Ekim sayımız çıktı! 


Dergimizin 148. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Stonelegant Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Daşçı hedeflerini Quality okurlarıyla paylaştı

09.07.2020

* Sinan Bey, sizi tanıyabilir miyiz?


Kahramanmaraşlı iş insanıyım. 32 yaşındayım, Galatasaraylıyım, kitap okumaktan ve spor yapmaktan hoşlanırım. Seyahat etmeyi, yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum. Yaklaşık 20’ye yakın ülkeye ticari ve kültürel seyahatler yaptım.Renkli bir kişiliğim var. Saygıya ve iletişime önem veren bir yapım var. Dünyanın iyilikle değişeceğine inanıyorum. İlk, orta ve Lise eğitimimi Kahramanmaraş’ta tamamladım, sonrasında Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde eğitimime devam ettim. 5 yıllık Üniversite eğitimim sırasında Amerika ve Avrupa’da eğitim alma ve çalışma fırsatlarım oldu. 2009 yılında Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Kahramanmaraş’ta inşaat ve asansör üzerine ticaret yapan aile şirketimiz Zedaş İnşaat A.Ş’de çalışmaya başladım. Yerelde kurumsal kimliğini ispatlamış olan aile şirketimizde 4000’in üzerinde konutun inşa çalışmalarında yer aldım. 


Bu süreçte dekorasyona karşı ilgimin olduğunu keşfettim ve kendi inşa ettiğimiz yapılarda dekorasyon anlamında yeniliklere imza attım. Yaptığım dekoratif dokunuşların müşteri kitlemizde büyük karşılığı olduğunu gördüm.


Girişimci ruhum beni üretime yöneltti. 2017 yılında Kahramanmaraş’ta Stonelegant markası adı altında dekoratif kültür taşı ve tuğla üretim tesisimi kurdum.
*2017'de Kahramanmaraş’ta kurduğunuz ‘Stonelegant’ın 3 yıl içinde geldiği nokta nedir? 


3 yıl içinde biri yurt dışı olmak üzere 8 fuara katıldık ve ürünlerimizi sergileyerek tanıttık. Sektördeki insanlardan ve ziyaretçilerden çok güzel geri dönüşler aldık. Türkiye’de İstanbul’dan Cizre’ye kadar bayilikler oluşturduk. Bugün Türkiye’de tüm bölgelerimizde hizmet veren 40 bayimiz var. Showroomlarında ürünlerimizi sergiliyorlar.  Aldıkları siparişleri bize bildiriyorlar, biz de Kahramanmaraş'taki fabrikamızda üretiyor, paketliyor gönderiyoruz. 4000 M. Kare kapalı alanda, son sitem teknoloji ile aylık 20.000 M.Kare üretim kapasitesi ile istihdam sağlıyor, ülke ekonomisine katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz. 


*Stonelegant’ın Türkiye’deki konumu nedir?


Ülkemizde bu sektörde 40 civarında firma var. Stonelegant olarak biz üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde ilk 3 firma arasına girmeyi başardık. Biz bu işi profesyonel yapanlardanız. Yöresel özelliklere göre taşlar üretiyoruz. Bize deseler ki şöyle bir taş istiyoruz, biz olabildiğince o doğallıkta, renkte ve güzellikte kültür taşı ve tuğlası yapabiliyoruz. Kalıplanması dahil tüm detayları biz üretiyoruz. Bize istediğiniz taş, model ve renk söyleyin gerisi bizim işimiz. Ayrıca benim için bir firmanın başarısı İhracat yapabilme yeteneğidir. Şu ana kadar 10 ülkeye ihracat yaptık. Ayrıca bunun dışında 7 ülkedeki firmalarla ihracat görüşmelerimiz devam etmekte.


*Amerika’ya gidiş hikayeniz nedir?


Şöyle oldu; 2008 yılında Erciyes Üniversitesinde okurken hem kendimi, hem İngilizce'mi geliştirmek fikrindeydim. Makine Mühendisliği eğitimi alıyorum, iyi bir İngilizce bilmek ve teknolojik gelişmeleri de takip etmek gerekiyor. Ayrıca kültür tanımak, ufkumu açmak istedim. Bunun üzerine öğrenci eğitim değişim programı kapsamında Amerika’ya gittim. Burada hem çalıştım, hem eğitim aldım. Amerika’da teknik olarak makine ekipmanları ile alakalı çalışmalar yaptım ve İngilizce'mi de geliştirdim. Sonra okuluma geri döndüm. Eğitimim bitince de 2009 yılında Kahramanmaraş'a dönerek aile şirketimizde iş hayatına başladım.


* Stonelegant nasıl doğdu?


Eğitim yıllarımda,’ Amerika’ya gitmek için vize görüşmesinde ‘Amerika’ya neden gitmek istiyorsunuz?’ Diye bir soru ile karşılaştım. Bende ‘inovasyon’ yani yeniliği keşfetmek adına ziyaret etmek istediğimi söyledim. Benim hep yenilikçi, öğrenmeye açık bir yapım var. İnşaat sektörü, inovasyonla kendini çok hızlı yeniliyor. Amerika ve Avrupa’da Mimarların ve tasarımcıların projelerinde, dekoratif taş ve tuğla dokusu kullanımına daha çok ağırlık verdiklerini gözlemledim. Bu nedenle, Kültür taşı ve tuğlasının kullanımının giderek arttığını gördüm. Gelişen inovasyon sonucunda ‘yapay taş’; dokusu , farklı renk ve desenleri, sağlamlığı ve doğal taştan hafif olması ile doğal taştan ayırt edilmesi imkansız hale geldi ve talep gün geçtikçe büyüyor. Bende, değişen dünyada ki gelişmeleri gözlemleyerek kültür taşı ve tuğlası üretmeye karar verdim.
RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINDergimizin 135. sayısı, 1 Eylül'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


14