Şubat sayımız çıktı! 


Dergimizin 116. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle
En güçlü motivasyon sürekli motivasyondur!

Yelda Başaran


En güçlü motivasyon sürekli motivasyondur!

"Sadece motivasyonla şampiyon olunmaz"

Muhammed Ali


‘’Benim bu işe başlamam için biraz motive olmaya ihtiyacım var’’.

Evet hayatımızda zaman zaman hepimiz’in kurduğu bu cümlede ki sihirli bir kelimedir ‘’motivasyon !


Kelime anlamıyla bizi  harekete geçiren güç anlamına gelen motivasyon hayatımızın lideri  olmazsa olmazımızdır.O olmazsa ya da tam olmazsa hep bir şeyler yarım kalır. O yüzden bir işten istenilen sonucu alabilmek için motive olabilmek kadar o motivasyonun sürdürülebilir bir motivasyon olması asıl önemli olandır . 


Peki sürdürülebilir bir motivasyon nasıl sağlanır? 


Motivasyon Reçetesi

1. Başlamak bitirmenin yarısıdır: Her hangi bir işe başlarken ben bunu nasıl yapacağım deyip o işi gözünüzde büyütmeyin. İş her ne kadar zor ya da karmaşık gözüküyor olsa da bütünü küçük parçalar halinde değerlendirin ve ben bunu yapamam deyip durmak yerine başlamak bitirmenin yarısıdır diyerek başlayın. 

2. Kendinizi ödüllendirin: Attığınız her bir ileri adım için kendinize küçük de olsa ödüller vermeyi ihmal etmeyin. Bu küçük ödüller sizin daha fazla motive olmanızı sağlar .  

3. Müzik ruhun gıdası motivasyonun yol arkadaşıdır : Enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz anlarda size enerji veren şarkılar dinleyip kendinizi müziğin akışına bırakın. Dans etmek serbest!Unutmayın müzik ruhun gıdası olduğu kadar motivasyonun en enerjik yol arkadaşıdır.  

4. Ata sözlerinden yararlanın: Aklınızın karıştığı fikir alma konusunda kendiniz yalnız hissettiğiniz anlarda Atalarımızın hiçbir sözü boşuna söylemediğini aklınıza getirerek özlü sözlerden yararlanın . 

5. Negatif insanları hayatınızdan çıkarın: ‘’Bana arkadaşını göster sana kim olduğunu söyleyeyim ‘’diye boşuna söylememişler .Arkadaş seçimlerinizi sizi yarı yoldan döndüren negatif kişiler arasından değil teşvik eden kişiler arasından yapmaya dikkat edin.  

6. Düzenli olun:  Dağınık bir ortam dağınık bir zihin dağınık bir hayat demektir! Temiz, düzenli ve iyi organize edilmiş ev, ofis motive edilmiş akıl için olmazsa olmaz bir nitelik taşımaktadır. O yüzden siz siz olun elinizden geldiğince düzenli olmaya gayret edin. .  

7. Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin!  Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için gerekli olan dengeli beslenme, egzersiz ve dinlenmenin sadece sağlıklı bir beden görüntüsü için değil aynı zaman sağlıklı düşünebilmek içinde gerekli olduğunu unutmayın . 

8. Olumsuz düşüncelerle bir süre bağınızı koparın: Sözcüklerin hayatımızda ki yansımalarımız olduğunu ne kadar pozitif cümleler seçersek o kadar hayatınıza yansıyacağını hatırlayarak gün içinde zihninizde sık sık evet ben bunu yaparım başlamak bitirmenin yarısıdır gibi olumlamalar yapın.

9. İşte bu konuda sizi ateşleyecek özlü sözlerden bazıları 

“Hiçbir şeye limit koyamazsınız. Hayalleriniz ne kadar büyük olursa o kadar ileriye gidersiniz.”


Michael Phelps – Olimpiyat Rekortmeni Yüzücü

“Tembellik en ölümcül ve en yaygın hastalıktır. Başarı ve mutluluğa etkisi ise çok fazladır.”


Wayne Gretzky – Efsanevi Buz Hokeyi Oyuncusu

“Hayatımda tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum ve bunun sayesinde başarılı oldum.”


Michael Jordan – Gelmiş geçmiş en büyük NBA oyuncusu

“Eğer kendinize güveniniz yoksa, kaybetmek için mutlaka bir yol bulursunuz.”


Carl Lewis – Olimpiyat Rekortmeni Atlet

“Eğer hazırlanmakta başarısız olursanız, başarısız olmaya hazırsınız demektir.”


Mark Spitz – Olimpiyat Rekortmeni Yüzücü 

Sadece motivasyonla şampiyon olunmaz.

Tüm bu öğrendiklerinizle becerilerinizle artık top koşturmak adına sahaya çıkmalısınız.

Muhammed Ali

10. Son olarak tıp kı yukarıda efsanevi rekortmen Muhammed Ali’nin de söylemiş olduğu gibi’’ Sadece motivasyonla şampiyon olunmayacağını ‘’çıkmış olduğunuz başarı yolculuğunuzda bilgi+ tecrübe+ istikrar+ sabır ve yeteneklerinizi de göz önünde tutarak yolunuza devam etmeyi unutmayın.218
10