Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 118. sayısı 1 Nisan'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle
Vatandaş, Konkordato ilan etti!

Av. Şenay Türk


Vatandaş, Konkordato ilan etti!

İcra İflas Kanunu’nunda değişiklik yapan 7101 sayılı Kanun’un 13. maddesi hükmü ile getirilen değişiklik sonucu tacir olmayan kişiler de konkordato ilan edebiliyor. Bu da demek oluyor ki; mali açıdan zor duruma giren ve ödeme sıkıntısı çeken vatandaş da artıkkonkordatoya başvurabilecek. Madde hükmü gereğince; borçlarını, vadesi geldiği halde ödeyemeyen veya vadesinde ödeyememe tehlikesi altında bulunan herhangi bir borçlu, vade verilmek veya indirim ile borçlarını ödeyebilmek veya muhtemel bir iflastan kurtulmak için konkordato talep edebilecek.

Yani yapılan bu yeni düzenleme ile tacir olmayan gerçek kişiler ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Asliye Ticaret Mahkemesi’ne müracaat ederek konkordato talep edebilmektedirler. Hiçbir şarta ve ön koşula bağlı olmadığından da dileyen herkes konkordato ilan edebilecek. Madde hükmüne göre de; hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu kapsam da demek oluyor ki devlet memurları da bu madde hükmünden yararlanabilecektir.

Peki, yasa da eksiklikler yok mu? Evet, var. Konkordato ticaret hayatı içinde var olan ve sonuçları ticari olarak değerlendirilen bir işlem olmasına rağmen ticaret ile ilişkisi olmayan kişiler de bu madde hükmü ile kapsama dâhil olmaktadır. Ticari bir kimlik olan konkordato başarılı olmaz ise kaçınılmaz olan iflas müessesesi tacir olmanın bir sonucu olarak Ticaret Kanunu ile düzenlendiğinden; yeni madde hükmü ile tacir olmayan kişiler için bunun nasıl gerçekleşeceği yasal düzenleme ile öngörülmemiştir. O zaman hep birlikte bekleyip göreceğiz yeni kararlar, yeni içtihatlar, belki yeni krizler ve belki de gerçek kişilerin borçlarını ödememe yoluna gitmesi suiistimalleri ve alacağını tahsil edemeyen alacaklının da geriye dönüp kendi borçlarını ödememe ve erteleme yoluna gitmesi ya da ortakları/kefilleri/3. Kişileri koruma altına alacak büyük bir değişiklik!

O zaman Yüce Mahkemelerimize büyük görevler düşüyor demektir. Görülüyor ki; suistimal konusundaki dengeyi ancak ve ancak mahkemeler kuracaktır. Ciddi olmayan ya da alacaklıları zarara uğratma kastını gören mahkeme talebi kabul edilmemelidir.

Gandhi ne demiş , “ İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır.” 

211
15