Kasım sayımız çıktı! 


Dergimizin 137. sayısı 1 Kasım'dan itibaren D&R, Remzi ve İnkilap Kitabevi gibi seçkin satış noktalarında.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Seluz, esans üretiminden sonra gıda aroması üretimine başladı

14.10.2020

2018’de Türkiye’nin esans alanındaki ihracat şampiyonu olan Seluz, esans üretiminden sonra gıda aroması üretimine başladı. Türkiye’de yılda 200 milyon doların üzerinde ithalat girdisi ve toplamda 320 milyon doların üzerinde pazar hacmi bulunan gıda aroması sektörüne giriş yapan Seluz,  aroma sektörüne 70 milyon dolar yatırdı. 


2007 yılından bu yana koku sektöründe faaliyet gösteren  %100 Türk sermayesiyle kurulan Seluz, doğadan aldığı ilhamı lezzete çevirmek için 2018 yılında çalışmalara başladı. Türkiye’de yılda 200 milyon doların üzerinde ithalat girdisi ve toplamda 320 milyon doların üzerinde pazar hacmi bulunan gıda aroması sektörüne giriş yaptı.  Seluz, İstanbul’da ki Ar-Ge, üretim ve yönetim kampüsünün hemen yanına 15.000 m2 üzerine 20 milyon dolarlık ilave bir yatırımla kurulan yeni aroma üssünde geniş bir yelpazeye sahip birçok gıda ürünü için katma değerli ürünler tasarlamaya ve üretmeye başladı.


Dozajlamayı tam otomasyonlu robotik hatlarda yapabilen ilk ve tek firma

Unlu mamuller, içecek, şekerleme ve süt ürün grupları başta olmak üzere birçok gıda kategorisinde yaratıcı tatlar geliştirmek için aroma sektörüne giren Seluz, tüm aromalarının tasarımlarını dünyanın en iyileri arasında gösterilen alanında uzman 6 kıdemli aromatisyenin liderliğindeki ekiple sürdürüyor. En son teknolojileri barındıran üretim hatlarında likit ve toz aromaları el değmeden kısa sürede üretebilen Seluz, yüksek hacimli full otomasyon robotik hatları kullanıyor. Sıvıyı toz haline çeviren dev Sprey Kurutma Kulesinin de yer aldığı ileri teknolojileri barındıran aroma üssünün yılda 30 bin ton sıvı ve toz aroma üretim kapasitesi bulunuyor. Seluz, Türkiye’de 0.05 gramdan 5 tona kadar otomatik dozajlamayı tam otomasyonlu robotik hatlarda yapabilen ilk ve tek firma olarak gösteriliyor.


Gıda aroması ithalatı 200 milyon dolar

Seluz’un Kurucusu “Gıda aroması pazarı dünyada 14-15 milyar dolara ulaşıyor. Türkiye'de 320 milyon dolarlık bir pazar var. Bunun 200 milyon doları ithalatla karşılanıyor.” dedi


Aromada 50 milyon dolar ciro hedefliyoruz!

2023 yılında aroma sekto¨ru¨nde 50 milyon dolar ciro hedefleyen Seluz, bunun 30 milyon dolarını ihracattan, 20 milyon dolarını ise ic¸ pazardan elde edecek. Seluz’un Kurucusu Murat O¨ztu¨rk 2023 hedeflerini o¨zetlerken: “2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken bizim o¨ncelikli hedefimiz esans ve aroma sekto¨rlerinde toplamda 130 milyon doların u¨zerine c¸ıkarak du¨nyadaki ilk 10 marka arasında yer almak” dedi.

13