Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 132. sayısı 1 Ağustos'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Marketing Toys’un kurucusu Koray Özdemir ile Imagineer Kids’i ve gelecek projelerini konuştuk

30.12.2019

Yurtdışı lisanslı markalarla çalışmalarımız yanı sıra kendi bünyemizde kreatif bir ekibimiz var. Bu donanımla çocuk etkinlik sektörüne meydan okuyoruz


Marketing Toys Kurucusu Koray Özdemir; Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından Marmara Üniversitesi'nde Uluslararası Pazarlama yüksek lisansını tamamlamış. Doğuş Holding'te kurumsal iletişim ve sponsorluk yöneticiliği görevlerine başlayan Özdemir, kazandığı deneyimler ve gözlemleri sonucunda kendi şirketini kurmaya karar vermiş. Paris’e giderek Disney Institute’de, deneyim tasarımı, inovasyon ve hikâye anlatımı üzerine eğitimler alan Özdemir, 2011’de deneyim tasarımı olarak tanımladığı; etkinlik, çocuk aktivite alanları gibi alanlarda tasarımlar yapan Marketing Toys’u hayata geçirmiş. Warner Bros, Universal Studios, Cartoon Network gibi markaların ünlü karakterlerinin Türkiye’deki etkinlik haklarını alan Marketing Toys’un kurucusu Koray Özdemir ile 2018 yılında Maslak 42 içinde açtıkları çocuk oyun ve aktivite alanları Imagineer Kids’i ve gelecek projelerini konuştuk.


Türkiye’de olmayan konseptleri teknoloji ve tasarımla birleştirdik

Marketing Toys olarak yaptıkları işi ‘Deneyim Tasarımı’ olarak tanımlayan Koray Özdemir; ‘’Deneyim tasarımı işine başladıktan sonra Disney'deki gibi bir dünya nasıl yaratılıyor, yaratılan dünyadan müşteriler nasıl etkileniyorlar, hayal dünyasındaki bu hikayeleri çocuklara nasıl doğru aktarırsın? gibi bir çok soruyu referans aldık. Türkiye'de olmayan konseptleri buraya getirerek işi teknoloji ve tasarımla birleştirdik. Geçen sene Marketing Toys bünyesinde hayata geçirdiğimiz Imagineer Kids de bizim kendimiz açıp işlettiğimiz ilk markamız. 

Imagineer Kids konsepti Türkiye'de bir ilk; burası özellikle alfa kuşağı dediğimiz yeni neslin ihtiyacı olan bir çocuk deneyim ve eğitim merkezi. Çocukların hem sevdiği lisanslı karakterlerle bir arada olabileceği ama aynı zamanda bir şeyler de öğrenebileceği, workshoplara katılıp faaliyetlerde buluşabileceği bir etkinlik alanı. İşimizin tabii ki ticari noktaları var ama çocuğa dokunduğumuz, iletişime geçtiğimiz her alanda bir sosyal sorumluluk da var.’diyor.


Warner Bros, Universal Studios, Cartoon Network gibi markaların ünlü karakterlerinin Türkiye’deki etkinlik haklarının sahibi olduklarını söyleyen Marketing Toys Kurucusu Koray Özdemir, yeni yaptıkları anlaşmayla Emoji’lerin de lisansını aldıklarını, yeni iş birliklerinin sürekli olacağını belirtiyor.
‘‘Imagineer Kids sergileri çok sevildi.’’

Koray Özdemir; “Imagineer Kids’deki sergiler de Türkiye'de bir ilk, burası yurt dışındaki çocuk müzeleriyle aynı konsepte sahip. Bunlar genellikle 3 yaş itibariyle ilgi gören, 3 ile 6 ay aralığında sergilenen eğitici ve eğlenceli sergiler. Ama bazen lisansları yurt dışından gelen sergiler oluyor ve daha uzun kalabiliyor mesela Cartoon Network yaklaşık 1 sene kaldı. Şu anda Antalya'da, daha sonra Ankara ve İzmir’e gidecek. Şu anda ‘Fantastik Canlılar’ sergileniyor. Burada her çocuğun ilgisini çekecek bir şey var, kimisi zipline’dan kaymayı çok seviyor, kimisi trambolinde zıplamayı seviyor. Birçoğu Diginosaurus’a bayılıyor. Bu alanda kendi dinazorlarını kağıda çiziyorlar. Hem el becerileri gelişiyor hem tasarım yapıyorlar. Çizimlerini özel scannerde tarıyoruz ve canlanmış hale geliyor, böylece dijital ihtiyaçlarını da gidermiş oluyoruz.” diyor.


İnteraktif oyunlar ile fark yaratıyoruz

Imagineer Kids ‘te sahnelenen interaktif oyunların da fark yarattığına ve çocukların ilgilerini canlı tuttuğuna değinen Koray Özdemir; ‘’İnteraktiften kastımız, çocuklar oyun sırasında hareketli olabilir, hani sadece orada oturmasını istemiyoruz. Sahneye çağırıyoruz geliyorlar ya da onlara görevler veriyoruz, oyuna katılıyorlar, oyunun içerisinde yer alıyorlar. Çocuklar oyunların içine dâhil oldukları için ilgileri de daha canlı kalıyor.‘ diyor.DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINDergimizin 127. sayısı, 1 Ocak'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


13