Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 130. sayısı 1 Haziran'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Khum Desing kurucusu Yasemin Gazanker ile başarı hikayelerini ve gelecek hedeflerini konuştuk

02.03.2020

Bitkileri her zaman doğanın en güzel sanat eserleri olarak gördüm. Ve bu mucize varlıkları tasarım ile birleştirme düşüncesi beni buralara getirdi.


Kalp Vakfı İcra Kurulu üyesi ve Khum Desing kurucusu Yasemin Gazanker, cemiyet hayatının da şık ve güzel kadınlarından biri olarak göze çarpıyor. hobi olarak başladığı bitki tasarımcılığına ‘KHUM Design’ markasıyla devam ediyor. Sosyal sorumluluk projelerine de destek veren, canlı bitki tasarımlarında insanları bilinçlendirmeyi hedefleyen ve yaptığı her işi layıkıyla yerine getiren Yasemin Hanım'la başarı hikayeleri, gelecek hedefleri ve özel yaşamıyla ilgili çok özel bir sohbet gerçekleştirdik.


Yasemin Hanım bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

7 yaşında asker olan babamı kaybettim. Bir şehit evladı olarak annem tarafından büyütüldük. Babamız olmadığı için dominant bir karakter oldu annemiz. Ama sevgi dolu, aşk dolu bir ailede geçti çocukluğum. İki kardeştik. Tayinler nedeniyle memleketin farklı şehirlerinde devam etti eğitim hayatım. Son olarak babamın memleketi olan Mersin'e yerleştik ve eğitimimi orada tamamladım. Ardından Anadolu Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümünü kazandım. Hem okuyup hem çalışma kararı aldığım için üniversitede sadece sınavlara girdim. 13 yaşımdan beri çalışma arzusu hep içimde yer aldı. Yaz tatillerinde çalışıyordum aile bütçesine katkı olsun diye. Tezgâhtarlıktan tutun da halkla ilişkiler, Turizm sektörü, restoran işletmeciliği, organizasyona dek birçok işte çalıştım. O zamanlardan beri hayalim hep iş kadını olmaktı. Ve hayalimi birçok kez yerine getirdim.


Turizm eğitimi ardından anaokulu kurma kararı. Nasıl gelişti bu süreç?

Bir süre Bodrum’da turizm sektöründe çalıştım ancak 23 yaşında evlendim ve Bursa maceram başladı. Bursa’da Ted Koleji'nin kurumsal iletişim halkla ilişkilerinde işe girdim. İstanbul’a geldikten sonra yine turizm sektöründe Hamoğlu Holding'in kurumsal iletişiminde çalıştım. Otellerden sorumlu asistandım ancak oğlum rahatsızlandığı için işimi bırakmak zorunda kaldım. Sonrasında Doğa Koleji'nin anaokullarının Franchise'ını almaya karar verdim. Ve eğitim sektörü yaşamım böyle başladı. 1 okulla başladık ve 5 yılda 7 okula çıktı bu sayı. Çok başarılı bir anaokulu sahibi iş insanı serüveni yaşadım. İkinci çocuğum doğunca anaokulu macerasına da veda ettim. 
Khum Design nasıl ortaya çıktı?

10 yıldır enerji ve kuantum ile aşırı ilgileniyorum. Hayatımda pozitif açıdan çok etkisini gördüm. Bu da beni bitkilerin enerjisi konusuna yönlendirdi. Hobi olarak bahçe, toprak ve bitkilerle ilgilenmeye başladım. Derken bir anda sektördeki boşluğu fark ettim. 

Bitki tasarımcılığı işine el atmaya böyle karar verdim. 2015 yılında Khum Design markasını kurdum. Ruhum beni kırklarımda yaratıcılığımı gösterebileceğim bambaşka bir işe itti. 

Her zaman evrenin en güzel sanat eserleri olarak doğada bitkileri görmüşümdür. Bu mucize varlıkları tasarım ile nasıl birleştirebilirim düşüncesiyle yola çıkarak,  gerekli tüm eğitim ve araştırmaları yaparak kurdum Khum Design'ı. Büyük bir aşkla başladım bu işe.


Khum Design'ın geldiği nokta ve verdiği hizmetler neler?

İlk kuruluş amacımız iç mekân dekorasyonlarına bitkisel dokunuşlar yapmaktı. Fakat zamanla gelen talepler doğrultusunda bütünleyici bir dekorasyon işine yöneldik. 4 yılda firma olarak çok başarılı işlere imza attık. 2018'in sonlarında ise kurumsal hayata girmeye karar verdim. Eski bir beyaz yakalı olarak sektördeki eksikleri biliyor ve hissediyordum. O hayatların doğayla iç içe olmaya ihtiyaçları var. Bitkiler konusunda araştırmalarım ve eğitimlerim hep devam etti. Bu birikimlerimi de hizmete dönüştürmüş oldum. 

Şimdi firmalara eventler, organizasyonlar düzenliyor, hediyeliklerden özel işlerine kadar bir çok hizmet vermeye başladık. Yaptığımız işi sanatsal yapmaya çalışıyoruz. Artık insanlar özel hediyeler vermek istiyorlar. Hatta bir kaç üniversiteden bu konuda eğitim vermem için teklif dahi aldım. Bu da beni bambaşka bir iş modeline yönlendirdi. Khum Design olarak Workshop'lar vermeye, bilgilerimizi insanlarla paylaşmaya başladım. Şu an 20 farklı workshop eğitimimiz var. Önümüzdeki yıl bu işi daha akademik bir boyuta taşımayı planlıyorum. İki üniversiteyle bu konuda görüşmelerim var. Anlaşırsak eğitimlerin ardından sertifika da vermeyi planlıyoruz.


Şirketinizin adı ‘Khum’ un anlamı nedir?

Khum İbranice bir kelime, anlamı yardımcı asistan. Biz de adımıza yakışır şekilde insanlara Khum Desing olarak yardımcılık ve asistanlık yapıyoruz. . 


Aile kavramı sizin için ne ifade ediyor? Mutluluğun formülü size göre nedir?

Aile her şeydir. Klasik bir cevap oldu ama ben insanların ailesiz olma durumuna çok üzülüyorum o yüzden sahip çıkmamız korumamız gereken bir şey, evlatlarımız eşimiz. 4 tane pırlanta gibi evladım var. Biri kız 3'ü erkek. 5, 16, 17 ve 19 yaşındalar. Biri hariç diğerleri ergenlik dönemlerinde şu an. Eşimle zaten ilişkimiz hep flört seviyesinde oldu. Ev benim için konfor ve mutluluk demek. Eşimle haftanın 2 gününü birbirimize ayırırız, baş başa bir şeyler yaparız. Bir insan işini zevk, evini konfor, eşiyle olan ilişkisini de evlilik modundan çıkartıp flört haline getirdiğinde otomatik olarak mutluluğu bulmuş demektir.


RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 129. sayısı, 1 Mart'tan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


13