Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 131. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Pedodontist Dt. Begüm Gök Çoban, Quality okurlarına lazer kullanımı hakkında bilgi verdi

06.09.2019

1985 yılında Kırşehir’de doğdu. 2003 yılında Kırşehir HFE Anadolu lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitim hayatına devam etti. 2008 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesin’de Pedodonti Anabilim dalında doktora eğitimine başlamıştır.


"Çocuk hastalarda oral biyofilm oluşumun engellenmesinde bitki ekstraktlarının etkinliğinin incelenmesi" isimli doktora tezini başarı ile sunup mezun olmayı hak kazanmıştır. Doktora eğimi süresinde ulusal ve uluslararası kongrelerde çeşitli sözlü sunumlar ve bildirimlerde görev almıştır. Ayrıca toplum tabanlı oral hijyen eğitimi programlarında birçok okulda eğitim programlarında çalışmıştır. 2011- 2015 tarihleri arasında Diş Dostu Polikinliğinde pedodonti uzmanı olarak görev aldı. 2016 yılından itibaren Medicadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde pedodonti uzmanı olarak çalışmaktadır ve çocuk diş hekimliğinde lazeri etkin bir şekilde kullanmaktadır. 


Dental lazerin çocuk diş hekimliğinde ve endodontide kullanımında dünyada önemli bir yere sahip olan Giovanni Olivi’den Londra Guy’s Hospital’da birebir eğitim almıştır. Londra’daki sayılı kliniklerden olan Chiswell Green’de lazer uygulamaları yapmıştır.Zafer bey, sizin lazeri etkin ve ileri seviyede yıllardır kullandığınızı biliyoruz. Lazerin kullanımı başka nerede mümkündür?


Kliniğimize başvuran ebeveyinlerin merak ettiği bir diğer konu ise lazerin sadece çürük temizlemede mi kullanıldığıdır.


Lazerler diş çürüğün temizlenmesinin yanında çürük tespitinde, koruyucu diş hekimliğinde, vital ve non vital pulpa tedavilerinde alternatif veya destekleyici olabilir. Ayrıca genellikle çocuklarda yapılan dudak-dişeti bağının alınması gibiyumus¸ak doku uygulamalarında lazerin kullanımı hemostazın sagˆlanması, anesteziye ihtiyaç olmaması, yara iyiles¸mesinin hızlı olması gibi avantajlarının nedeni ile çocuklar tarafından daha kolay tolere edilmesini sağlamaktadır. Süt ve daimî dişlerin çıkması esnasında duyulan rahatsızlıklar, diş sıkma problemi gibi çocukların hayat standardını etkileyen ve ebeveynlerin çaresiz olduğunu düşündüğü durumlarda da düşük seviye lazer uygulaması çocukları büyük oranda rahatlatmaktadır.


DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINIZ


Dergimizin 123. sayısı, 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

16