Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

Doç.Dr. Oytun Erbaş, anne sağlığı, bebeklik dönemi, çocukluklarda Covid-19 süreci üzerine merak edilenleri anlattı

07.07.2021

“Bebeğim ve Benim İçin” kanalında biraraya gelen haber sunucusu Simge Fıstıkoğlu ile Doç.Dr. Oytun Erbaş, anne sağlığı, bebeklik dönemi, sağlıklı gebelik ve gebelikte, çocukluklarda Covid-19 süreci üzerine merak edilenleri konuştular.


Pandemi sürecinde çocukların aşı olmalarına gerek olmadığını söyleyen Erbaş, “Bu yıl burnu akan, öksüren her çocuk Covid-19. Çünkü toplumda Covid-19 yaygın. Ama çocuklar burun akıntısıyla, öksürükle geçiriyor. Covid-19’da yaş çok önemli. Okuldan gelen çocuğu yaşlılarla temas ettirmeyin” diyor. Çocukların hafif atlatabileceğini, ancak yaşlılara bulaşırsa ölümle sonuçlanabileceğine dikkat çeken Erbaş, çocukların daha dirençli olduğunun altını çiziyor. “Çoğu zaman semptomları dahi olmuyor ama yaşlılara bulaştırma riskleri var” diyerek aileleri uyarıyor.


Gebelikte Covid-19 konusunda da açıklamalarda bulunan Erbaş, gebelerin bağışıklık sisteminin farklı olduğunu, bazı gebeliklerde düşüğe sebep olabileceğini söylerken, “gebelikte bağışıklık sistemi baskılanmıştır. Ancak bazı bağışıklıklar çok farklı olabilir. Gebeliğin esas süreci çocuğu orada tutmaktır. Ateşiniz yüksektir ama kendinizi iyi hissedersiniz. Buna dikkat etmek gerekir, sadece Covid-19’da değil tüm enfeksiyonlarda bu çok önemlidir” diyerek hamileleri uyarıyor.


Anne sütünün faydaları, Covid-19 geçiren emziren annelerin neler yapması gerektiği, çocuklarda Covid-19, gebelikte aşı, toplumların genetik yapılarına göre Covid-19’a karşı duyarlılığı, Covid-19 olan gebelerin doğum süreci, bebeklerin korunması, mutasyon ve güneş ışınlarının faydaları konusunda merak edilen pek çok soruyu Simge Fıstıkoğlu sordu, Oytun Erbaş yanıtladı. “Bebeğim ve Benim İçin” kanalında izleyebilirsiniz.

16