Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 131. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Mindshare CEO’su Bülent Yar sürdürülebilir başarının sırrını sadece Quality okurlarıyla paylaştı

30.09.2019

Reklam ve pazarlama dünyasında önemli başarılara imza atan Mindshare CEO’su Bülent Yar, kendisiyle ve sektörle ilgili çok özel bir sohbet gerçekleştirdik. 
* Bülent Bey çocukluk hayaliniz böyle bir meslek miydi, yoksa kaderin cilvesi mi sizi buralara getirdi?


Matematik ağırlıklı bir lise eğitimi aldım. Üniversitede de hep o alanda bir şeyler yapmam bekleniyordu. En büyük şansım herhalde ne yapmak istediğime değil de, ne yapmak istemediğime karar vermek oldu. Mühendislik eğitimi almak yerine daha sosyal, insanlara dokunabileceğim bir iş yapmak daha uygun gibi geliyordu ama ne olduğunu bulamıyodum. Ama ne olmadığına emin olduğum için, üniversitede hazırlık döneminde matematik ağırlıklı bir eğitimden, Türkçe Matematiğe döndüm ve o noktadan sonra Eskişehir’de sinema televizyon okudum. 


Akademik olarak fena bir öğrenci değildim ama üniversitede kalmamam gerektiğine karar verdim. Sonra şansım çok yaver gitti Türkiye’nin en büyük reklam ajansına başvurdum. İş görüşmesinin ardından işe kabulüm gerçekleşti. Böylece reklam dünyasına adım atmış oldum.   

*Nail Bey o dönemler zaten Türkiye’nin en önemli reklam şirketlerinden birinin sahibiydi. Orada edindiğiniz tecrübeler ve sizin hırsınız mı etkili oldu da genç yaşta çok önemli bir pozisyona geldiniz? 


O yıllarda reklam ajansları içerisinde medya bir departmandı. Dolayısıyla ölçüm sisteminin Türkiye’ye gelmesi, çok uluslu markaların Türkiye’de yatırım yapması ve çok kanallı bir döneme geçişle beraber inanılmaz hızda data üretimi ve dakika bazlı ölçümler başladı. Tüketiciden gelen verileri okuyabilmek ve analiz edebilmek için belli araçlar gerekiyordu. Bu işi eski yıllardan beri yapan insanlara göre daha gençler olarak bizler o verileri işleme ve anlama konusunda kendimizi geliştirdik. Üzene dil avantajı da eklenince bu alanda öne çıkmış olduk.  


Sonrasında medya ajansı şirketleşerek reklam ajansı içerisinden ayrıldı ve MediaCom ilk kurulan medya ajanslarından birisi oldu. Ben de MediaCom’Un kurucularından biri olarak kendimi buldum. Yaşım çok genç olmasına rağmen o alanda çok deneyimli isimlerinden biri haline gelmiştim. Çünkü iş hayatına çok büyük bir ajansla başlamıştım. Çok farklı sektörden markalara hizmet verir hale gelmiştik. Aslında o boşluktan ortaya çıkan yeni alana olan sevgim ve motivasyonum üzerine bu alanın gelişmesi de benim şansım olmuştu. 
*Sektörde başarılı bir kariyere sahip olmanın etkenleri nelerdir ? 


Çok değişken bir iklimde yaşıyoruz. Türkiye’nin makro ekonomik olarak yaşadığı bütün dalgalanmaları en çok yansıtan sektörlerden biri reklamcılık. Dolayısıyla ülke ne kadar iyiyse reklamcılık endüstrisi de o kadar iyiye ya da kötüye gidebiliyor. O nedenle mukavemet çok güçlü olmak zorunda. Değişim yönetimi denen bir disiplin var. Mevcut koşullardaki değişimler bir baskı unsuru.  Baskı altındaki tutum ve davranışlara sebat etmeniz, öğrenme açlığınız ve öğrenme kaliteniz biraz tutkuyla alakalı. Bir şekilde sevdiğim ve kendimin de kumaşının uygun olduğuna inandığım bir alanda, vazgeçmeden çok çalışmak ve bu baskı altında, inişli çıkışlı ortamda, yüksek mukavemet göstermek bence en değerlisi. 


ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 124. sayısı, 1 Ekim'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

14