Temmuz sayımız çıktı! 


Dergimizin 131. sayısı 1 Temmuz'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Selda Bağcan'dan samimi ve çarpıcı açıklamalar

11.07.2020

49 yıl, 17 adet 45’lik, 10 LP ve 30 albu¨m… Tu¨rku¨leri, halk mu¨zigˆini ve Anadolu rock’ı tu¨m du¨nyanın diline dolayan Selda Bagˆcan, ‘40 Yılın 40 S¸arkısı’ serisinin ikinci albu¨mu¨nu¨ c¸ıkardı. Seriye do¨rt albu¨m daha eklenecek ve Bagˆcan’ın muhtes¸em diskografisinden toplam 240 parc¸a dinleyicileriyle yeniden bulus¸mus¸ olacak. Efsanevi sanatc¸ıyla sekiz bas¸lıkta hayat ve mu¨zik yolculugˆunu İstanbul Life Dergisinden Zeynep Güler Ceylan ‘a anlattı…


Selda Bagˆcan, profesyonel kariyerine bas¸ladıktan sadece bir yıl sonra, s¸arkı so¨zlerinden dolayı yasaklı isimler arasına girdi. Tam 20 yıl boyunca mu¨zigˆini hep bu engellerle mu¨cadele ede- rek yaptı. Yasaklandıkc¸a daha c¸ok sevildi, haksız yere cezalan- dırıldıkc¸a go¨nu¨llere daha c¸ok girdi. Bugu¨n du¨nya c¸apında bir hayran kitlesine ve bas¸arıya sahip. Albu¨mlerde ve plaklarda 400’e yakın s¸arkı so¨yledi, I·ngiliz Rolling Stone dergisi tarafın- dan ‘100 Yılın 100 Efsane Divası’ listesine sec¸ildi, The Times’ın ‘Du¨nya Mu¨zigˆinde Yas¸ayan Efsanevi ve Tarihi Kadın S¸arkıcı- lar’ listesinde yer aldı, yu¨zlerce uluslararası festivalde sahneye c¸ıktı. Enerjisinden ve kararlılıgˆından hic¸bir s¸ey kaybetmeden yolculugˆuna devam eden Bagˆcan’dan hayat dersleri aldık.“BU İS¸İ BIRAKTIGˆIM GU¨N KOLA İC¸ECEGˆİM”

“Sesimi korumamın do¨rt formu¨lu¨ var: Birincisi, o¨mru¨mde sigara ic¸medim, sigara ic¸en birinin s¸arkıcılık yapmaması lazım. Ses telle- rini mahveder sigara, u¨zerine katran gibi oturur. Teller iki kas birbi- rine c¸arparak ses c¸ıkarır, u¨stu¨ katranla kaplanınca iki odunun bir- birine c¸arptıgˆı gibi ses c¸ıkar. I·kincisi, asitli hic¸bir ic¸ecek ic¸mem. Bunlar da ses tellerinin u¨zerinden kezzap gibi gec¸er. Kolayı c¸ok sev- meme ragˆmen hic¸ ic¸medim, soda ve bira da ic¸mem. U¨c¸u¨ncu¨su¨, ic¸ti- gˆiniz her s¸eyi oda sıcaklıgˆında ic¸mek ve yemek. Karpuzu buz- dolabından c¸ıkardıgˆınız gibi yiyemezsiniz, su ic¸ecekseniz de o¨yle. Son olarak da uyku du¨zeni. Bunlar hayatınızı kısıtlayan o¨nlemler ama 50 yıldır bu is¸kenceye katlanıyorum ben (gu¨lu¨yor.) S¸arkıcılıgˆı bırakırsam ilk yapacagˆım s¸ey kola ic¸mek olacak.”U¨C¸ DEFA HAPSE GİRDİM, DAHA NE OLSUN!


“15 Temmuz 1971’de c¸ıktı ilk 45’lik plagˆım. Tam 49 yıl oldu. 2021’de 50’nci sanat yılım doluyor. Mutlaka hem albu¨m yapmayı hem de bu¨yu¨k bir konserle kutlamayı istiyorum 50’nci yılımı. O kadar c¸ok olay var ki beni etkileyen; Anadolu konserleri, yurt- dıs¸ı turneleri, yurtdıs¸ında s¸u son 10 yıldaki yu¨kselis¸im… U¨c¸ defa hapse girdim zaten, daha ne olsun! 1972-92 arası yasaklıydım ben, tek kanal olarak TRT vardı, hic¸ c¸ıkamıyordum. Kendi dirayetim ve gayretimle, besteler ve tu¨rku¨lerle buraya gelebil- dim. S¸imdi yurtdıs¸ında benim ic¸in, ‘Ne so¨yledigˆini anlamasak da her so¨yledigˆine katılıyoruz’ diyorlar.”HEDEFLERİME VARAMADAN O¨LU¨RSEM DİYE KORKTUM

“Karantina su¨recinde c¸ok dinlendim. Herkes gibi o¨lu¨mden ben de korktum c¸u¨nku¨ daha yapacagˆım s¸eyler var, egˆer bunları yapama- dan o¨lseydim go¨zu¨m ac¸ık giderdi. Hedeflerime varamayacagˆım diye korktum. 65 yas¸ sınırına takılan gruptaydım. I·stanbul’da evimin o¨nu¨nde yu¨ru¨yu¨s¸ yapabildim sadece. Bodrum’da kedilerim var, altı aydır gidemedigˆim ic¸in aklım onlarda. S¸imdi gitmeye hazırlanıyorum. Yasaklı gu¨nlerde en c¸ok arkadas¸larımla birlikte yemeklere gitmeyi o¨zledim. Bu yemeklere ‘tango yemekleri’ derim ben, hani evde yapamazsınız da ancak restoranda yer- siniz… Dostlarımla birkac¸ kadeh s¸arap ic¸ip sohbet etmeyi c¸ok o¨zle- dim yani.”YEDİGˆİN YEMEGˆİ PAYLAS¸MAK AYIP OLMUYOR MU?

“Sosyal medya kullanımı ben yapmıyorum; ben ne tweet atmayı bilirim ne de mesaj yazmayı (gu¨lu¨yor). Bunlarla menajerim il- gileniyor; o bana go¨steriyor, ben de ‘Tamam, paylas¸’ diyorum. Onu yaptım, buraya gittim, bunu yedim diye her saniye bir s¸ey koyuyor- lar; bunları c¸ok ayıplıyorum ben. Yemek yedikleri masaları payla- s¸ıyorlar, masada envai c¸es¸it yemek var. Bu u¨lkede milyonlarca insan ac¸ yatagˆa gidiyor, is¸siz bu insanlar. Senin bu yaptıgˆın ayıp olmuyor mu? Ben sadece bilgi veriyorum is¸imle ilgili.”


20 DAKİKA BOYUNCA GERİ C¸AGˆIRDILAR


“Ko¨ln Arena’da 18 bin kis¸inin izledigˆi, ‘Bin Yılın Tu¨rku¨- su¨/1000 Bagˆlama-1000 Semah’ konserini hic¸ unutamam. ‘Ugˆurlar Olsun’ ve ‘Aldırma Go¨nu¨l’u¨ so¨ylemis¸tim, herkese bir s¸arkılık izin varken ben iki s¸arkı seslendirdim, sahneden inince 20 dakika beni alkıs¸ladılar geri getirmek ic¸in. Ben de tekrar c¸ıktım sahneye. Sahnede aynı anda 2 bin 167 sanatc¸ı oldugˆu ic¸in Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi bu konser.”BENDEN SONRA BAYRAGˆI ALACAK KİMSE YOK

“Benden sonra bu kulvarda bayragˆı kime teslim ederim diye du¨s¸u¨nmu¨yorum. 12 Eylu¨l do¨neminde apolitik yaptılar in- sanları. S¸imdi genc¸lik c¸ok bas¸ka yerde. Bazı s¸arkılar gu¨zel ama bazıları c¸ok abuk sabuk. Benden sonra s¸u gelir diye kimi is¸aret edeyim? Hic¸ o¨yle biri yok, ben yine kendimi is¸aret edeyim en iyisi (gu¨lu¨yor).”


SERI·NI·N I·KI·NCI· ALBU¨MU¨40 YILIN 40 S¸ARKISI-2

“Serinin bu ikinci bo¨lu¨mu¨nde tu¨rku¨ler ve deyis¸ler yer alıyor. Birinci albu¨mde tamamen hit s¸arkılar vardı. Bugu¨ne kadar 400’e yakın s¸arkı so¨ylemis¸im albu¨m ve plaklarda, bun- ları tekrar gu¨n yu¨zu¨ne c¸ıkarıyoruz. Sec¸erken kendi per- formansımı begˆendigˆim, ic¸ime sinen s¸arkıları sec¸iyorum.”


2