Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Alarko Stratejik Planlama Müdürü Tal Garih şirketin geleceğe yönelik yatırımlarını anlattı

06.02.2019

Uluslararası projeleri ve global rekabet hedefi ile Türk işdünyasında başarı sağlayan Alarko Holding, üçüncü kuşak yöneticileriyle hızkesmeden büyümeye devam ediyor. Alarko Holding Kurucu Eş Başkanı Merhum Dr.Üzeyir Garih'in torunu Alarko Stratejik Planlama Müdürü Tal Garih, dedesinden aldığı ilhamla şirketin geleceğe yönelik yapılanmasında  Endsütri 4.0 ve yapay zeka üzerine odaklandığını belirtti. 


Enerji, müteahhitlik, turizm, iklimlendirme ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Alarko, enerjide çeşitli kaynaklardan elektrik üretimi, ticareti ve dağıtımı, iklimlendirmede Carrier şirketi ile ortaklık, turizmde Hillside markası, GYO şirketi ve müteahhitlikte metro, otoyol ve arıtma tesisleri gibi alt ve üst yapı projelerinin inşası devam ediyor. 1320MW kurulu güce sahip Karabiga Termik Santrali önemli projelerden biri olduğunu belirten Tal Garih, Batı Çin- Batı Avrupa Otoyol Projesi'nin parçası olan Büyük Almati Çevre Yolu Projesi Sözleşmesi gündemdeki bir diğer önemli konu olduğunu söyledi. 


Garih, Alarko Holding’teki yapılanmayla ilgili ; ‘Tüm iş geliştirme süreçlerini stratejik planlama müdürlüğünün altında konsolide ettik. Böylelikle iş geliştirmeye sadece finansal açıdan değil stratejik açıdan da bakar hale geldik" diyor. Garih, şirketin özellikle dijital dönüşüm projeleriyle ilgileniyor. 


Gelecek dönem için stratejileri belirlerken yapay zeka,Endüstri 4.0 ve teknolojik alt yapı konularına değinerek "Şirket olarak insan gücümüzü, bilgimizi ve yatırım felsefemizi endüstri 4.0 kavramlarına yönelik uyarlayarak bildiğimiz alanlarda geliştireceğiz. Örneğin güneş, hidro ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji yatırımlarına odaklanıyoruz,fırsatları değerlendiriyoruz. Kurumsal hafıza ve değişim yönetimi anlayışlarını harmanlayıp bir karma içerisinde bütünleştiriyoruz. 2033 yılına kadar mevcut işkollarının neredeyse yarısının tamamen yok olup yerlerine yenilerinin türeyeceğini öngörülüyor. Bu doğrultuda ciddi planlamalar yapmak elzem. Yediyıl sonra iş gücünün yüzde 76'sını milenyallerin, Y ve Z nesillerin oluşturmasıbekleniyor. Bu sebeple organizasyonların gençleri tanıma ve onlara göre şekillenmesinin önemi gün geçtikçe artacak. Gittikçe açık yetenek ekonomisine doğru gidiyoruz" dedi.


13