Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Av. Mehmet İlker Birgan, ‘Yargı Reformu’ ve ‘Önleyici Hukuk’ kavramını ve faydalarını Quality okuyucuları için anlattı

04.11.2019

Önleyici hukuk etkin bir şekilde uygulanabilse, hem aile içi hem de toplumsal şiddetin önüne geçilmesi için büyük bir adım atılmış olur. 


Av. Mehmet İlker Birgan 1982 Çorum doğumlu. İlk olarak üniversite eğitimi sırasında kurduğu şirketle birçok ulusal ve uluslararası kurum ile markaya organizasyon ve reklam hizmeti sunmuş. Birgan, yine öğrencilik döneminde bir araştırma şirketi kurarak, üniversitelere ve siyasi partilere pazar araştırmaları, sosyal araştırmalar ve anket çalışmaları yaparak yüzlerce araştırmaya imza atmış.  2006 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden dereceyle mezun olan Birgan, çift anadal ile eğitim aldığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden de 2008 yılında mezun olmuş. 2009 yılında avukatlığa başlayan Mehmet İlker Birgan, bu arada Mali Müşavirlik sürecini tamamlamış. Birgan Yeşilköy’de yer alan ve kurucusu olduğu Birgan&Partners Avukatlık ve Danışmanlık Bürosu’nda ekibiyle birlikte avukatlık ve mali danışmanlık hizmeti sunuyor. İster ticaretle uğraşsın ister ev hanımı olsun tüm vatandaşların hukuki danışmanlık hizmeti aldığı bir avukatları olması gerektiğini belirten Av. Mehmet İlker Birgan, ‘Yargı Reformu’ ve ‘Önleyici Hukuk’ kavramını ve faydalarını Quality okuyucuları için anlattı. 


Mehmet Bey avukatlığa giden yolda neler yaşadınız?

Annem ve babam eğitimci oldukları için sürekli araştıran, okuyan, hareketli bir çocukluğum oldu. Başlarda avukat olma gibi bir fikrim yoktu, zamanla oluştu. Aslında biraz hayat şekillendirdi. Genelde ticaretle ilgilenme gibi bir fikrim vardı. Üniversite eğitimimin başlarında, hayatı tanımak amaçlı garsonluk, işletmecilik gibi işler yaptım. Öğrencilik hayatım boyunca düğün organizasyonları, balolar, mezuniyet törenleri ve reklam tanıtım işlerinde çalıştım.  Sonra okul devam ederken bu alanda faaliyet gösteren kendi şirketimi kurdum.  Bunun dışında bir de araştırma şirketi kurarak üniversitelere ve siyasi partilere pazar araştırmaları, sosyal araştırmalar ve anket çalışmaları yaptım. Böylece okurken eğitim masraflarımı da karşıladım. Hayatı tanımak ve çevre edinmek için çalışmak hem faydalı hem de gerekliydi.


Haksızlığa gelememek, sürekli olarak mücadele etmek, hayatın yanlışlıklarına karşı durmak;  bunların hepsi çocukluğumdan gelen gelişimler. İşin açıkçası düzende eksik olan şeyleri değiştirme ihtiyacı. Yıllar içerisinde bu durumları görüp, mücadele etmiş bir insanım. Üniversitede bu kadar sosyalken, ticaretle uğraşırken, iki tane üniversiteyi takip ederken bir yandan da okulda öğrenci başkanlığı yapıyordum. Tüm bu etkenlerin Avukat olmamda payı büyüktür.  
‘Çalıştığım için mezuniyet cübbesini giyemedim’

Ben mezuniyet cübbesini giyemedim. Çünkü o gün de çalışıyordum. Mezuniyet törenimizin olduğu gün Galatasaray Üniversitesi’nin mezuniyet töreninin organizasyonunu üstlenmiştim. Çok iyi hatırlıyorum arkadaşlarım mezuniyet cübbesi giyerken ben Ortaköy’de Galatasaray Üniversitesi’nin kendi kampüslerinde mezuniyet balosunu yapmıştım. Akşam arkadaşlarım tören sonrası eğlencedeyken ben de organizasyon sonrası onları Taksim’de görmüştüm. Benim için farklı bir duygu oldu. -Avukatlık yapabilmek için mecburi staj var değil mi?

Evet, aynen öyle. Benim de bir meslek büyüğümün yanında 1 yıl staj sürecim oldu. Ama o süreçte de ben yine ağırlıklı olarak ticari hayatı kovaladım. O dönem aklımda avukatlık yapmak yoktu. Stajımı bitireyim, ruhsatımı alayım dursun diye düşünüyordum. Stajım bittiğinde ise herkes beni avukat olarak bildiği için çevremdeki insanlar bana bir şeyler soruyor ve iş gönderiyordu; bense reddetmek zorunda kalıyordum. İşin içine girdikçe baktım ki aslında avukatlıktan daha büyük haz alıyorum;  ben de mesleğimi yapmaya karar verdim. Nihayet 2010 yılında bir avukat arkadaşımın ortaklık teklifini kabul ederek ofisimizi açtık. 


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 125. sayısı, 1 Kasım'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


13