Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

'Makara' markasıyla sektöre adını yazdıran Selçuk Kürkoğlu yeni projelerini Quality'e anlattı

04.11.2019

Makara Group otomotiv, lüks araç kiralama, yat kiralama, arsa, inşaat, petrol, yeme-içme ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteriyor.

 

1971 Adıyaman doğumlu olan Selçuk Kürkoğlu, Ankara Ziraat Fakültesi mezunu. İş hayatına aile şirketlerinde otomotiv, kuyumculuk gibi sektörlerle başlayan Selçuk Bey, yeme-içme sektörüne 1992 yılında Hacıdan ile ortak olarak girmiş.  İstanbul’da art arda açtığı birçok başarılı mekânla adından söz ettiren Selçuk Kürkoğlu, eğlence mekânlarından birine vermiş olduğu isim olan ‘Makara’ markasıyla sektöre adeta adını yazdırmış. Yaptığı tüm yatırımlarda öz sermayesini kullanan Selçuk Kürkoğlu ticaret hayatında hızla yükselerek tüm işlerini ‘Makara Group’ çatısı altında toplamış. Selçuk Kürkoğlu’nun sahibi olduğu Makara Group; Otomotiv, lüks araç kiralama, yat kiralama, arsa, inşaat, petrol, yeme-içme ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteriyor. Selçuk Bey’i biraz daha yakından tanımak ve yeni projelerini konuşmak için kendi mekânı olan Etiler Lokal’de buluştuk.  


Selçuk Bey hayat hikâyenizden biraz bahseder misiniz?

1971 Adıyaman doğumluyum.  Köklü ve varlıklı bir aileden geliyorum. Ailem 15-16 tane köyü ve 10 bin dönüm arazileri olan köklü varlıklı bir aile. Tabi çiftçilik yapıyoruz ama eskisi gibi değil. Mesela şimdilerde Efes’in bira arpasını Adıyaman’da ki arazilerimizde biz ekip temin ediyoruz. 

Ailemin işleri dolayısı ile ben de ticarete çok erken yaşta atıldım. 16 yaşında erkek kardeşimle birlikte İstanbul’a gelip kuyumcu dükkânı açtık. Açık konuşmak gerekirse kısa dönem askerlik yapmak için üniversite okudum. Ankara Ziraat Fakültesi’ni bitirdim ama sonra bedelli askerlik çıktı ve ondan faydalandım. Tarkan, Altay, Birol, Kenan Doğulu ile aynı dönem askere gittim. Şarkıcı Altay ve Birol asker arkadaşım. Onların komutanıydım. (Gülüyor) Askerden döndükten sonra kuyumcuyu kapattım. Otomotiv sektöründen devam ettim. Sonra da Hacıdan ile yeme - içme ve organizasyon sektörüne girdik. 
Yeme içme ve eğlence sektörüne girişin nasıl oldu? 

Sektöre ilk 1992’de Hacıdan (Hacı Bakar) ile girdik. Etiler’de Çorbacı diye bir yer yaptık. Sonra ben Cımbız ve English Pub Cheers diye bir yer vardı onları aldım. O ara Arto işletmeciydi. Mekânda sahneye Ercan diye bir sanatçı çıkıyordu, çocuk bir gün rahatsızlanmış gelemedi. Ben de mecburen birini bulmam lazım. Arto'ya ‘Bugün sahneye sen çık’ dedim. ‘Ben sanatçı değilim ne yapacağım sahnede’ dedi.  ‘Çık eğlendir’ dedim. Arto o gün mikrofonu aldı ve 20 yıl boyunca sahneden inmedi. Haftanın 7 günü, İstanbul’un en kaliteli insanları gece 02’den sonra hep Cımbız’da Sabah 07’ye kadar Arto ile eğlendi yıllarca. Ben de yeme içme ve eğlence sektörüne böylece girmiş oldum. 


Makara markası nasıl doğdu?

Bu ismin hikâyesi de ilginçtir. Beşiktaş'ta bir yer almıştık adı Şamata’ydı. Çocuklar toplantı yapıyorlar bir isim bulalım diye, açılışa da iki gün var. Ben içeri girdim ve ‘’Makara yapmayın, hemen bir isim bulun’ dedim.  Sonra bir an durduk birbirimize baktık ve dedim ki, ‘tamam Makara olsun adımız.’  Makara Club ardından Garden Makara peş peşe geldi. 90’lı yıllarda İstanbul’da o dönem gezip eğlenen rahmetli Mustafa Koç’tan Sedef Bozok’a, Atik Beberoğlu’ndan Hande Yener’e kadar ne kadar sanatçı ve kaliteli insan varsa önce Cımbız’da ve Etiler Makara’da eğlenmiştir. Tabiri caizse Makara Üniversitesi’nden sektöre yetiştirdiğimiz birçok mekân sahibi, işletmeci, şef, garson vardır. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve istihdam sağlamakla da gurur duyuyoruz tabii ki.


Şuan hangi sektörlerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Makara Group olarak Otomotiv, lüks araç kiralama, yat kiralama, arsa, inşaat, petrol, yeme-içme ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteriyoruz.

MKR Rent a Car araç kiralama filomuz ve galerimiz var. Türkiye’de lüks araç kiralama konusunda ilk sıralardayız. Devlet büyükleri Türkiye'ye geldiklerinde lüks araç hizmetini biz veriyoruz. Mercedes’ten Bentley’e, Ferrari’ye kadar 102 adet lüks araç filomuz var.


Ayrıca boğazda 2 tane tur teknemiz ve özel vip yatlarımız var. Tamamı öz sermaye ile kurulmuş bir şirkettir; MRK Rent a Car.

Yeme içme sektöründe 17 tane mekânımız var, Bodrum’da benzin istasyonumuz var. Şimdi de Bodrum’da iki, Safranbolu’da bir lüks butik otel inşaatımız devam ediyor. Pamukkale’de bir otel aldık, yenileme ve dekorasyonu devam ediyor.   

Bu arada hiçbir zaman yatırımlarımda kredi kullanmadım. Bütün işleri ben yönetiyorum, tek yetkili benim. Kardeşlerim de var ama onlar arazilerle ilgileniyorlar. 3 erkek kardeşiz. Ayrıca 9 yaşında bir kızım var. Şimdiden onu yetiştiriyorum. İnşallah benim yerime geçer.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 125. sayısı, 1 Kasım'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


13