Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 128. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yara ve yanık izlerinden 'Kök Hücre' tedavisi ile 'kök'ten kurtulun

04.10.2019

Çocukluk yıllarındaki yaramazlıklardan kalan, yetişkinlik dönemlerinde yaşanan talihsiz kazalarla da vücudunuzda taşıdığınız yara ve yanık izlerinden, Kök Hücre Yöntemi ile kalıcı olarak kurtulmak mümkün! Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kök hücrenin plastik cerrahide yeni cilt dokusu oluşturmada çok başarılı sonuçlar verdiğini vurgulayan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “İzin boyutu ve hangi nedenlerden dolayı oluştuğuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Kök Hücre Yöntemi sayesinde ciltte yaratılan antiaging etkisi ile izlerden ömür boyu kurtulabilirsiniz!” diyor. Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, yara ve yanık izlerinden kurtulma yöntemleri ile teravi süreçlerine ilişkin anlattıklarıyla adeta bir yol haritası sunuyor…


Yara ve yanık izinin tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinin farklı uygulamalarla desteklenmesi gerektiğini ifade eden, Kök Hücre Tedavisi’nin de en etkili yöntemlerden biri olduğuna dikkat çeken Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Tedaviye, izin oluştuğu bölgeye lazer uygulaması yapılarak başlanır. Böylece bölgede yumuşama sağlanarak tedavi için alt yapı oluşturulur. Ardından vücudun farklı bir bölgesinden elde edilen yağ dokusu ve kök hücre enjekte edilerek tedavi tamamlanır.” diyor.


Yaranın neden oluştuğu tedavide yol gösterici

Yara ve yanık izlerine karşı uygulanacak tedavi yöntemine başlamadan önce hasarın hangi nedenlerden ötürü oluştuğunun bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, konuyu şu sözlerle açıklıyor:İzin büyüklüğüne göre tedavi yöntemi de değişir

“İzin büyüklüğü ve derinliğine de bakılarak tedavi yöntemi belirlenir. Ağır kazalar ya da ateşli silah yaralanmalarında dokular ezilerek zarar görür. İyileşme süreci zorlaşır ve enfeksiyon riski artar. Kesilme şeklinde oluşan yara ile koparılma, soyulma veya ezilme şeklinde oluşan yaralar, aynı izleri bırakmaz. İzin büyüklüğüne göre tedaviyi etaplara bölmek gerekebilir. İzin yeniden kesilip alınması gibi cerrahi işlemlerin yanı sıra, kortizon uygulanarak yara izinin küçültülmesi, silikon bantlarla baskı uygulaması, masaj tedavileri uygulamaları ağırlıklı olarak tedaviyi desteklemek ve sonuçları iyileştirmek için önerilir.”


“Hasarlanmayan şey iyileşmez”

“Hasarlanmayan hiçbir şey iyileşmez” teorisinden yola çıkarak Dermaroller Tedavisi ile izin üzerinde hasar yaratılarak da iyileştirici bir etki sağlanabileceğini söyleyen Dr. Uçkunkaya, “Buna ek olarak, radyofrekans uygulamaları ile bölgede kan dolaşımını artırarak, PRP uygulamaları ve cildin altına hyaluronik asit verilerek daha iyi bir iyileşme sağlanabilir.” diyor.


Yüzde kırışıklıkların yönüne göre iz bırakma olasılığı değişir

İzin vücudun hangi bölgesinde oluştuğunun da iyileşme sürecini etkilediğine değinen Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Örneğin; göz kapağı derisindeki yaralanmalarda göze çarpan bir iz kalmaz. Yüzde oluşan yaranın kırışıklıklara paralel ya da dik şekilde oluşması görüntü açısından çok büyük fark yaratır. Omuz, sırt, göğüs gibi bölgelerde ise iz daha belirgindir.” diye anlatıyor.Bilinenin aksine, çocuklukta iz bırakma olasılığı artar, yetişkinlik döneminde azalır

İzin oluşumunda yaşın da önemli bir faktör olduğunun altını çizen Dr. Uçkunkaya, “Çocuklarda sanıldığının aksine, yara izi bırakma olasılığı yüksektir. Yaş ilerledikçe iz bırakma olasılığı da düşer. Yaraların iyileşmesini; kolajen doku rahatsızlıkları, radyoterapi, diyabet, kanser, böbrek yetmezliği gibi kronik rahatsızlıklar ve beslenme yetersizlikleri geciktirir.” diyor.


Sigara en büyük düşman!

Sigara kullanımı ile güneşin zararlı ışınlarının yaraların iyileşme sürecini olumsuz etkilediğini belirten Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Sigara, kan akışını yavaşlattığı için iyileşme normale göre daha uzun zaman alır. Güneşin zararlı ışınları, yara izinde koyulaşmalara neden olur. Bu nedenle en az 30 faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmasını ve kıyafetlerin yarayı güneş ışığından koruyacak şekilde seçilmesini öneriyoruz” diye belirtiyor.

16