Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

EFK İnşaat ve Turizm Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Kazancı, Quality okurlarına COOKSHOP.’u anlattı

04.11.2019

Şubelerimizde daha canlı ve sıcak bir görünüm oluşturmak adına peyzaj çalışmalarına ciddi bir yatırım yapmaktayız


Ülkemizde yabancı cafe zincirleri birbiri peşi sıra açıldığı dönemde 11 yıl önce COOKSHOP. adı ile Nişantaşı’nda bir cafe açıldı. Ortaklıkla başlayan sonradan ortağının ayrılması ile tek başına markayı sırtlayan Ayşe Kazancı ile Etiler COOKSHOP.’ta buluştuk. Girişimci ruhu ile Türk kadınının en güzel temsilcilerinden biri olan Ayşe Kazancı 18. Şubesini bu ay İzmir’de açacakları COOKSHOP.’u anlattı.  


Biz sizi tanıyoruz ama sizi tanımayanlar için Ayşe Kazancı kimdir dersek neler söylersiniz?

Ben de eşim Cemil Kazancı da Karadenizli ve kalabalık ailelerin çocuklarıyız. Her ikimizde çok erken sayılacak yaşta evlendik. Evliliğimiz 35,  beraberliğimiz 40 yılı buldu. EFK İnşaat Turizm ve Sanayi A.Ş. yönetim kurulu başkanıyım. Kızım Ecem Kazancı Öztanık da şirketimizin yönetim kurulu başkan yardımcılığını üstleniyor. Çalışma hayatım başlayana kadar yağlıboya tablo yapıyordum. COOKSHOP. devreye girdikten sonra eskisi kadar vakit ayıramamaya başladım ama yapmaktan büyük keyif aldığım şeylerin başında sıralayabilirim.


Kişisel özellikleriniz ve prensipleriniz nelerdir?

Ne yaşarsam yaşayayım hepsinde mutlaka bir öğretici taraf olduğuna inanıyorum. Bazıları bunu  kadercilik olarak görebilir ama bana göre sadece kendi yaşadıklarımızdan değil, çevremizde yaşananlardan da kendimize bir şeyler katabiliriz. Ömür her şeyi yaşayarak öğrenecek kadar uzun değil. Bizler ne kadar empatik olursak ilişkilerin de o kadar uzun soluklu ve iyi olacağını düşünüyorum. Bir dönem kişisel gelişimle de ilgilendim. O günlerde çalıştığım hocam ‘her davranışın altında kişilerin kendince haklı bir sebebi vardır’ derdi. Buna gerçekten inanırım; yeter ki karşındakinin niyeti iyi olsun. Kızım Ecem beni bu konuda zaman zaman eleştirir. Etrafımdaki sorunları çok içselleştirdiğimi, sonrasında üzüldüğümü, hayal kırıklığı yaşadığımı söyler. Ecem de kendince haklı tabi annesi üzülsün istemiyor. Ama ben bu huyumdan memnunum. Sonuçta herkes ne yaşatırsa onu yaşar.


Ev hayatımıza gelirsek . Evde de işte de disiplinli olmaya özen gösteririm. Ev yaşamımızda neredeyse her şey benden sorulur. Alışveriş, tadilat, tamirat aklınıza gelebilecek her şey. Zaten Cemil bey’in böyle bir zamanı yok. Olsa da artık bu rahatlığa alıştı. Ayşe halleder ? Çalışma hayatına başlamadan önceki bir alışkanlık ve hala da sistem böyle devam ediyor. Tertip ve düzeni çok severim. Bu konuda hassas sayılırım.
Sizin için aile kavramı ne ifade ediyor? 

Daha öncede bahsettiğim gibi 35 yıllık evliyiz. Bir kızımız var. Kızımızı geçen yıl evlendirdik. Kısmetse önümüzdeki yıl başında bir kız torunumuz olacak. Tüm aile heyecanlı bir bekleyiş içindeyiz. Aile kavramı sadece bizim için değil toplum için de çok önemli. İnsanın büyüdüğü, hayata hazırlandığı, tüm değerleri edindiği bir kurum. Ben kalabalık ve birbirine bağlı bir ailede büyüdüm ve çokta sevilerek yetiştirildim. Babamı 18 yaşında kaybettim. Annem bize hem anne hem baba oldu. Ama babamın nasihatleri hep yol gösterici oldu. Yalnız annem babam değil, Tanrımın bana hediyesi sırdaşım, yoldaşım, hatta karındaşım dediğim ikiz kardeşim Zeynep var. En büyük destekçilerimden biri oldu hayatımda, her gün varlığına şükrederim.COOKSHOP. nasıl doğdu bugün geldiği nokta ve hedefiniz nedir? 

COOKSHOP.’a gelince; yıllar önce kızımız Ecem’e babasının çok anlattığı ve istediği bir şeydi. Bir gün böyle bir kafemiz olsun derdi. Biz de bu amaçla kızımızın adına bir şirket kurduk. Bir süre sonra gelen teklifi değerlendirdik ve ilk şubemizi Nişantaşı’nda açtık. Arkasından Ataşehir, Ankara ve diğerleri geldi. İki buçuk yıl önce bu ortaklığı sonlandırdık. Şuan Ecem ve ben şirketin başındayız. Altı ay önce de Sn. Selçuk Gengeç ‘in de aramıza katılmasıyla daha hızlı ve güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. 


Yeni COOKSHOP. konsepti ile Kasım ayında 2 farklı şube açıyoruz. Ataşehir Metropol – İzmir Hilltown. Hedefimiz 3 yıl sonunda 18 olan şube sayımızı 35’e çıkarmak. Şu anda COOKSHOP. 644 çalışanı olan koskocaman bir aile. Şube sayılarımız hedeflediğimiz doğrultuda arttıkça istihdam ettirdiğimiz kişi sayı da o doğrultuda çoğalacaktır.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 125. sayısı, 1 Kasım'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

13