Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Türk Eğitim Vakfı Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılış töreni gerçekleşti

08.11.2019

Türkiye Cumhuriyeti demiryolları inşaatına ilk ve sayısız katkılar sunan Demirağ ailesi fertlerinden Naci Demirağ’ın oğlu merhum iş adamı Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle yapılan TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılış töreni gerçekleşti. 8 Kasım 2019’da düzenlenen törene Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İl Mili Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, Uğuz Tarık Demirağ’ın kız kardeşi Suna Eralp, TEV bağışçıları, okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


Törende bir konuşma yapan Ömer M. Koç, “Geçmişi şekillendiren Demirağ ailesi, gelecekte de ülkemizin teknolojisine iz bırakacak bir eğitim kurumu yaptırdı. Raylı sistemler üzerine eğitim veren bir okul açmanın ve Türk Eğitim Vakfı olarak payımıza düşen bu yüce sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Okulumuzda, devlet ve toplum hayatının güzide yerlerinde görev alacak, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak birçok evladımızın yetişmesini temenni ediyorum” dedi.


52 yıldır başarılı öğrencilere sağladığı burs desteğinin yanı sıra, bağışçılarının katkılarıyla eğitim kurumları, öğrenci yurtları hizmete açan Türk Eğitim Vakfı, son olarak TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eğitime kazandırdı. Merhum iş adamı Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle Ümraniye’de yapılan ve 2019 - 2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla kapılarını açan okulun resmi açılış töreni gerçekleşti.


8 Kasım 2019 Cuma günü düzenlenen törene Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İl Mili Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, Uğuz Tarık Demirağ’ın kız kardeşi Suna Eralp, TEV bağışçıları, okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.Ömer M. Koç: Geçmişimizi şekillendiren Demirağ ailesi geleceğe iz bırakacak bir okul yaptırdı

Törende bir konuşma gerçekleştiren TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV olarak hassasiyet gösterdikleri en önemli konulardan birinin, ülkesine karşı sorumluluk duyan hayırseverlerin arzularını, ideallerini TEV çatısı altında gerçekleştirmesi ve ölümsüzleştirmesi olduğunu söyledi. Koç, “Hepimizin coşkuyla söylediği Onuncu Yıl Marşı’nda geçen ‘Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan’ sözleri, o dönemin demiryolu seferberliğini ifade etmektedir. Okulumuza ismi verilen Uğuz Tarık Demirağ, bu seferberlikte Türkiye Cumhuriyeti demiryolları inşaatına ilk ve sayısız katkısı olan, Türkiye'nin sanayi kalkınmasında büyük hizmetler vermiş Naci Demirağ’ın oğludur. Demiryolu inşasının yanı sıra genç Cumhuriyetin inşası ve dimdik ayakta durması için her zaman büyük bir yüce gönüllülükle vefa duygusuyla çalışan Naci Demirağ’a, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından bu soyadı verilmiştir. Yüreği ülke ve Atatürk sevgisi ile dolu bu ailenin ikinci kuşak temsilcilerinden merhum Uğuz Tarık Demirağ da, eğitime gönül vermiş bir isimdi. Geçmişi şekillendiren bu istisna ve güzel aile, gelecekte de ülkemizin teknolojisine iz bırakacak bir eğitim kurumu yaptırdı. Şimdi Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle böyle bir okul açmanın ve TEV olarak payımıza düşen bu yüce sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Okulumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyor, devlet ve toplum hayatının güzide yerlerinde görev alacak, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak birçok evladımızın burada yetişmesini temenni ediyorum” dedi.

3