Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 121. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle

Fizikom'un Kurucusu Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu, kendi hakkında bilinmeyenleri sadece Quality Dergisine anlattı

01.11.2018

Bu ayki Business konuğumuz Etiler’deki Fizikom Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Meral Kozakçıoğlu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nda eğitim aldıktan sonra Amerika’da ihtisasına devam eden Kozakçıoğlu, ABD’ye gittiği arkadaşlarından yalnızca kendisinin ülkeye geri döndüğünü belirterek, “Biz babamız tarafından çok milliyetçi yetiştirildik. Bizi hekim yapan da ülkemizdi, devletimizdi. Bizi devlet okuttu. Hekim olduktan sonra ülkeme hizmet etmem gerektiği için geri döndüm ve döndüğüm için de çok mutluyum” dedi. 


Gelin bu özel röportajı hep birlikte okuyalım.


Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?


Liseyi Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde okuyup ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdim. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı’nda ihtisasa başladım. Başladıktan yaklaşık 6 ay sonra Hollanda ve Almanya’ya gittim ve ihtisasımın yaklaşık bir yılını oralarda geçirdim. Daha sonra Amerika’da iki yıl süre ile Miami Üniversitesi Cleveland Clinic ve Mayo Clinic'de eğitimime devam ettim. İhtisas tezimi Cleveland Üniversitesi’nde tamamladım. Daha sonra Türkiye'ye dönerek 1992 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde uzmanlığını, 1994 yılında Doçentlik unvanımı aldım. 1997'de Fizikom Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açtım. Profesörlük unvanımı da alarak 2005-2010 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptım. Oradaki görevimi bıraktıktan sonra kendi kliniklerimde özel olarak çalışmaya başladım. 
Sizi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon dalına iten neden neydi?


Çocukluktan bu yana hayalim doktor olmaktı. Öğrencilik yıllarımda da plastik cerrahi düşünüyordum. Hatta nöbetlerimi bile o alanda almayı tercih ederdim. Mecburi hizmetimde ise Balçova Kaplıcaları’nda görev aldım. Fizik tedaviyi orada sevmeye başladım. Yeni mezun ve 23 yaşında olmama rağmen çevre ilçelerden dahi hastalar geliyordu bana. İşte o an anladım bu alanda ne kadar başarılı bir insan olacağımı. 
Yurt dışına gidip mesleklerine orada devam eden hekim örnekleri çok iken sizi Türkiye’ye çeken neden neydi tam olarak?


Benim dönemimde ABD’ye gelen arkadaşlarımdan sadece ben geri döndüm ülkeye. Amerika’da hekimlik yapmak keyifli oluyor. Çünkü hastanelerin durumu ve size sundukları imkânlar çok iyi. Ama günümüzde bizim hastanelerimiz de o standartlara ulaşıyor. Biz aile olarak, babamız tarafından çok milliyetçi yetiştirildik. Bizi hekim yapan ülkemizdi, devletimizdi. Paralı eğitim yapmadık, hepsi ücretsizdi. Özünde devlet okuttu bizi. Dolayısıyla hekim olduktan sonra; ben kendi ülkeme hizmet etmem gerektiğini düşündüğüm için geri döndüm ve döndüğüm için de çok mutluyum. Bir doktorun kendi memleketine, kendi insanına hizmet vermesi kadar huzur ve mutluluk verici bir şey yok bence.
Fizikom'da, hangi uygulama ve tedavi yöntemleri var? 


Fizikom'da ayakta gelen hastalara neredeyse uygulayabileceğimiz her türlü tedaviyi uyguluyoruz. Bel, boyun, diz ağrıları, kemik erimesi, kireçlenme, ozon tedavisi... Çeşitli masaj, selülit tedavisi, ödem tedavileri, obezite tedavisi yapıyoruz. Selülit de fizik tedavinin konularından biri. Obezite için; kilolu insanların kilo verirken yağ ve bağ dokularını düzenleme programları yapıyoruz. Medikal ayak sağlığı ve bakımı (podoloji) yapıyoruz. Onun dışında bel ve boyun okulu eğitim programlarımız var. 


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINIZ

14