Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 158. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doğan Sigorta Brokerlık CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür pandeminin sektörel etkilerini Quality'e anlattı

10.02.2020

Anne ve babalar evde çocuklarının sürekli ekran başında olmasından şikayetçi ve buna çözüm yolları arıyorlar. Ekim ayında bu anlamda onlara yardımcı olacak kitaplar yayımlayacağız.


Doğan Sigorta Brokerlık CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Korona virüs salgınında sigorta sektörünün aldığı aksiyonlardan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kurulmasına dek birçok konuyu konuştuk. Sohbetimizin bir diğer konusu tabii ki kitaplar oldu. Ekim ayında çıkacak olan kitaplardan bahseden Gür, özellikle anne babaları yakından ilgilendiren bir kitaptan bahsetti. Bu keyifli röportajı birlikte okuyalım…


Korona salgını sigorta sektörünü nasıl etkiledi? 

Sigorta sektörü pandemi dönemine çok çabuk adapte olarak rüştünü ispat etti. Hizmetlerimizde, hasar tespiti ve ödemelerimizde hiçbir aksaklık olmadığı gibi sigorta ürünlerine Covid-19’u da ekleyerek mevcut ürünlerimizin içeriğini genişlettik. Özel veya tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa Covid-19 ile ilgili tedavileriniz –daha önce istisna olmasına rağmen- artık teminat altına alınıyor. Öte yandan yurt dışına seyahat edecekseniz veya yurt dışından ülkemize geliyorsanız Covid-19’a yakalanmanız halinde Seyahat Sağlık Poliçeniz de tedavi masraflarınızı karşılıyor. 


Sigorta sektörünün önemli bir paydaşı olan Sigorta Brokerler Derneği’nin başkanısınız aynı zamanda. Dernek başkanı olarak sektör geneline ilişkin neler söyleyebilirsiniz?

Aslına bakarsanız sektörümüz hiç olmadığı kadar hareketli bir dönem geçiriyor. Kamu sigorta şirketlerinin Türkiye Sigorta çatısı altında birleşmesi, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (SEDDK) kurulması sektörümüz için çok büyük gelişmeler. Öte yandan Türk Reasürans A.Ş.’nin geçtiğimiz günlerde 1. yılını kutladık. Tüm bu yapılanmalar sigorta sektörünün büyümesi ve gelişmesi için yapılan kıymetli yatırımlar. Türk Sigorta Sektörü’nün hak ettiği yere gelebilmesi, Türkiye ekonomisi ölçeğinde uygun bir noktaya ulaşabilmesi, hepimizin ortak amacı. Bu anlamda bu adımları çok önemsiyoruz.  
Sigortalılarınıza bu dönemde ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz? Sigorta yaptırırken veya poliçelerimizi yenilerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu dönemde en çok dikkat çektiğimiz konu kur artışları. Sigorta poliçenizdeki bedeller yabancı para birimine bağlı ancak TL olarak düzenlenmişse kur farklarına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Hasar yaşadığınızda hasarınızı eksik almamak için poliçenizdeki sigorta bedelini kur farkına göre revize etmelisiniz. Bunun için de mutlaka sigorta brokeriniz veya acentenizle görüşmelisiniz. Zaten işinin ehli broker veya acenteler ile çalışıyorsanız sizi bu konuda uyaracaklardır ki broker ve acenteyle çalışmak bu yüzden önemlidir. Sigorta, uzmanları tarafından yapılması gereken hassas dinamikleri olan bir alandır.


Sigorta sektörünün dışında yayıncılık alanında da çalışmalarınız var. Kitaplardan söz edecek olursak, bu dönemde en çok ne tür kitapların tercih edildiğini söyleyebilirsiniz?

Pandemi hepimize psikolojik olarak da güçlü durmamız gerektiğini hatırlattı. Bu kaygılı ve belirsizlik dolu dönem, manevi konulara ilgimizi artırdı. Artık hepimiz biliyoruz ki bağışıklığımızı sağlam tutmak için psikolojimizi de sağlam tutmamız gerekiyor. Bu sebeple kişisel gelişim, psikoloji ve kendine yardım türündeki kitaplara ilginin arttığını söyleyebilirim.


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 136. sayısı, 1 Ekim'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

14