Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 118. sayısı 1 Nisan'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle
Tükenmişlik sendromu

Yelda Başaran


Tükenmişlik sendromu

Modern zamanın önemli fenomenlerinden biri olarak bilinen tükenmişlik (burnout),ilk olarak 1970’lerde Amerika ‘da müşteri hizmetlerinde çalışan inşaların yaşadığı mesleki bunalımı ifade etmek amacıyla kullanılmıştır. Sözlük anlamı ;’’Enerji,güç ve kaynakların aşırı talepler yoluyla tükenmesi ,sonucunda kişinin ruhsal çöküşü olarak yorumlanan Tükenmişlik sendromu iş hayatının önemli problemlerden biridir. Eğer ki iş hayatında sizde her şeyi ben yapabilirim ,her şeyi ben kontrol etmeliyim, bu işlerin Hepsini birden yapmalıyım diyorsanız en yakın zamanda tükenmişlik sendromu sinyalleri verebilirsiniz. 


Peki Tükenmişlik sendromu sinyalleri verip vermediğimizi nasıl anlayabilirsiniz?  

Tükenmişliğin belirtileri ;fiziksel ,psikolojik /ruhsal ve davranışsal olmak üzere üç ayrı başlık altında incelenir.


Fiziksel belirtiler

Baş ağrısı, nefes alma güçlüğü , kilo kaybı ve kilo alma ,yorgunluk ve bitkinlik hissi ,geçmeyen soğuk algınlıkları ,geçmeyen mide ve bağırsak hastalıkları, kas gerilmeleri,uyku bozuklukları .


Psikolojik belirtiler 

Endişe,sabırsızlık ,insan ilişkilerinde bozulma, sinirlilik hali ,ani öfke patlamaları Ağlama nöbetleri   


Davranışsal Belirtiler

İşe gitmek istememe ,işe geç kalma,alkol ve tütün almaya eğilim’in artışı, aşırı yemek yeme ,içe kapanma, konsantrasyon güçlüğü ,iş arkadaşları ve aile ilişkilerde bozulma .


Tükenmişlik sendromundan Korunmanın yolları 

Kendinize zaman ayırın: Tükenmişlik sendromundan kendinizi korumak için kendinize  zaman ayırın. Müzik dinlemek ,kitap okumak, sinemaya gitmek gibi kendinizle geçireceğiniz zamanlar iş hayatınızda ki verimi arttıracak ve sizi tükenmişlikten kurtaracaktır.  


Sınırlarınızı belirleyin. Her şeyi yapmaya çalışmayın .İş hayatınızda sınırlarınızı belirleyin .Sizden her istenilene EVET demek zorunda değilsiniz. yeri geldiğinde HAYIR da diyin. 

Düzen ve planlama yapın  : İş yaşamı dışında ,işle ilişkili elektronik postalar ,telefon görüşmeleri yazışmaların hepsini mümkün olduğunca kısıtlamak tükenmişlik sendromdan sizi koruyacaktır.

İş kolikliğe son verin :Hayatlarının büyük bir bölümünü ‘’iş kolik ‘’olarak geçiren kişilerde tükenmişlik sendorumunun görülme olasılığı fazladır. İş hayatına kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz anlarda hayatın sadece iş hayatından ibaret olmadığını kendinize hatırlatın.   


Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın :kendinden ve yaşamdan beklentileri yüksek olan kişilerin en ufak bir olumsuzluk anında moralinin bozulma ihtimali yüksektir.O yüzden siz siz olun beklentileriniz konusunda daha esnek olmaya çalışın!

Mola vermeyi unutmayın : Hiç mola vermeden aşırı ve uzun saatler çalışmak iş veriminizi düşürür.İş veriminizi daha yüksek tutmak adına gün içinde kendinize 10 dk. da olsa çay kahve ya da sohbet molaları verin ve o sırada iş konuşmayın.

Aile : Aile ile geçen zamanlar onlarla paylaşılan aktiviteler tedavi edicidir.Aileniz ile mümkün olduğunca sık zaman geçirmeye özen gösterin.

Egzersiz : Egzersiz yapmak yürüyüşe çıkmak yapmak sizi her açıdan rahatlatır.


Hobi: İş dışında hobiler edinmek yaşamı zenginleştirir. Kendinize iş dışında yapabileceğiniz bir hobi mutlaka edinin.  

Uyku düzeni: Yeterli ve sağlıklı bir uyku verimliliğinizi artırır. Günde yedi sekiz saat uyumaya mümkün olduğunca özen gösterin.   


Peki iş yerinde neler yapılmalı? 

İşvereninizle konuşun : Herkes iş hayatına bazı beklentilerle ve enerji ile başlar. Karşılaşılan güçlükler yapılan hatalar,gerçekleşmeyen hayaller gittikçe bu umudu azaltır. Umudu azalınca bazı insanlar iş değişikliği yaparken bazı insanlar bu umut azalmasını sistemi ve insanları değiştirerek gidermeye çalışarak yapmaya çalışır. Kimi insansa tüm bunları yapmayıp sistemle uyumlu çalışmaya ve ama mutsuz olmaya devam eder! Gittikçe yaptığı işin değeri azalır. İşe gitmek bir işkence  haline gelir ama O yine de sistemle uyumlu çalışmaya devam eder. Eğer ki siz de tükenmişliğiniz ’in sebebinin iş yerinde ki atmosfer ya da iş vereniniz ’in size yüklediği işler ya da çalışma saatleri olduğunu düşünüyorsanız bu konuda size iş vereninizle konuşun. Eğer ki  iş verininiz ile konuştuğunuz halde hiçbir şey değişmiyor ve sizde tükenmeye devam ediyorsanız belki de artık iş değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

10229
10