Mart sayımız çıktı! 


Dergimizin 117. sayısı 1 Şubat'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Gizle
Öfke kontrolü nasıl sağlanır ?

Yelda Başaran


Öfke kontrolü nasıl sağlanır ?

Derin bir nefes al +Düşün+ Duygularını kontrol et +Davran 

Günlük hayatımızda ev de, işte, okul da ,trafikte hepimiz zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı öfkeleniriz. Hatta bazen öyle bir an olur ki öfkeden adeta kan beynimize sıçrar ve o an sakinleşmek için ne yapacağımızı bilemeyiz. Aslında öfke duygusu tıp ki sevinmek  hüzünlenmek heyecanlanmak gibi doğal bir duygudur. Tabi kontrol edilebildiği takdirde!


Peki öfke kontrol edilmezse ne olur ?

Kontrol edilemeyen öfke duygusu kişinin çalışma yaşamında üretkenliğinin ve işlevselliğinin bozulmasından sağlık açısından başta bağışıklık sistemi ,kalp damar , mide bağırsak, baş ağrısı tansiyon ve mide rahatsızlıkları depresyon gibi sorunların yaşanmasına sebep olur.

İşte hayatımız’ın akışı içinde zaman zaman hepimiz’in yaşadığı bu doğal duygu durumunun gerek sosyal yaşamımızı gerekse sağlığımızı olumsuz yönde etkilememesi için bu ay ki sayımızda özellikle bu konuda danışanlarıma önerdiğim 4 D kuralını sizlerle paylaşmak istiyorum.4 D kuralı   

1.Derin bir nefes alın 

Diyelim ki öfkelendiniz ve o an adeta kan beyninize sıçramış durumda .Böyle bir anda yapmanız gereken ilk şey çılgınlar gibi bağırıp çağırmak yerine bir dakika durup derin derin diyaframdan (Karın bölgesi) nefes almak olmalı . Bu sizin o esnada birazda olsa sakinleşmenize yardımcı olur. 


2. Düşünce egzersizi yapın

Öfkeli olduğumuz zaman genellikle düşüncelerimiz gerçeği yansıtmaz ,olayların abartılmış ve çarpıtılmış şeklini algılar ve onu yansıtırız .Onun için ne kadar öfkeli olursak olalım mümkün olduğunca mantığımızı devreye  sokarak bu konuya neden bu kadar öfkeleniyorum diyerek kısa bir düşünce egzersiz yapın. Rahatlatıcı telkinler yapmakta öfkelendiğiniz anlarda işe yarar .Tabi bunu yalnızca sizin duyabileceğiniz bir tonda kendinize “rahatla” ya da “sinirlenecek bir şey yok” gibi yapmalısınız.3. Duygularınızı kontrol edin

Duygularınızı konuşarak ortaya koyun

Öfkeyi dışa vurmak içimize atmaktan daha sağlıklı bir durumdur.Tabi burada dikkat edilmesi gereken şey duygularınızı o an nasıl koyduğunuzdur.

Öfke duygusunu kontrol altına alabilmek için öncelikle bu duygunun tetikleyicisinin ne olduğunu bulmak gerekir.

Örneğin ;öfkeniz bir insana yönelikse önce o insana neler hissettiğinizi açıklayın. Yalnız bunu yaparken sizi öfkelendiren  olayı  kısaca  ve  objektif  olarak  açıklayın, yorum katmayın.

Son olarak siz siz olun konuşmanızı karşınızdaki kişiyi incitmeden ve soğuk kanlı bir şekilde yapmaya özen gösterin .


4.Davranın 

Öfkeniz sizi değil siz öfkenizi yönetin!

Derin bir nefes aldınız düşündünüz duygularınızı kontrol ettiniz ve sıra geldi öfkeliyken nasıl davranmanız gerektiğine

İşte size bu konuda son olarak o anki odağınızı değiştirmenizi öneriyorum .

Bunu nasıl yapacağınıza gelince diyelim ki öfkelendiniz ve o an ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Size tavsiyem  o an sinirlerinizi bozan şeylere odaklanmak yerine bu durumla nasıl baş edebileceğinize odaklanmaya çalışın. Örneğin ; çocuklarınızın odalarının sürekli dağınık olması mı sizi çıldırtıyor? O zaman odalarının kapısını kapatın. Ya da Eşinizin akşam yemeğine sürekli geç kalması sinirlerinizi mi bozuyor? O zaman da yemek saatini biraz daha geriye alın ya da eşinizle konuşarak belirli akşamlarda ayrı ayrı da yemek yiyebileceğinizi ifade edin. Unutmayın duygularınıza farklı bir açıdan bakmayı öğrenmek kontrolünüzde olmayan durumlarla çok daha rahat baş edebilmenizi sağlar.

Son olarak tüm çabalarınıza rağmen öfke konusunda kendinize hakim olamıyor çevrenizdeki kişilerin kırılmasına yol açan davranışlar sergiliyorsanız bu konuda uzman bir psikiyatristten yardım almayı çekinmeyin.

Öfke rüzgar gibidir,

Bir süre sonra diner ama bir çok dal çoktan kırılmıştır bile

Hz.Mevlana 

223
10