Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 144. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür ile ‘yeni normal’ koşullarına adapte sürecini ve pandeminin kitap sektörüne olumlu yansımalarını konuştuk

08.03.2020

Sigorta sektörü bu ani ve beklenmedik ‘salgın’ sürecinde rüştünü ispat etti


Doğan Sigorta Brokerlik CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür ile tüm dünyayı etkisi altına alan korona salgının sektörel etkilerini, ‘yeni normal’ koşullarına adapte sürecini ve pandeminin kitap sektörüne olumlu yansımalarını konuştuk.


Sigorta Brokerleri Derneği Başkanı olarak sigorta sektörünün salgın süreci yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sigorta sektörü aynı zamanda risk yönetimini de içerdiğinden, rahatlıkla söyleyebiliriz ki sektörümüz bu ani ve beklenmedik ‘salgın’ sürecinde rüştünü ispat etti. Ülkemizde ilk vakanın çıktığı hafta hızlıca uzaktan çalışmaya başlayan sigorta sektörü herhangi bir aksaklık yaşanmadan müşterilerine hizmet vermeye devam etti. Öte yandan salgın hastalıklar teminat dışı olmasına rağmen Covid-19’un özel sağlık sigortaları kapsamında ödenmeye başlaması sektörümüze artı puan kazandırdı. Bunu özellikle önemsiyorum çünkü sigortada en önemli unsur güven faktörüdür, kötü günde sigortalılarımızın yanında olduğumuzu göstermemiz sektörümüze duyulan güveni pekiştirdi.


Yöneticisi olduğunuz Doğan Sigorta Brokerlik ‘yeni normal’ koşullarına nasıl adapte oldu?

Haziran başından bu yana yaşadığımız  ‘yeni normal’ sürecinde dönüşümlü olarak ofiste çalışıyoruz. Ekip arkadaşlarımızın üçte biri ofiste, geri kalanı evden çalışıyor ve bu ekipler her hafta değişiyor. Ofiste masa düzenimizi sosyal mesafe ölçülerine göre revize ettik, toplantılarımızı maskeyle yapıyor, çalışma ortamımızı günde iki kez dezenfekte ediyoruz. 




Siz aynı zamanda Tara Kitap’ın kurucususunuz. Yayıneviniz bu dönemi nasıl geçirdi? Kitap satışlarında artış yaşandı mı?

Bizim gibi kitap düşkünleri kitapçıları gezip, kitabı dokunarak, inceleyerek almayı sever. Ancak bu süreçte kimsenin böyle bir şansı olmadığı için internetten sipariş edilen kitap sayısında pek tabii ki artış oldu. Biz de hem Tara Kitap web sitesinden hem de çalıştığımız dağıtım ağları aracılığıyla okurlarla buluşmaya devam ettik. Bizim Tara Kitap’ta gözlemlediğimiz, belli kitaplarımızın satışında fark edilir bir artış yaşanmasıydı. Her kitabımızda değil de belli kitaplarımızda bunu yaşamamız okurlarımızın beklentisiyle ilgili de ipucu verdi bize. ‘Kendine yardım’ türündeki kişisel gelişime yönelik kitaplara ilgi artıyor.


Hangi kitaplarınız daha çok ilgi gördü ve sebebi ne olabilir size göre?

‘Kaçıncı Çocuksunuz’ en çok ilgi gören kitabımız oldu. Bir kere bu çok katmanlı bir kitap. Doğum sıranızın hayatınızı nasıl etkilediğini anlatmasının yanı sıra, size de hangi çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğiyle ilgili tüyolar veriyor. Öte yandan, siz evin büyük çocuğu, eşiniz ise evin küçük çocuğu ise ilişkinizde nelere dikkat edip daha iyi sonuçlar alabileceğinizi de anlatıyor. ‘Kasmadan Annelik’ ise ilgi gören kitaplarımızdan bir diğeri oldu. Karantina sürecinde hem ebeveynler hem de çocuklar sürekli evde olduğu için bugüne kadar fark etmediğimiz pek çok şeyle karşılaştık ve bunların üstesinden gelebilmek için rehber kitaplara ilgimiz arttı diye düşünüyorum.


Bize biraz ‘Kasmadan Annelik’ kitabından söz edebilir misiniz?

Bu kitabı ilk okuduğumda hem çok eğlendim hem de yazarıyla arkadaş olma isteği uyandırdı bende. O kadar doğru noktalara parmak basıyordu ki kitap, önsözünü de kendim yazmak istedim. Özellikle biz Türk kadınları annelik konusunda kendimizi epeyce zorluyor, kendimize anneliğin keyfini çıkaracak alan bırakmıyoruz. Bu kitap saçını süpürge etmeden, çocuklar yattıktan sonra mesaisi bitmiş çalışan gibi hissetmeden annelik yapabilmemiz ve bunun tadını çıkarabileceğimiz yöntemler sunuyor bizlere. 


13