Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 131. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Av. Merve Şarapçıoğlu, 'Quality' okurlarına hakkında bilinmeyenleri anlattı

02.05.2019

Norveç Oslo doğumlu olan Merve Şarapçıoğlu, Oslo International School’dan sonra, exchange programla Boston’a gitmiş. Lise eğitimini tamamladıktan sonra da 2008 yılında Türkiye’ye dönmüş.   Norveç vatandaşı olduğu için yabancılara, özgü olan YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) ile Bahçeşehir Üniversitesi’nde hukuk fakültesini kazanmış ve mezun olduktan sonra, İstanbul barosuna bağlı bir avukat olarak mesleğe adım atmış. 


Berk Oktay ile çekişmeli boşanma davası devam ettiği için, resmi olarak Av. Merve Oktay adıyla tanıdığımız bu güzel hukukçu, bu soyadı ile anılmak istemediğinden, kızlık soyadını kullanmayı tercih ediyor. O nedenle biz de röportajımızda Av. Merve Şarapçıoğlu adını kullandık. Bu güne kadar hep magazin haberleriyle tanıdığımız Merve Şarapçıoğlu kimdir, ne iş yapar diye merak edenler için Business bir röportaj gerçekleştirdik. 
* Merve Hanım neden hukuk okudunuz, aileden mi, yoksa şartlar mı size hukuk okuttu?


Tamamen isteyerek hukuk okudum, en büyük hayalimdi ve bunu gerçekleştirdim. Aslında zor bir yoldu benim için; ama sanırım ben yapı olarak zoru seviyorum. Sonuçta yurt dışında doğdum, orada büyüdüm. Ben anadilim Türkçe’nin yanı sıra, İngilizce, Norveççe, İsveççe ve İspanyolca biliyorum. Ancak ailemin hassasiyeti nedeni ile evde yalnızca Türkçe konuşurduk.  Konuşma dili ile yazım dili başka olduğundan Türkiye’de eğitime başladığımda epeyce zorlandım. Gerçek anlamda Türkçeyi hukuk fakültesinde çözdüm diyebilirim.


* Mezun olduktan sonraki süreç nasıl geçti? Midyat & Midyat Hukuk Bürosu ile yollarınız nasıl kesişti?


Mezun olduktan sonra hemen stajımı başlattım ki; biran önce mesleğe hızlı bir giriş yapayım. İki farklı hukuk bürosunda staj yaptım. Adliye stajımı ve staj eğitimi derslerimi tamamladıktan sonra çok şükür hayalini kurduğum avukatlık ruhsatıma kavuştum. İnsan mesleğini isteyerek seçtiği zaman yapmak için sabırsızlanıyor. İşimi bütün zorluklarına rağmen, çok severek yapıyorum.
* Midyat & Midyat Hukuk Bürosu’nda hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?


Benim uzmanlık alanlarım uluslararası ticaret hukuku. Yabancı yatırımlar ve ortak girişimler, ticaret hukuku, şirketler hukuku, birleşme ve devralmalar, fikri sınai haklar, sözleşmeler, iş hukuku, miras hukuku ve aile hukuku. Bu alanlar konusunda hiç bir zaman sabit fikirli olmadım, esnek oldum ve bence doğru olan da bu. Yani her zaman bu alanların genişletilebileceğini düşünüyorum, bu tamamen insanın kendisini geliştirmesine bağlı. Bu yüzden biraz da ceza hukuku yapmak istiyorum.RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ DERGİMİZİN MAYIS SAYISINI TURKCELL DERGİLİK, TURK TELEKOM E-DERGİ VE WWW.QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLINE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!

14