Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doğan Sigorta Brokerlık CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür, normalleşme sürecinde sigorta sektöründeki son gelişmeleri Quality'e anlattı

02.07.2021

Doğan Sigorta Brokerlık CEO’su ve Tara Kitap Kurucusu Selcen Gür, normalleşme sürecinde sigorta sektöründeki son gelişmeleri Quality'e anlattı. Sohbetimizin bir diğer konusu da tabii ki kitaplar oldu.


Sigorta Brokerleri Derneği Başkanı olarak sektördeki son gelişmeleri bizim için değerlendirebilir misiniz?

Sektörümüzde bizleri heyecanlandıran güzel gelişmeler oluyor. Karayolları Trafik Kanunu’nun hem sigortalılar hem de sektör lehine yasalaşması, mesafeli satış yönetmeliğinin çıkması, Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin kurulması gibi gelişmeler sektörün önünü açacak hamleler. Öte yandan sigortalılar için yeni ürünler söz konusu. Bunlardan biri ‘Acil Durumlar Sigortası’. Pandemiyle birlikte sağlığımızın kıymetini bir kez daha anladığımız bu dönemde sağlıkla ilgili acil durumlar için faydalanılabilecek bu ürünü önemsiyoruz. Diğer gelişme ise bireysel emeklilik sigortasının artık 18 yaşın altına da yapılıyor olması. 1 Temmuz’dan itibaren BES poliçelerinde yıllık 6 kez olan fon değiştirme hakkı 12’ye çıkarılabilecek. Kişiler sadece kendi sigorta şirketinin fonlarını değil rakip şirketlerin fonlarını da seçebilecek.


Son zamanlarda sigortalılar hangi ürünlere daha çok ilgi gösteriyorlar? 

Pandemiyle birlikte özel ve tamamlayıcı sağlık poliçeleri çok önem kazandı. Covid-19 tedavisinin sağlık poliçelerinden karşılanıyor oluşu bunda en büyük etmen. Sağlık sigortalarının yanı sıra siber saldırı sigortaları çok fazla soruluyor artık. Biliyorsunuz tüm şirketler pandemide dijital varlıklarını artırmak zorunda kaldı. Dijitalleşmenin bu kadar yaygınlaşması siber riskleri artırdı. Tüm dünyada siber terör saldırıları oluyor ve Türkiye bu alanda dünyada yedinci sırada. Dünyadaki şirketlerin dijital yetkinlik oranı yüzde 30’un üzerinde ancak ülkemizde bu oran yüzde 20. Bu da bizi risklere karşı daha açık hale getiriyor. Brokerler olarak bu risklere dikkat çekiyoruz ve müşterilerimize siber saldırı sigortasının önemini anlatıyoruz. 


Siz sigortacılığın yanı sıra Tara Kitap’ın kurucusu olarak yayıncılıkla da ilgileniyorsunuz. Son dönemde okurların tercihleri konusunda bize neler söyleyebilirsiniz?

Son dönemde psikolojik, spiritüel, kişisel gelişim türünde kitaplara ilgi epey arttı. Pandemide hepimiz kendimizi ve hayatımızı sorguladığımız bir dönem geçirdik. İşimizi, ilişkilerimizi, hayatımızın geri kalanını nasıl geçireceğimizi, hayattan beklentilerimizi sorguladık. Durum böyle olunca da manevi yönlerimize hitap eden kitaplara yöneldik. En çok tercih edilen kitaplarımız, yazarımız Asuman Büyüksoy’un ‘Şaman’ adlı kitabı, Leyla Bilen’in ‘Değişim ve Dönüşüm Günlüğüm’, Kevin Leman’ın ‘Kaçıncı Çocuksunuz’, eğitimci Mehmet Çamlıbel’in ‘Evde 99 Oyun’ ve psikolog Hilal Bebek’in ‘Çemberin Dışı’ adlı kitapları oldu. 


Önümüzdeki dönem çıkarmayı düşündüğünüz kitaplar hakkında bize bilgi verebilir misiniz? 

Yaz dönemi bizim için oldukça hareketli başladı. Okuyanların çoğunun birkaç günde bitirdiği, oldukça sürükleyici bir roman yayınladık bu ay. Pek çok kitabevinin vitrinlerini de süsleyen ‘Sır ve Gölge’ adlı bu roman Burla Hatun imzasıyla yayınlandı. Yazarının kendi adını kullanmak yerine bu ismi seçmesinin sırrı da kitabın içinde gizli. 

Bir diğer kitabımız ise yayınlandığı ay ikinci baskıya giren, son dönemde oldukça popüler olan eril ve dişil enerji konusuyla ilgili bir kitap olan ‘Bilge Ay Cesur Güneş’.  Yazarı Didem Öztabak aynı zamanda bir Hindolog ve sosyal medyada özellikle kadın okurlar tarafından oldukça yoğun ilgi görüyor. 

Önümüzdeki günlerde senarist Özlem Çadırcı’nın kaleme aldığı ‘Birtakım Fısıltılar’ adlı bir öykü kitabı yayınlayacağız. Bu yaz bu üç kitabımızın da ilgiyle okunacağını düşünüyoruz. 13