Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 120. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Özartaş Avize Yönetim Kurulu Başkanı Altay Özgen, sektöre dair değerlendirmelerini Quality Business'a anlattı

03.10.2018

Türkiye’de aydınlatma denildiği zaman ilk akla gelen marka olan Özartaş Avize’nin Yönetim Kurulu Başkanı Altay Özgen, Quality Business’a samimi açıklamalarda bulundu. Özartaş markasının kurulduğu günden bugüne kadar gelen süreçten, bundan sonraki hedeflerine kadar birçok soruya içtenlikle cevap veren Özgen, aydınlatmanın, olmazsa olmaz olduğunun altını çizdi. Gelin bu çok özel röportajı hep birlikte okuyalım.


- Altay Bey, öncelikle sizden Özartaş Avize’nin tarihçesini dinleyelim...


- Rahmetli babamız Keramettin Özgen, 1957 yılında Türkiye’nin ilk avizecisi olarak, aydınlatma şirketini kurmuş. 60 yılın üzerinde bir süre, ciddi bir süre; Mekanı cennet olsun. Çok iyi ustaydı, aydınlatma konusunda bu ülkeye çok büyük katkıları vardır. Şu anda çok iyi yerlerde olan, iyi iş sahipleri yetiştirmiştir aydınlatmada. Bizlerde de onun vizyonu fazladır ki, Özartaş Avize bugünlere kadar gelebildi. 3. jenerasyon olan oğlum da şu anda bizde çalışıyor. Yeni evlendi. İnşallah torunlar da dördüncü kuşak olarak işimizi devam ettirecek… 


-  Aydınlatma dersek bize ne anlatırsınız? 


- Aydınlatma aslında mutluluğun sırrı bence. Neden mutluluğun sırrı; siz ışığın olmadığı, aydınlığın olmadığı veya güneşten doğan doğal ışık ya da gece olduğunda yapay elektrikle üretilmiş bir ışık olmadığı anda mutlu olabilir misiniz? Yok, mutlu olamazsınız.

Aslında mutluluğun sırrı doğru aydınlatmayla, doğru ışıkla ilgili bir olay. İster aldığınız güneşten doğan bir ışık olsun, ister yaptığınız dekorasyonda kullandığınız aydınlatma olsun. Doğru ışığı aldığınız anda mutluluğunuz farklı olacaktır. İyi ışıkta karamsar olmazsınız. 
- Biz gidip rastgele avize hoşumuza gitti diye alırsak, hata mı yaparız, nedir doğrusu?


- Hata tabii ki…

Bir bilene sormak lazım. Bize gelip danıştığınızda sizden herhangi bir ücret almıyoruz. Bize geldiniz; çayımızı, kahvemizi içtiniz... Bizden alışveriş yapmak zorunda değilsiniz. Showroomlarımıza gelirsiniz, gezersiniz, bakarsınız... Beğendiğiniz ürünlerde bizim elemanlarımız, size en iyi bilgiyi ve en iyi hizmeti verir. Evin metrekaresi, aldığı gün ışığı, sizin seçtiğiniz aydınlatmanın hangi odada kullanılacağı önemli.  


- Doğru ya da yanlış ışık, gündelik hayatı nasıl etkiliyor?


- Mesela yatak odasının çok aydınlık olmaması gerekir, ama giyinme odasındaki aydınlatma iyi olmalı. Tabii stadyum gibi aydınlatmayacaksınız. Şimdi bakın bazı insanlar; siyah elbisenin altına kahverengi çorap giyiyor. Karanlıktır oda, sabah mahmurluğu ile farkına varmaz, bilinçli olmadan giyinmiştir. Bu birçok insanın başına geliyor, Doğru ışık olmadığından gözü ayırt edemiyor ki. 

- Kullandığınız ürünlerin hammaddesi çok çeşitli. Hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?


- Cam var, mermer var, altın var, gümüş var, tahta var, el dökümlü cam var, rose var, kristal var, sarı malzeme var, demir var, ip var... 

Aklınıza gelebilen her türlü malzemenin kullanıldığı bir sektör bu. Dekorasyona giriyor. Işık isteyen insan iki ampul alıp takar, elektriği alır. Bunu "Örtünmek ve giyinmek" arasındaki fark gibi düşünün. Aydınlatma aynı zamanda bir dekorasyon işidir.


- Aydınlatma konusunda tavsiyeleriniz neler olur?


- Gün ışığından sapmamak lazım, beyaz ışık doğru bir ışık değil. Gün ışığı insanın gözünü yormaz, sizi daha sıcak ve mutlu eder.


HABERLERİN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİNTIKLAYINIZ


14