geçmişe yeni bir soluk veriyor. Şarkıda kullanılan Türk müziği motifleri de o eski tarzı anımsatıyor. Türkiye’de rap müziğin farklı yüzlerine göndermede bulunan şarkıda Erci E., Türkiye müzik ortamında hızla popülerleşen rap müziğin içinin boşaltılmasına karşı çıkıyor.


2020 yılında 25. yılını kutlamaya hazırlanan ünlü rap grubu Cartel’in kurucuları arasında da yer alan Erci E., şarkı sözlerinde genç rapçilere “Boş takılıp laf üreten olma” diye sesleniyor. “Gerçekleri yalanlar hiçbir zaman değiştirmez, kimileri ne zaman ne işler yaptı dinleyecez” diyen Erci E., “hip hop’un yeni aydınlanmasını da göreceğiz” sözleriyle önümüzdeki süreçte hip hop’un özüne bir geri dönüş yaşanacağına dair umudunu dile getiriyor.

2