Haziran sayımız çıktı! 


Dergimizin 144. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Uzman Estetisyen ve Eğitmen Tülin Deveci estetik ve kozmetik ile ilgili çok önemli bilgileri Quality okurlarına anlattı

10.02.2020

Bizim işimizin özrü yok, ‘Özür dilerim, yanlış yaptım’ diyemezsiniz. İnsanların  duygularını ve bedenini teslim alıyoruz, özrümüz olan bir işte çalışmıyoruz.


Botoks, Anti Aging, dolgu, lazer… Liste uzayıp gidiyor. Her geçen gün yeni bir estetik salonu açılırken, insanlar da güzellik için çıkan her yöntemi denemek istiyor. Estetik denildiği zaman nelere dikkat edilmeli, kozmetik ürünleri nasıl kullanılmalı? Bu soruların hepsini Uzman Estetisyen ve Eğitmen Tülin Deveci’yle konuştuk. Tülin Hanım, insanların güzelleşmeye çalışırken hayal kırıklığına uğramaması için sorması gereken soruları ve yapması gerekenleri Quality okurları için anlattı.


Öncelikle kendinizi anlatır mısınız? Tülin Deveci kimdir?

İstanbul doğumluyum. Mutaassıp bir ailenin çocuğuyum. 3 kardeşin ortancasıyım. Liseyi bitirdikten sonra kısa bir evlilik yaptığım için eğitim hayatım durdu. Genç yaşta bir evlilik yaptım, ancak 2 sene sonra eşimden ayrıldım. Bir kızım var. Boşandıktan sonra eğitimime devam etme kararı aldım ve İstanbul Üniversitesi’nde işletme okudum. Üniversiteye başladığımda kızım 3 yaşındaydı. Hayat mücadelem de o dönemde başladı.  
Sektöre nasıl girdiniz?

Genç kızlığımdan beri ruhumda ve aklımda her zaman güzellik vardı. Tabii o yıllarda estetik bu kadar yaygın değildi ve dünyayı kaplayan büyük bir sektör olmamıştı. Daha çok güzellik dediğinizde de mahalle arasındaki kuaförler akla gelirdi. 

Bir arkadaşımın düğünü vardı ve ona yapılan makyajı hiç beğenmemiştim ve orada arkadaşıma bir makyaj yapmıştım. O gün yaptığım makyaj çok beğenildi.  

Sonra ‘Sen bu işi güzel yapıyorsun’ diyerek teklifler gelmeye başladı. Ama ben akademisyen yönü olan bir şekilde bunu ilerletmek istedim. Bunun üzerine Kartal Meslek Lisesi’nde güzellikle alakalı bölüme girdim ve akşamları okula gitmeye başladım. Uygulamalı dersler olduğu için içimdeki cevher de ortaya çıktı. Kalfalığı bitirdikten sonra bir güzellik salonunda mesleğe başladım. Onun da akademisyenliğinin tamamlanması gerektiğini bildiğim için ustalık için eğitimime devam ettim ve eğitim aldığım okula öğretmen oldum. Bu arada Bağdat Caddesi’nde bir güzellik merkezinde işe başladım. Mesleğe geç başladım ama bu işi sevdiğim için aradaki açığı kapatmam kolay oldu. Sürekli kendisini yenileyen bir sektör olduğu için devamlı kurslara gittim. Birini bitirdim, diğerine başladım. Plastik makyaj eğitimi aldım, sinema secret makyajı öğrendim. Rahmetli babamın lafı hep aklımdadır ‘Mesleğinizde bir gün kendi anahtarınızı cebinize koyun’ diye. Sonra 16 sene önce Special Beauty adında küçük bir yer açtım Suadiye’de. Minicik bir salonum vardı. İşletme sahibi olarak 16 yıldır sektördeyim.


16 yıl nasıl geçti? Bugün geldiğimiz noktaya nasıl geldiniz?

Kendi işimin sahibi olmayı, hem hizmet verip hem iş kadını olmayı ve yöneticiliği öğrendim orada. Sonrasında 2 doktor arkadaşım “Hadi gel birlikte bir yer açalım” dediler. Bağdat Caddesi’nde klinikleri vardı onların. 3 ortak olarak bu kliniğe geçtik. Sonrasında bir ortağımız ayrıldı, şu anda diğer ortağım Diş Hekimi Ufuk Gökyayla ile beraber yolumuza devam ediyoruz.


Tülin Deveci ne gibi hizmetler veriyor?

Biz ameliyatsız estetik hizmet veriyoruz. Yüz germeyi ameliyatla da yapabilirsiniz, mezoterapi cihazıyla da yapabilirsiniz. Böyle bir fark var arada. Medical estetik yöntemleri, yaşam kalitesini artırdığı için çok tercih ediliyor. Cerrahi bir durum olmadığı için enfeksiyon riski de minimuma iniyor. Cildin gergin ve sıklaşmasını sağlayan kolajen ve elastik işlemlerin uygulanması son derece hızlı oluyor. Anti Aging, dolgu, botoks, lazer, PRP, mezoterapi, saç ekimi, dövme silme, sivilce ve leke izlerini yok etme gibi birçok uygulamamız var. Teknoloji ve medikal ürün sektörü geliştikçe bizim de hizmet verdiğimiz birimlerin sayısı artarak devam ediyor.


Bu tür estetikler yaptırırken insanların dikkat etmesi gereken en önemli husus nedir?

İnsanların, hizmet alacakları bir yerin kapısını çaldıklarında kesinlikle işletmeyi önceden test etmeleri faydalı olur. Bu kırımda öncesi ve sonrası yapılan örnekleri görmesi, müşteri potansiyelini incelemesi,  oradaki cihazların ve kullanılan ürünlerin FDA onaylı olup olmadığını öğrenmesi çok faydalı olur. Sadece güzel olma duygusuyla hiç araştırmadan, bir işletmenin o alandaki başarısı test edilmeden gidilirse, sonradan hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu anlamda mesleğimden utandığım çok olay var. Ne mutlu bana ki; bugüne kadar çok şükür böyle kötü bir olay yaşamadım. 

Ben 20 yıldır bu sektördeyim ve telefonumun bir tuşuna basıp portföyümü verebiliyorum. Siz de listeden gözünüzü kapatıp istediğinizi arayabilir ve uygulamalarımızı sorabilirsiniz. Bir de bu işi merdiven altı yapanlar var. İnsanlar, benim teknolojimin bu şekilde mi yoksa uluslararası lisanslı ve Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmadığını araştırmalı. Teknoloji satan firmaların bazıları, FDA onayı alınmadan firmalara ürünlerini veriyorlar ve bu büyük bir sorun teşkil ediyor. 


Finans sorununu bir şekilde çözüp bu işe yatırım yapan, çok özel dekorasyon ile şık salonlar yapan,  içeriyi medikal cihazlarla donatan insanlar var. Baktığınız zaman “Ne kadar güzel” diyorsunuz. Ancak cihazlar güncel gelişmiş, yeni ve FDA onaylı mı? Kullanılan dermokozmetik ürünler FDA onaylı mı? İşte en önemli sorun da konu da bu!..     

    

Biz öyle bir toplumuz ki, bir kozmetik ürününün bile üzerinde kullanma süresi yazar ama bunu okumadan alıp, aynamızın önünü dolduruyoruz. İşletmelerin cihazının olduğu odada bu onayın bulunduğu belge duvarda asılı olmalı. İsviçre, Danimarka, Almanya’nın yaptığı ürünler var ki; biz genelde bu ürünleri kullanıyoruz. Ancak Çin’de daha ucuza üretilen, dünya pazarına girmiş çok ürün de var. 

İkinci önemli nokta ise; Bu cihazların içinde kullanılan dermo kozmetikler ürünler. Özellikle bunlara vurgu yapılması gerekiyor. İnsanlar bunu bilmeli çünkü insanların duygularıyla oynanmamalı. Bizim işimizin özrü yok, ‘Özür dilerim, yanlış yaptım’ diyemezsiniz. İnsanların derisini, insanların duygularını teslim alıyoruz, özrümüz olan bir işte çalışmıyoruz. En basitinde bir lazer yaptığınız zaman, gerçek teknolojiyi eğitimini almadan kullanırsanız, ayarlarını bilmeden kullanırsanız, yaktığınız yer, ömürlük iz olarak kalır. 

Fuarda beğendiğim yeni bir cihazı alacaksam, mutlaka ben ve personelim bunun eğitimini almalı ki doğru kullanıp iyi netice alalım. Doğru kullanmayı bilmezseniz en iyi ürün dahi telafisi olmayan çok riskli sonuçlar doğurur. Bunun kötü örneklerini zaman zaman haberlerde görüyoruz maalesef. Bu nedenle de kozmetik ürünlerini çok bilinçli seçmeli ve kullanmalıyız. 


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJIN DEVAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 136. sayısı, 1 Ekim'den itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında ve Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.


16