Mart sayımız çıktı! 


Dergimizin 117. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle
Kolayca kilo verebilmeniz için 10 öneri

Dr. Birgül Altuntürk


Kolayca kilo verebilmeniz için 10 öneri

1) Çorba içmeyi bırakmayın!

Yaz yaklaştıkça menülerden uzaklaşan çorbalar, içeriğinde krema, şehriye ve pirinç olmamasına dikkat edilerek tüketildiğinde, mide hacminin dolmasına ve normalde yiyeceğinizden daha az bir miktar yemek ile doymanıza yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda çorba içerek başlanılan öğünlerin diğer öğünlere göre 150 kalori kadar daha az yemek yiyerek sonlandığını destekler. Sıcak havalarda çorba içmek zor geliyor ise yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler ile yapılan soğuk çorbaları da deneyebilirsiniz. 


2) Daha çok yürüyün!

Yürümek hem eklemlerinizin açılmasını, hem de daha çok hareket ve dolayısı ile kalori yakımını sağlar. Isınan havalar sayesinde kısa mesafeli ulaşımlarınızı yürüyerek sağlayabilir, toplu taşıma kullanıyor iseniz ineceğiniz duraktan birkaç önce veya sonraki duraktan inerek yürümenizi öneririm.


3) Pazar etkinliklerinizi spora dönüştürün!

Pazar günü aile veya arkadaş aktivitelerinizi bir restoranda gerçekleştirmek yerine sevdiklerinizle beraber doğa yürüyüşüne veya kürekleri kendinizin çekeceği bir kano turuna çıkabilirsiniz. 


4) Alkolü kontrollü tüketin!

Sıcak havalar ve açık hava aktiviteleri, kişilerde daha fazla alkol tüketme isteği yaratır. Alkol de şeker gibi insülin metabolizmanızı etkileyerek istenmeyen kilo alımlarına neden olur. Hatta 1 gram şekerin kalorisi 4 iken, 1 gram alkolün kalorisi 7’dir. Dolayısı ile 1 dilim pasta bile elinizdeki 1 kadeh alkolden çok daha masum olabilir! Alkol tüketimine ara vermek, kilo verme sürecinizi oldukça hızlı bir şekilde olumlu etkileyecektir. Ara vermek imkânsız ise en azından normalde içtiğiniz alkolü yarıya düşürebilir ve tercihinizi cin-soda gibi daha düşük kalorili içkilerden yana kullanabilirsiniz. 


5) Sıvı besinlerin de kalorisi vardır, içtiklerinize dikkat edin!

Kola, gazoz, soğuk çaylar, meyve suları, meyveli sodalar, şuruplu kahveler… Hepsi likit formlarından dolayı masum seçenekler gibi görünse de içerdikleri kalori miktarı çoğu zaman sağlıksız pişirilmiş bir hamburgere eş değer olabilmektedir. Sadece gün içerisinde bu gereksiz yükseklikteki kalorili içecekleri tüketmek yerine sade soda, su, içerisine meyve/nane yaprağı atılmış su, kendi yaptığınız soğuk çaylar tüketerek bile yazın daha formda olacaksınız! 


6) Yatmadan önce 15 dakika egzersiz yapın!

Uyumadan önce yatağınızın yanında 100 adet mekik veya şınav çekebilirsiniz. Her gün yapacağınız bu spor, 1 ay sonunda fark yaratmaya başlayacaktır.


7) Ekmek yerine kuru baklagilleri tüketin!

Protein ve vitamin açısından oldukça zengin olan kuru baklagilleri ekmek tüketmek yerine tercih edebilirsiniz. Böylelikle öğününüzün besin değerini arttırarak kalori miktarını azaltabilirsiniz.


8) Beslenme programı oluşturun ve onu takip edin!

Aniden oluşan açlığınıza bir de ne yiyeceğinizi bilmeyişiniz eklenince yaptığınız yemek tercihleriniz, normalde alacağınız kaloriden çok daha fazla oluyor ve “bugün diyete başlıyorum” cümlesi yerini “bugün de yiyeyim yarın başlarım” a bırakıyor değil mi? Bütün bunlardan kurtulmak için ise çözüm çok basit; kendinize bir beslenme planı oluşturun ve yemeklerinizi önceden hazırlayarak işleri kolaylaştırın! 


9) Bitki çaylarına şans tanıyın!

Siyah çay ve kahve vücutta su tutulmasına neden olur. Yani aslında kendimizi daha fazla su içiyor gibi düşünmemize rağmen, tam tersi siyah çay ve kahve içtikçe, içmemiz gereken su miktarı daha da artar. Oysaki bitki çayları günlük su tüketimimizi destekler. Havalar ısındıkça çay-kahveye olan ihtiyacımızın azalmasını fırsat bilerek yerlerine bitki çayı tüketmek, vücudun sıvı dengesini koruyarak kilo vermenizi sağlayacaktır. 


10) Merdivenleri kullanın!

Çoğumuz spor yapmaya hiç vaktimiz olmadığından yakınırız. Gün içerisinde kaç kere asansör kullandığınızı bir düşünün (evimizde, iş yerimizde, metroda, alışveriş merkezlerinde!) ve her birinde asansör yerine merdiven kullanmış olduğunuzu… 10 kat merdiven çıkmak ortalama 130 kalori yakmamızı sağlıyor. Yalnızca sabah-akşam çıkacağınız 10 kat merdiven ile 1 yılda 10 kilo yağ kaybedebileceğinizi biliyor muydunuz?

187
14