Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 131. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Quality Sağlık & Güzellik konuğumuz Prof. Dr. Ümit Özekici, tüp bebek tedavilerindeki yenilikleri anlattı

01.08.2019

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ümit Özekici, Türkiye’de özellikle tüp bebek alanında öncü isimlerden birisi. Birçok tüp bebek merkezine kurucu olarak imza atan ve Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı olan Özekici ile Etiler’deki muayenehanesinde tüp bebek tedavilerindeki yenilikleri konuştuk. 
İmplantasyon dediğimiz rahime tutunabilme zorluğu olan vakalarda ise; rahim duvarını çiziyoruz, böylece rahim duvarından çıkan maddeler embriyonun yerleşmesini sağlıyor. Eğer bunlardan da hiç bir sonuç alamazsak; aynı mekanizma ile bu kez rahim duvarına PRP yaparak oradaki kök hücreleri uyarıp, daha güzel bir rahim dokusu, daha tutunmaya uygun bir rahim dokusu oluşturuyoruz. Bu yöntemi bazı ülkelerde laporoskop ile yapıyorlar; ama biz anestezi altında yumurtalığı çok rahat yüksek çözünürlüklü ultrasyonlarla çözebildiğimiz için vajinal yöntemle herhangi bir sıkıntı olmadan yapabiliyoruz. 


Bir de yeni olarak artık erkeklerde PRP tedavisi yapıyoruz, aynı mantıkta. Yurt dışından bir ekiple yürütüyoruz. Sadece anneden kan alıyoruz. Babadan başka bir dokuyu alıp hücre oluşturuyoruz; ikisi birlikte enjekte ediliyor.
Bunun dışında genetik çok yaygınlaştı, 3. ya da 5. gün genetiğe bakıyorlar; mikro enjeksiyon yapar gibi tekrar embriyonun içine giriliyor. Bir hücre çekiliyor ve 24 saate DNA tespiti yapılıyor. Tüm kromozomları tarıyor; Down Sendromu, Akdeniz Anemisi gibi çok sık görülen 7 hastalığı tespit edebiliyoruz” diyor.


“Çiftlerin yüzde 10-15'i çocuk sahibi olamıyor”


Dünyada değişen koşullar ile birlikte günümüzde normal yollardan anne-baba olmanın eskiye göre zorlaştığını belirten Prof. Dr. Ümit Özekici, “Kaba bir rakamla dünya üzerinde 70 milyon infertilite çift olduğu düşünülüyor. Fakat bu oran tarama yapılabilecek ülkeler üzerinden konuşuluyor. Çiftlerin yüzde 10 -15'i çocuk sahibi olamıyor, bu bildiğimiz bir gerçek” diyor.
“Çocuk hiçbir şey için engel değildir”


İdeal tüp bebek yaşının 35 olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ümit Özekici, 45 yaşında da tüp bebek tedavisi yapılabileceğini, fakat sonuç almanın zorlaşacağını belirtiyor. Özekici, “Normal yollarla anne olmak için ideal yaş 18-25’dir. Günümüzde kadınlar başta kariyer olmak üzere çeşitli sebeplerle çocuk sahibi olmayı erteliyorlar. ‘Kariyer yaparım sonra çocuk’ diyorlar ama sonra bakıyorsun, 42 yaşına gelmiş. Katıldığım televizyon programlarında da bunu anlatıyorum: Çocuk hiçbir şey için engel değildir. Hem eşine hem çocuğuna hem de kariyerine bakan birçok başarılı anne var.” diyor.


“Asıl görevim eğitim”


Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı olarak eğitim veren Prof. Dr. Ümit Özekici, “Asıl görevim üniversitede. Kendi yetiştirdiğim 70-80 kişinin doçentlik jürisindeyim, 20-30 kişinin ise profesörlük...


3. 4. ve 6. sınıflarla ilgileniyorum. Benimle çalışan 3 profesör arkadaşım daha var. Biz bilfiil eğitimin içindeyiz. Şimdi birinci kitabımız bitti, son sınıf öğrencilerine hazırlattık, biz revize ettik. ‘Pratisyen doktorun el kitabı’ diye; kadın doğumda -karşınıza çıkabilecek- başınıza gelebilecek her şeyi anlatıyor. İkinci kitabımız da yılbaşında çıkıyor. Yine bir el kitabı, tüp bebek hakkında. 2020 ve sonrası için 3 ciltlik bir kitabımız var, kadın hastalıkları hakkında. Bunlar hep işimizin içinde” diyor. 


“Eşim en büyük destekçim”


Bu yoğun tempoya ayak uydurmak için her gün 06.30’da kalkarak güne başladığını belirten Özekici en büyük destekçisinin de kendisi gibi hekim olan eşi Prof. Dr. Meral Özekici olduğunu gururla şu sözlerle anlatıyor: “Evimizin yöneticisi sevgili eşimin meslektaşım olması benim için çok büyük bir ayrıcalık. O muhteşem bir eş, çok iyi bir yönetici ve mükemmel bir anne. Her şeyi saati saatine planlar. Ben bu yoğunlukta hiçbir şey ile ilgilenemezken o tüm evi de çekip çevirir.”


“Eşimin doğumunu ben yaptırdım”


Eşi Prof. Dr. Meral Özekici’nin doğumunu kendisinin gerçekleştirdiğini öğrendiğimiz Prof. Dr. Ümit Özekici o anları şöyle anlatıyor: “Oğluma ilk dokunan benim. Bu benim için çok özel bir an. Oğlum olduğu için bu kadar sevineceğimi düşünmemiştim. Yani ben hep kızarım ‘Kız mı olsun, erkek mi olsun’ sorularına ama muhteşem bir duygu erkek babası olmak. Yani dünyanın sahibi gibi oldum, imparator gibi hissettim kendimi. O an için kamera çekimi de düşünmüştük, sonra aklıma geldi ekibe sordum, ‘Çocuklar kameraya aldınız değil mi?’ diye. ‘Hocam, o kadar keyifli doğurttunuz ki, bebek de o kadar güzeldi ki, şaşırdık alamadık’ dediler. Dedim ‘o zaman çıkın siz söyleyin’ eşime.  İşte öyle de kamerayı unuttuk…”


“Oğlumuzun da bizim gibi doktor olmasını çok isteriz”


Babası ve eşi de doktor olan Prof. Dr. Ümit Özekici, Londra’da eğitim gören oğulları Mustafa Veysel’in de doktor olmasını çok arzu ettiklerini belirtiyor. Özekici, “Oğlumuz başarılı bir öğrenci. Biz estetik cerrahi okumasını isteriz ama en önemlisi işini keyifle ve severek yapması” diyor.


DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 122. sayısı, 1 Ağustos'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


14