Nisan sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Nisan'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Av. Mehmet İlker Birgan, Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un detaylarını Quality okurları için anlattı

28.02.2020

6284 sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlüğe girmesiyle büyük bir adım atılmıştır. 


Son yıllarda ülkemizde olduğu kadar dünyada da artarak kadın şiddet ve tecavüz olayları yaşanmakta ve hemen her gün onlarca kadın maalesef hayatını kaybediyor.  Biz de 8 Mart dünya kadınlar günü olması nedeniyle, bu sayımızda kadına şiddet ile ilgili hukuki bilgilerimizi tazelemek, bilmediğimiz haklarımız aramak ve bu konuyu kamu yararına işlemek için Birgan&Partners Avukatlık ve Danışmanlık Bürosu Kurucusu, Av. Mehmet İlker Birgan ile yakın tarihte yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve bu konuda kazanılan hakları kaleme aldık.  ‘Kadına şiddete son’ diyelim ve gelin birlikte okuyalım. 
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kaynağını, farklı boyutlardaki iktidar ilişkilerinin sonucu olarak toplumun kadın ve erkeğe ilişkin algısından almaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeydeki güncel politikalar, bireyler arası eşitsizliğe yol açmakta ve oluşan eşitsizlik alanlarında kadınlar daha dezavantajlı konumda bulunmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadınlar daha az sağlıklı, daha az eğitimli, daha az işgücüne katılan, daha az gelir getiren işlerde çalışan pozisyondadır. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların düşük olan toplumsal statüleri, kaçınılmaz olarak, verilen sağlık ve eğitim gibi hizmetleri kullanmalarını, hizmetlerden zamanında yararlanmalarını da olumsuz etkilemektedir. 


Cinsiyet eşitsizliği sadece ülkemizde değil dünyada da büyük bir sorun 

İstatistikler ise toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin küresel bir sorun olduğunu göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, dünya genelinde kadınların yüzde 70’i şiddete maruz kalmaktadır. 800 milyona yakın okuma yazma bilmeyen yetişkinin üçte ikisini kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlar düşük ücretli, düşük statülü, yarı zamanlı veya kısa dönemli işlerde çalışmakta, yeterli sosyal güvenlik imkânlarına ulaşamamaktadır. Aynı işi yapsalar dahi erkeklerden yüzde 20 ile 30 arasında daha düşük ücret almakta olan kadınların kazançları dünya gelir ortalamasının ancak onda birine denk düşmektedir.  Dünyadaki menkul ve gayrimenkullerin sadece yüzde birine kadınlar sahiptir. Bütün bu nedenlerden dolayı kadının güçlendirilmesi ve konumunun geliştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısının politika, strateji ve uygulamalara yansıtılması büyük önem taşımaktadır. 
Ülkemizde kadınların siyasetteki temsil oranı dünya sıralamasında çok düşük seviyelerde 

Cinsiyetler arası eşitliğin sağlanması ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılması doğrultusunda ülkemizde ve tüm dünyada yapılan girişimlere rağmen, istenilen düzeye maalesef henüz ulaşılamamıştır. Türkiye’de birçok alanda ilerleme sağlanmış olmasına rağmen halen dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Örneğin Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR) son raporuna göre; kadınların siyasetteki temsilinde Türkiye, 41 ülke arasında en alt dilimde yer almaktadır. Rapora göre; Türkiye’de ülke genelinde seçilmiş tüm temsilciler içinde kadınların oranı yüzde 11.1, yerel yönetimlerde yüzde 10.7 ve kadın belediye başkanı oranı yüzde 3.2’dir.  Bu yüzdelerle Türkiye kadınların yönetime katılma oranının en düşük seviyede olduğu ülkelerdendir. 


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 129. sayısı, 1 Mart'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

13