Eylül sayımız çıktı! 


Dergimizin 147. sayısı çıktı.


DERGİMİZİ TURKCELL DERGİLİK, TÜRK TELEKOM E-DERGİ VE QUALITYOFMAGAZINE.COM ONLİNE PLATFORMLARINDAN OKUYABİLİRSİNİZ!


Keyifli okumalar!


Şifremi Unuttum
Kaydol

UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Çatalhöyük'te sürdürülen kazı çalışmalarında ikinci bir mahalleye rastlandı

17.07.2021

UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Çatalhöyük'te sürdürülen kazı çalışmalarında ikinci bir mahalleye rastlandı.  Çatalhöyük Neolitik Kenti Kazı Başkanı Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, yeni kazdıkları alanda sokak olgusunun görüldüğünü ve ikinci bir mahalleyi ortaya çıkardıklarını belirtti. Yeni verilerle Çatalhöyük'te sokak olgusunu tartışmaya açacaklarını ifade eden Türkcan, bu kadar büyük bir yerleşmede sokaksız bir yaşam alanının bulunmasının zor olacağını, bugüne kadar Çatalhöyük'ün sadece yüzde 6'sının kazıldığını söyledi.  Türkcan, yeni kazılan alanda bir sokak olgusunu gördüklerini ve hatta ikinci bir mahalleyi ortaya çıkardıklarını da açıkladı.
Scientific American dergisinde Çatalhöyük ile ilgili yayınlanan makalede Yazar Annalee Newitz, Çatalhöyük'ü iki başlıkta sundu. Bu başlıklardan birisi 'hane halkının kökeni' diğeri ise 'öncü şehir' oldu.  Çatalhöyük Neolitik Kenti Kazı Başkanı Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, bu konuların yeniden tartışılması gerektiğini belirtti.  Türkcan, Göbeklitepe'yle Çatalhöyük arasında herhangi bir taşıyıcı olmamasına rağmen benzer izler gösterdiğini, Göbeklitepe'yle Çatalhöyük arasında duvar resimlerindeki benzer sahneler, 'acaba nasıl bir bağları vardı' sorusunu gündeme getirdiğini ve bu konunun resim sanatı üzerinden yeniden tartışmak gerektiğini vurguladı.Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çatalhöyük’ün UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki en önemli yerlerinden biri olduğunu belirterek, insanlığın ilk yerleşim alanlarından birinin Çatalhöyük olduğunun belgelerle ıspatlandığını dile getirdi. Altay, “Çatalhöyük’te insanlar birlikte yaşamayı, birlikte savunmayı burada öğrenmişler. İlk ateşin kullanıldığı ilk yemeğin pişirildiği yer Çatalhöyük’tür. Çatalhöyük’ü tüm dünyaya tanıtmak adına yatırımlar yapıyoruz. Aynı zamanda Çatalhöyük’te bir karşılama merkezi açacağız. “dedi. Altay, Konya’nın yemeklerinin Çatalhöyük’ten itibaren nesilden nesile aktarıldığını ve Çatalhöyük sadece Konya ve Türkiye için değil tüm dünya için en önemli kültür miraslarından biri olduğunu anlattı. 


Çatalhöyük, 1960'lardan bu yana kentleşmenin tarihinde ilk kent olarak geçiyor. Çatalhöyük’ün büyüklüğüyle ve nüfusuyla değil özellikle varlıklarıyla ve kültürüyle kent kültürünü başlatan bir merkez olduğunu söylemek mümkün.

4