Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 133. sayısı 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Yapay zeka destekli fuar CNR İMOB kapılarını açtı

21.01.2020

Salt mobilya fuarı olarak ele alındığında gerek metrekare, gerek katılımcı ve gerekse de ziyaretçi açısından dünyanın en büyük ev mobilyaları fuarı niteliği taşıyan CNR İMOB, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcı ve ziyaretçilerine kapılarını açtı. Yapay zeka destekli Data Yönetim Sistemi’nin ilk kez uygulandığı fuarda, B2B görüşmeleriyle 2 milyar doların üzerinde bir ticaret hacmi hedefleniyor. 1.000’nin üzerinde uluslararası sektör profesyonelinin yer aldığı alım heyeti programının yanı sıra fuarı 150 binin üzerinde yerli ve yabancı sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor.


CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) işbirliği ve KOSGEB desteği ile düzenlenen CNR İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç’in ev sahipliğinde bu yıl 16’ncı kez sektör profesyonellerini buluşturan fuarın resmi açılış törenine T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagi katıldı. 40 ülkeden 750’nin üzerinde firmanın binlerce ürününü sergilediği fuar, 6 günde 50 bini yabancı olmak üzere 150 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. 160 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuarın, yaratacağı 2 milyar doları aşkın iş hacmiyle 2020 yılına damga vurması hedefleniyor.


Salonlara sığmayan, çadırlara taşan fuar

Açılış töreninde konuşan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, geçen yıl ki CNR İMOB fuarına atıfta bulunarak, “2019’da CNR İMOB’da bütün salonlar doluydu, bu yıl ise salonlara sığılmamış, dışarıya kadar taşmış. Salonlara sığmayan, çadırlara kadar taşınan, 100 binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir fuardayız. Ne mutlu bu operasyonu gerçekleştirenlere” dedi. Mobilya sektörü ihracatının gelişim sürecini de değerlendiren Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, “17 yıl önce ihracat 345 milyon dolar iken geçen yıl 3.5 milyar dolara ulaşılmış durumda. Bu yılki hedef 4.5 milyar dolar. Devletimizin de desteğiyle bu rakamı 2023’te 10 milyar dolar seviyesine çıkarabiliriz.” dedi. Fuarda klasik ve modern mobilyaların aynı anda görülebildiğini de dikkat çeken Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, “Türkiye bir ayağı Avrupa, bir ayağı Asya, bir ayağı Afrika ve Doğu’da olan ülkedir. Merkezde olmak aslında ülke hedeflerine rahatlıkla ulaşılmasını da sağlıyor. Bu sayede hem sektörler hem de ülke ekonomimiz büyüyor” dedi. Mobilya sektöründe ihracatçı sayısının 9.500 civarında olduğunu kaydeden Bakan Dr. Nureddin Nebati, bu sayının her gecen gün artmasını memnuniyet verdiğini bildirdi.


Sektörün coşkusu ihracata yansıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ise, törende yaptığı konuşmada, sektörün coşkusunun ihracata da yansıdığını söyledi. 2023 yılında 10 milyar dolarlık mobilya sektörü ihracat hedefinin ulaşılabilir olduğunu bildiren İsmail Gülle, sektörde bunun için karar, irade ve altyapı bulunduğunu açıkladı. CNR İMOB’un içi içine sığmayan bir fuar haline geldiğini söyleyen İsmail Gülle, “İçeriye yetmemiş, dışarıya taşmış. Bu aslında firmalarımızın ihracat aşkını ve ihracata olan talepteki büyüklüğü gösteriyor” dedi. 2020 yılına geline kadar Türkiye’de büyük işler yapıldığını vurgulayan İsmail Gülle, “2000’lerden bu yana 30 milyar dolar olan ihracatımızı 180.5 milyar dolara çıkardık. 2020 yılında 190 milyar dolarlık hedefimiz var. 2023’te ise bu rakamı 226 milyar dolar sevilesine çıkarmış olacağız. Türkiye bunu istiyor ve hak ediyor” dedi. Mobilya sektörünün 2018 yılına göre geçen yıl ihracatını yüzde 10.2 oranında arttırmayı başardığını söyleyen İsmail Gülle, “KDV indirimi güçlü bir irade ve kararın neticesidir. Bu kararın altını dolduracak olan ise kayıt dışı ile mücadeledir. Üretimde çarpıklık oluşturan kayıt dışılık ile mücadele önemli bir unsundur” dedi.


3