Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Nova Motors Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karabova başarısının sırrını Quality okurlarıyla paylaştı

09.07.2020

Kurulduğu 2010 yılından bugüne lüks araç pazarının önemli otomobil galerilerinden biri olan Nova Motors, güvene dayalı kurduğu ilişkiler nedeni ile tercih edilen bir galeri olarak dikkat çekiyor. Mesleğinde hataya yer vermeyen yalnızca inandığı araçları müşterilerine sunan Nova Motors Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karabova ile Etiler’deki ofisinde sohbet ettik.
Murat Bey sektöre nasıl girdiniz ve Nova Motors’u ne zaman kurdunuz? 


Arabalara çocukluktan beri çok büyük bir ilgim vardı. Bir arkadaşımın yanında çalışarak bu iş hakkında bilgi sahibi olduktan sonra 10 yıl önce Astoria AVM’nın yanında bir galeri açtım. İşimi sererek ve dürüst bir şekilde yaptığım için kısa bir sürede iyi bir müşteri portöyüm oldu. İşlerim açıldığı için daha büyük bir yer açmam gerektiğine karar verdim ve Etiler’deki yerime geldim. Kendime olan inancım ve müşterilerimize yansıyan güven ile şu anda istediğim noktadayım. 


İstanbul’da lüks araç alım ve satım ile uğraşan çok galeri var. Bu kadar kısa bir zamanda Nova Motors nasıl bu günkü seviyeye geldi?


 Ben her satılan aracı almam. Aldığım araçları da müşterilerime sunmadan önce, kaportasından yedek parçasına dek detaylı ve garantili bir şekilde, bizzat kendim ilgilenerek servisten geçiririm. Kendim binecekmiş gibi içime sinen araçları müşterime gururla sunarım. Bu güne kadar hiçbir müşterime mahcup olmadım, kimse Nova Motors’tan aldığı araçtan şikayet etmedi. Siz müşterinizi memnun ettiğiniz takdirde, müşteriniz de size çok sayıda yeni müşteri kazandırır. Başarımızın bütün formülü ve sırrı güvenilir olmak. 


Geride bıraktığınız 10 yıllık süreçte ne kadar müşteriniz oldu?

 

Nova Motors olarak 10 yılda 12 bin civarında farklı müşteriye hizmet verdik.  Müşterilerimiz bize yüzde yüz güvendiği için, onların bu güvenini sarsmamak adına aldığımız aracı A’dan Z’ye inceliyoruz. Güzel ülkemizin her yerindeyiz. Türkiye’de çalışmadığımız bölge yok. 81 ilin hepsinde müşterilerimiz var. 

 

Sizin için başarılı olmanın kriterleri nelerdir?   


Doğruluk benim için çok önemli. Geldiğiniz yerin ve bulunduğunuz konumun hakkını vermek de ikinci sırada geliyor. Temeliniz kuvvetli, işiniz düzgün ise hiçbir şey yapacaklarınızın önüne geçemiyor. Siz insanlara koşarken, sizi görenlerin hepsi size doğru koşmaya başlıyor. Ticaretin kuralı budur. Sizi hiç tanımayan insanlara kendinizi, işinizi düzgün yaparak tanıtıyor ve bu şekilde onları memnun ediyorsunuz. Para benin için amaç değil araç. Benim en büyük servetim güvenilir olmak ve biriktirdiğim dostlarım  


Sizin favori araç modeliniz hangisi? 


 Araçların birçoğuna bindiğim için özel olarak bir markaya tutkumun olduğunu söyleyemem. Ancak bir marka tercih etmem gerekirse Mercedes’i ve “S” kasayı tercih ederim. Bir dönem spor arabalara çok binerdim ama yaşımdan dolayı artık bana hitap etmiyor. Keyif ve konforu seven bir insan olduğum için S350 tam anlamıyla bana göre diyebilirim.  

Zaman zaman antika araçlar da alıp sattığınızı duyuyoruz. Doğu mu?

 

Evet doğru. Bir dönem çok antika araç aldık ve satışını da gerçekleştirdik. Açık konuşmak gerekirse antika araçlar benim uzmanlık alanıma girmiyor. Ancak ekibim çok iyi ve bu konuda da yeterli donanıma sahip. Türkiye’nin en ciddi firmalarının antika arabaları bize geldi. Geçmiş yıllarda Rahmi Koç’un bir arabasını da biz aldık. Çok yakın bir tarihte, T. Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın’ın antika statüsündeki, tamamı el yapımı olan 2001 model Bentley arabasını aldım. Kaporta, mekanik tüm bakımlarını yaptık. Bu çok özel Bentley galerimizde yeni sahibini bekliyor. RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINDergimizin 135. sayısı, 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

14