Ağustos sayımız çıktı! 


Dergimizin 158. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK VE TÜRK TELEKOM E-DERGİ ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Genç ve yetenekli diş hekimi Doktor İzel Kazak ile çocukluk hayallerinden, gelecek hedeflerine çok özel bir röportaj Quality Şubat sayısında sizlerle

01.02.2021

Küçüklüğümden beri hep diş hekimi olmak istiyordum. Hiç başka bir düşüncem veya hedefim olmadı. Babam diş hekimi ve hatta dedem sağlıkçı olduğu için sağlık sektörünün içinde büyüdüm.Medicadent’in Kurucusu M. Sc. Dt. Zafer Kazak, ülkemizin önemli diş hekimlerinden biridir. Türkiye’de lazer teknolojisinin kullanımı konusunda öncülük yapan Zafer Kazak’ın büyük kızı İzel Kazak, İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden geçtiğimiz yıl mezun oldu ve Medicadent’te işe başladı. Babası Zafer Kazak’ın yolundan giden İzel, tıpkı babası gibi Aachen Üniversitesi Uluslararası Lazer Master Programı’na kabul edildi ve eğitimine de devam ediyor. Lazer konusunda her geçen gün kendisini geliştiren İzel Kazak, ‘Küçüklüğümden bu yana diş hekimi olmak istiyordum’ diyerek hayallerine kavuşmuş. Dergimizin bu sayısında genç ve yetenekli diş hekimimiz İzel Kazak’la çok samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Çocukluk hayallerinden gelecek hedeflerine dek birçok konuya samimi cevaplar veren İzel Kazak, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin önde gelen diş hekimlerinden birisi olmaya aday. Keyifli okumalar…
Geçen sene eğitinizi bitirip Diş Hekimi oldunuz, eğitim süreci ile bize İzel Kazak’ı anlatın dersem neler söylersiniz?

Lise eğitimimi Üsküdar Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2020 yılında mezun oldum. Mezuniyet sonrası diş hekimliği eğitiminde önemli bir yeri olan Global Diş Hekimliği Derneği’nin öğrencilere yönelik yapılanması olan UniGlobal Diş Hekimliği Kulübü’nün kurucu başkanı olarak görev aldım. Düzenlenmesinde görev aldığım birçok eğitim ve sempozyumlarla kendim ile beraber pek çok diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin deneyimlerine katkı sağladım.

Eğitimim süresince ulusal ve uluslararası alanlarda birçok kurs, sempozyum ve çeşitli kongrelere katıldım. 2019 yılında, IFZI ACADEMY özel implant başlangıç ve ergonomik çalışma eğitimi aldım.

LA&HA (Laser and Health Academy) lazer güvenliği, lazer fiziği ve restoratif, endodontik tedavilerde lazer kullanımı modüllerini tamamladım.

Şu anda Aachen Üniversitesi Uluslararası Lazer Master Programı’na kabul edildim ve ilk modülünü tamamladım. Hedefim önümüzdeki iki yıl içerisinde bu programı başarı ile tamamlamak ve neredeyse çocukluğumdan itibaren içerisinde yer aldığım Medicadent Diş Klinikleri’nde başarılı bir hekimlik kariyeri yapmak.
Nasıl bir çocukluk geçirdiniz? Hayaliniz neydi? Diş hekimi olma kararınızda ailenizin etkisi oldu mu?

Ailenin ilk çocuğu ve torunu olduğum için el üstünde tutulduğum bir çocukluk geçirdim. Kardeşim Naz ile aramızda yaş farkı çok fazla olduğu için bu dönem uzun sürdü. 10 yaşımdayken Naz doğduğunda abla olmanın bilinci ile onun bebeklik ve çocukluk dönemini yaşamamız ayrı bir keyifti benim için. Küçüklüğümden beri hep diş hekimi olmak istiyordum. Hiç başka bir düşüncem veya hedefim olmadı. Babam diş hekimi ve hatta dedem sağlıkçı olduğu için sağlık sektörünün içinde büyüdüm. Babamda gördüğüm bütünsel hekimlik yaklaşımı ve hastalarının, onun deyimiyle dostlarının hayatına dokunmasına birebir tanık olmak beni çok etkiledi ve kariyer planım bu şekilde yönlendi.


Diş Hekimi oldunuz, babanızın kurduğu Medicadent’te çalışıyorsunuz ancak eğitim devam ediyor ve doktora yapıyorsunuz. Hedefiniz nedir?

Medicadent’in içerisinde bulunmak zaten benim için en güzel eğitim oluyor. Kliniğimizde multidisipliner bir çalışma sistemi var ve diş hekimliğinin tüm branşlarında ve her biri benim üzerime titreyen çok güzel rol modeller olan hekim büyüklerim var. 

Diş hekimliğinde lazer kullanımı yeni yeni yaygınlaşmakta ama bizim kliniklerimizde 17 yıl önce kullanılmaya başlanmış ve etkili şekilde devam etmekte. 2005 yılında babam sıkça Almanya’ya giderdi ve lazer, evde bile ana konuşma konuları içerisindeydi. İşte o dönemlerde babamın master yaptığı Aachen Üniversitesi Uluslararası Lazer Master Programı’na kabul edilmiş ve devam ediyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. En büyük şansım ise her branşta lazer kullanılan ve Avrupa çapında lazer eğitim kliniği olan kliniklerimizde çalışırken bu master programını yaparak pratiğimi de üst seviyede gerçekleştirebiliyor olmam.


Diş hekimliğinde teknolojinin gelişmesi ile lazer kullanımı da ön plana çıkmaya başladı. Sizin de eğitimini aldığınız bu lazer teknolojisi hangi alanlarda faydalı?

Lazer teknolojisi,  diş hekimliğinde pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Korkan kişilerde ağrısız çürük temizlemede, ameliyatsız diş eti tedavilerinde, ileri problemli kanal tedavilerinde, implant uygulamaları ve cerrahi işlemlerde biyolojik doku etkileşimini sağlamak için, eklem hastalıkları tedavilerinde, çocuk diş hekimliğinde genel anestezi ihtiyacını ortadan kaldırmak için ve hatta ortodontik tedavilerde yani diş sağlığının her alanında başarı ve konforu artırmak için çok önemli bir araçtır.
Karakteristik özellikleriniz nelerdir?

Genelde başak burcunun özelliklerini yansıttığımı söylerler. Yani detaycıyım ve problemleri çözünceye kadar peşini bırakmam. Klinikte yeniden yapılanma sürecine girdik ve bu aşamada detay gerektiren tüm işleri ben yürütüyorum. Bu sayede klinik yönetimi ile ilgili de çok güzel deneyimler kazanıyorum.


Pandemi döneminde zor günler geçiriyoruz. Diş sağlığı için insanlara neler tavsiye edersiniz?

Tabii ki çok dikkatli olmak ve bu hastalığa yakalanmamak için gerekli özeni göstermek gerekiyor. Fakat unutulmamalı ki pek çok diş problemi, yaşam konforunu bozduğu gibi bağışıklık sistemine de olumsuz etkilerde bulunuyor. Diş sağlığına çok dikkat etmek ve gerçekten önlem almış kliniklerde tedavilerin aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Tabii ki en önemlisi ağız bakımına önem vererek problemlerin oluşmasını önlemeye çalışmaktır. 


BU MUHTEŞEM RÖPORTAJ VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN


Dergimizin 140. sayısı, 1 Şubat'tan itibaren Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ve www.qualityofmagazine online platformlarında.

 

14