Ocak sayımız çıktı! 


Dergimizin 115. sayısı 1 Ocak'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


Keyifli okumalar


Şifremi Unuttum
Kaydol

Mediatek'ten yapay zeka destekli işlemci: P70

25.10.2018

Helio P60‘da olduğu gibi 12 nm fabrikasyon süreci ile üretilen MediaTek Helio P70, bir önceki  nesil işlemci ile oldukça benzer özellikleri ile karşımıza çıkıyor.


MediaTek Helio P70, sekiz çekirdekli yapıda, enerji verimliliği ve performansı aynı anda sunabiliyor. Doğrudan Qualcomm’un Snadragon 675 işlemcisine rakip olarak piyasa sunulacak olan yeni nesil işlemcide Mali-G72 MP3 grafik birimi bulunuyor.


Yapay zeka ve üst seviye özellikler!

Yapay zeka odaklı Helio P60 işlemcisi gibi, yapay zeka özellikleri ile ön plana çıkan P70 işlemcisinin ”Yapay zeka işlem birimi” (APU) geliyor.


P60 işlemcisine kıyasla daha yüksek performans sunacağı vurgulanan P70, ikinci nesil NPU birim tasarımıyla ön plana çıkıyor. Performans konusunda da orta segment bir işlemciye göre üst seviye özellikleriyle dikkat çeken P70 oldukça iddialı geliyor.


Resmiyete kavuşan bilgilere göre yeni nesil işlemci, bir önceki nesil Helio P60 işlemcisinden yüzde 13 daha hızlı olacak. Giriş ve orta segment telefonlarda kullanılacak olan işlemci ile birlikte MediaTek, son zamanlarda bir hayli hareketlenen akıllı telefon piyasasında rakiplerinin önüne yapay zeka odaklı işlemci ile geçmeyi planlıyor.


P60 işlemcisinin yerine geçecek olan P70, akıllı telefon kullanıcılarına daha hızlı ve akıcı bir oyun deneyimi vaat ediyor. Yetkililer tarafından açıklanan diğer bilgilere bakacak olursak, yeni nesil işlemci, 32 Megapiksel çözünürlüğe kadar kamera kurulumlarını destekleyebiliyor.


Ayrıca 24 ve 16 megapiksel değerlerindeki çift kamera kurumlarına da akıllı telefonlarda kullanılmasına olanak sağlayacak olan P70, tabiri caizse tüm dengeleri bozacak.


Performans konusunda oldukça iddialı gelen 8 çekirdekli işlemci 2.1 GHz frekansında çalışan Cortex- A73 ve Cortex- A53 çekirdeklerinin bir araya getirilmesiyle birlikte oluşturulduğunu belirtelim.


Böylece performans verimliliği konusunda P60 işlemcisine göre daha verimli çalışacak olan yeni nesil işlemci, bu konuda rakiplerini bir hayli zorlayacak.


Yapay zeka özellikleriyle ve mimarisiyle tüm gözleri üzerine toplayacak olan 8 çekirdekli işlemci, 8 GB RAM kapasitesi ile de oldukça dikkat çekiyor. Yeni nesil işlemciyi nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında aktarabilirsiniz.


10