Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 120. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Yelda Başaran, Quality Dergisi'ne konuştu

01.09.2018

Psikoloji,felsefe ve antrenörlük eğitimlerini ortak bir çatı altında toplayarak Psikolojik Performans Danışmanı kimliğiyle danışanlarına sağlıklı ve kaliteli yaşam yolculuklarında yol arkadaşlığı yapan Yelda Başaran ile keyifli bir sohbet yaptık.  "Her şeyden önce iyi bir insan olma çabası içindeyim..."Bir insana iyilik yapmak istiyorsanız her şeyden önce ona zararsız olmalısınız!


Ben de danışanlarıma rehberlik ederken her şeyden önce hakim olduğum konularda egzersiz,beslenme ve psikoloji konularında kendi üzerimde de sağlamasını yaptığım bilgi ve tecrübelerimden yola çıkarak rehberlik etmeye çalışıyorum. Ama şunu da unutmamak gerekiyor ister diyet yapın ister egzersiz, vücudun bir form kazanması tıpkı kitap yazmaya benziyor. 


Müzik ile aramda kan bağı var

 

Bir müzisyen çocuğuyum. Babamın müzisyen olması sebebiyle küçüklüğüm Erol Büyükburç,Cem Karaca, Okay temiz gibi sanatçıların kulislerinde geçti.Birara benimde müzikal çalışmalarım oldu.Ama müzik benim için bir hobiydi. Ben duygu ve düşüncelerimi ifade ederken uzun cümleler kurmayı seçenlerdenim.O yüzden albüm çıkarmayı değil kitap yazmayı tercih etim. Anlayacağınız şu an müzikle değil fikirlerim ile tempo tutuyorum.

İnsan oğlunun doğası bir miktar cesaretlendirme ve desteğe ihtiyaç duyar.


Psikolojik Danışmanlık verdiğim dostlarım, ihtiyaç duyduklarında kimi zaman bir kuaför salonu, kimi zaman spor salonu, bazen konser salonu,yada telefonda yanlarında oluyorum. Danışanımın durumu çok vahim ise bu seferde ilk fırsattasoluğu evlerinde alıyorum. 


Onların kendilerini iyi hissetmeleri bana da kendimi iyi hissettiriyor. Ama bu sadece sanat camiasındaki danışanlarım için geçerli değil.Sıradan bir mesleği olan danışanlarım için de geçerli. Çünkü mesleğiniz her ne olursa olsun, ister süper star, ister ev hanımı,insanın önce kendini evinde süper star gibi hissetmesi önemli!İşte biz psikolojik danışmanlar danışanlarımızın kendilerini iyi hissetmeleri için biraz cesaretlendirme adına bir nevi rehberlik yapıyoruz. Çünkü her insan doğası gereği bir miktar cesaretlendirme ve desteğe ihtiyaç duyuyor.Devir internet devri ama sağlık tek tuşla ayağımıza gelmiyor. Sağlıklı yaşam konusunda zaman en iyi senaryo yazarıdır. Devir her ne kadar internet devri ise de bir o kadar hareket devri de olmalı.Konumuz sağlıklı ve kaliteli yaşam olduğunda, bu konuda hayali çarelere başvurup mucize diyet vs. rüya görmemize gerek yok.Bu konuda gerçekleri görsek yeter. Zayıflama yolculuğunda tek bir yol var oda doğru yoldur. Kolay yol çıkmaz sokağa götürür!


14